A J Gered van de afvalberg O <t Klusvrouw Hieke Grootendorst 11 'Je komt geheid een keer in het rood terecht' schoen hier wringt - in elk geval deels. ,,Ze gaven aan meer ruimte te willen voor persoonlijke ontwikke ling, in plaats van professionele. Zelf onderzoek, daar is bijna geen tijd meer voor. Je moet je opleiding zo snel mogelijk af hebben en dan hup, de arbeidsmarkt op.'' En dat beroemde tussenjaar dan, waarin bijvoorbeeld gereisd kan worden? Daar is ook onderzoek naar gedaan. 94 procent van de millenni- als ziet zo'n tussenjaar wel zitten, maar uiteindelijk heeft maar 25 procent er het geld voor, geven de onderzoekers van de HolidayPirates Group aan. De deelnemers aan het Millennial Onderzoek 2018 gaven ook aan last te hebben van technostress (het gevoel dat je constant 'aan' moet staan) en van economische uitdagingen (een huis kopen wordt steeds lastiger). Ingrijpen Om emotionele uitputting en een burn-out te voorkomen, moeten millennials zelf ingrijpen. Scholten: ,,Rust kan helpen om tot inzichten te komen, maar vaak heb je iemand nodig die je naar diepere lagen van jezelf brengt. Wat je wel kunt doen: iets als yoga of mindfulness, om in contact te komen met wat je voelt. En houd eens bij: waar krijg je energie van, en wat kost jou energie? Zo leer je jezelf beter kennen.'' Vergeet ook de praktische kant niet, zegt Launspach: ,,Leer goed voor jezelf te zorgen. Wat zijn jouw stress signalen? De één krijgt bij stress last van spierspanning, de ander wordt labiel. Je komt geheid een keer in het rood terecht; het helpt als je de signa len dan tijdig herkent.'' Op zijn tijd flink knallen is prima, maar alleen als je daarna gas kunt te rugnemen: ,,Wat heb jij nodig om het de komende dertig tot veertig jaar vol te houden? Daar moet je een weg in zien te vinden.'' Het helpt daarbij om eens kritisch naar je eigen verwachtingen te kij ken, denkt de psycholoog: ,,Waar moet jouw leven aan voldoen? Wat moet jij van jezelf bereiken? Hoe realistisch is dat?'' Millennials zou den zich meer open en kwetsbaar moeten durven opstellen, vindt hij: ,,Door écht met elkaar in gesprek te gaan, ontdek je dat iedereen zijn worstelingen heeft. Dat het normaal is niet altijd alleen maar gelukkig te zijn. Als je dat weet, durf je zelf eerder hulp te vragen wanneer dat nodig is.'' Misschien moet ik mijn jongens dit stuk laten lezen. Ze duidelijk maken dat drie keer sporten ook oké is. En daarna ophouden met curlen. Hieke Grootendorst geeft elke week klustips en een inkijkje in haar leven als klusvrouw. Vandaag: hergebruik. Steigerhout Gebruikte keuken Restpartijen Tweedehands bouwmarkt Kringloopwinkels KOKEN \©eten GO ZATERDAG 7 MAART 2020 te vragen Kijk voor meer informatie over persoonlijke ontwikkeling bijvoorbeeld op millenniallift.com. Ik heb ooit verkering gehad met een jongen die klushuizen opknapte met tweedehands bouwmaterialen. Een bij elkaar geraapt zooitje dus, hoor ik je denken. Niet waar. De huizen oogden strak en modern, bijna als nieuw. Dat vind ik nu een mooi voorbeeld van wat we met een lelijk woord 'circulariteit' noemen. Duurzaam klussen door hergebruik van materialen. Zo'n klus gaat misschien iets minder snel en je moet wat zoeken op Marktplaats of andere sites, maar het scheelt je enorm in de kosten. Én het is beter voor het milieu. Materialen belanden niet meer op de stort en een ander heeft er nog jarenlang plezier van. Bovendien zit overal een verhaal achter en daarmee krijgt je huis meer ziel. r Gebruikt steigerhout bijvoorbeeld is een duurzame keuze. De planken zijn gebruikt voor bouwsteigers. De kram- platen geven stevigheid aan de plank. Er is ook nieuw steigerhout op de markt dat een 'oude' look heeft, maar dat is natuurlijk niet zo duurzaam als gebruikt hout. Een simpele zoekopdracht op 'complete gebruikte keuken' kan mooie keukens opleveren voor een nog mooier prijsje. Keukens kun je prima hergebruiken. Je kunt de indeling vaak gewoon aan passen omdat keukens zijn opgebouwd uit kasten met standaardmaten. Het blad kun je eventueel inkorten. Vaak worden online restpartijen aan geboden van bijvoorbeeld tegels en stenen. Voor binnen, voor buiten in de tuin of om een muurtje mee te metselen. Die zijn toch zonde om weg te doen? En het is een sport om te vinden wat je zoekt. Dat maakt jouw klusproject nóg leuker. Bezoek ook eens een tweedehands bouwmarkt. Ook een aanrader als je geen lopend project hebt. Toen ik besloot te gaan klussen, stuitte ik er op een ouderwetse leren gereedschapskof fer. Ik betaalde er 17,50 euro voor en ik gebruik hem nog altijd met ontzettend veel plezier. Steeds meer duurzame initiatieven worden gesteund door gemeenten en bedrijven. Tweedehands bouwmarkten vind je meestal bij kringloopwinkels. Buurman, een werkplaats en bouwmarkt voor hergebruik van materialen, is een mooi initiatief in Utrecht en Rotterdam. ILLUSTRATIES TJITSKE SLUIS De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, Hardwarelnfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 83