Verliefd EGBERT JAN In de tijd dat hij geen cent te makken had, stal Egbert Jan geregeld een boek. Sinds die tijd houdt hij ook in een mooi boekje bij wat hij leest. Ibolya: ,,We hebben in Oosterwold weinig te maken met de overheid. We hebben bijvoorbeeld geen gasaanslui- ting en riolering.'' Wouter: ,,Eerst woonden we in een caravan. Nu staat er een houten huis van 100 vierkante meter op een kavel van 1200 vierkante meter. Toen we het kochten, was er niets. We hebben geen architect in de arm genomen, we koch ten een bouwpakket en hebben veel zelf bedacht. De fundering aanleggen kostte 18.500 euro.'' Ibolya: ,,Een deel van onze hypotheek is een duurzaamheidslening. In totaal lenen we 240.000 euro voor het huis.'' Wouter: ,,Wat betalen we per maand? 1000 euro?'' Wouter: ,,Jij bent van de centen en het rekenen, je hebt een economische op leiding. Ik had mijn handen vol aan de techniek bij de bouw van het huis. Zo heb ik het plan opgesteld voor de elek triciteitsleidingen en de waterleiding. We hebben 25.000 euro uitgegeven aan apparaten voor warmte en energie.'' Ibolya: ,,We hebben een warmtepomp en zonnepanelen.'' Wouter: ,,We betalen maar 40 euro per maand aan het energiebedrijf.'' Ibolya: ,,En kregen zelfs geld terug, vorig jaar.'' Wouter: ,,Met een helofytenfilter zui veren we het water, er is geen riolering in deze wijk.'' Ibolya: ,,We hebben wel allebei een eigen auto nodig.'' Wouter: ,,Het is dertien kilometer naar de supermarkt, daarom doen we bijna alle boodschappen in één keer. Voor 100 euro per week bij de Lidl. Daarnaast ko pen we nog weleens wat, bijvoorbeeld als ik van mijn werk kom.'' Ibolya: ,,Bij elkaar komt het neer op 450 euro in de maand. We kopen biologisch vlees en verbouwen zelf groenten.'' Wouter: ,,Die smaken veel lekkerder.'' Ibolya: ,,Ik laat paprikazaden uit Hon garije komen.'' Wouter: ,,En we hebben fruitbomen. Voor 300 euro hebben we een kleine kas aangeschaft. Die moet ik nog in elkaar zetten. We zijn beginnende boeren.'' minder nerveus dan ik, ze vond het kicken. In die tijd begon ik ook syste matisch te noteren wat ik las, met datum en plaats erbij, aanvanke lijk ook met een beschrijving van de buitenkant. Daarvoor had ik een luxe notitieboekje aange schaft. De vriendin vond dit 'bezo pen'. ,,Wat heb je daar nou aan. Wie zit daar nou op te wachten.'' Als dit boekje vol is, is mijn leven ten einde, zei ik met een poging tot spot, maar heimelijk hield ik er rekening mee. Het boekje was dik. Ze liet de witte bladzijden door haar vin gers ritselen. ,,Dan heb je nog heel wat te lezen.'' verrukkelijk voorwerp is tegen woordig over, ik lees voorname lijk e-books. Maar nog steeds, nu al 46 jaar, noteer ik zorgvuldig alle gelezen titels, met data en plaatsen. In datzelfde boekje. Het is bijna vol. „Alles uit.'' Dat snauwde de kale man in de Bijenkorf, en ik deed het, er was geen keus. Hij pakte mijn arm om me rond mijn as te draaien. Ik zei: ik heb heus geen boek in m'n achterste verstopt. ,,Niet bijdehand doen.'' Hij deed zijn inspectie. ,,Je zou versteld staan'', mompelde hij. Het was vernederend, maar ik kwam er genadig vanaf. Het boek dat ik zonder af te rekenen in mijn tas had gestoken - Een held van onze tijd van Michail Lermon- tov, een meesterwerk - moest ik betalen, cash, aan hem, de bedrijfsrechercheur. „Volgende keer komt de politie erbij.'' Drie briefjes van 10 gulden gingen vlot zijn achterzak in. Dit speelde lang geleden, toen ik verliefd was op boeken; de inhoud, maar ook hoe ze eruit zagen, de houtgeur, de chic van opgedikt papier, de maagdelijke kaft. Als ik las hield ik het boek een centimeter of vier open, anders zou er een knak in de rug komen. Vrienden lachten erom. „Zit-ie weer in z'n boek te gluren." Ik had geen cent te makken en daarom pakte ik boeken mee als ik de kans zag - zij het niet meer uit warenhuizen met bedrijfsrecherche. Mijn toenmalige vriendin jatte weieens voor me. Die was Ibolya: ,,Nee, 1200.'' Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@dpgmedia.nl Egbert Jan Riethof (66) is journalist. Hij heeft een dochter (27) en een zoon (25). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. De liefde voor het boek als ZATERDAG 7 MAART 2020 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 95