Waarom je je handen moet wassen met gewone zeep t 'Desinfecterende gels redden ons niet van corona. Dankzij ons afweersysteem zijn ze onnodig' Een flesje desinfecterende handgel scoren was niet eerder zo'n uitdaging. Sinds het coronavirus vorige week zijn intrede deed in Nederland, zijn de flesjes vrijwel overal uitverkocht. Maar dat doorzichtige goedje werkt niet tegen het virus, zegt microbioloog Jasper Buikx. ,,Was liever je handen met zeep.'' 5 Een krioelende massa van micro-organismen kruipt op dit moment over je lijf. Over je handen, bijvoor beeld. Daar bevinden zich 150 soorten bacteriën en dertig soor ten schimmels. Sommige microben zijn zo klein dat ze een miljoen keer op de punt van een naald passen, maar ze zijn onmisbaar voor je im muunsysteem. ,,Onder microben vallen naast bacteriën en schimmels ook gisten, virussen, microdiertjes en algen'', zegt Jasper Buikx, microbio loog bij Artis-Micropia, het Amster damse museum waar de onzichtbare wereld van micro-organismen wordt onderzocht en tentoongesteld. ,,Zij zorgen dat onze huid soepel blijft, houden de vochtigheidsgraad op peil en - het belangrijkste - zorgen voor de eerste afweer tegen bacteriën en virussen van buitenaf.'' i Sla niet door in hygiëne Iedereen heeft een unieke samenstel ling van microben. Die is nog per soonlijker dan een vingerdruk. ,,Zelfs de organismen op je linkerhand zijn anders dan die op je rechterhand'', zegt de onderzoeker. Wat gebeurt er wanneer je iemand een hand geeft? Buikx: ,,Dan wissel je microben uit. Dat is niet erg, het is een verrijking. Daarbij herkennen de micro-organis men gevaarlijke virussen en bacte riën die niet thuishoren bij jouw microben. Die worden direct afgesto ten door het afweersysteem.'' In de eerste drie levensjaren bouwt het microbioom, het geheel aan mi croben dat je op en in je lichaam bij je draagt, zich op. Je verzamelt micro ben uit je omgeving, van je ouders, familieleden en andere kinderen, bij voorbeeld op de crèche. Een belang rijke functie van ons microbioom is de bescherming tegen ziekteverwek kers. ,,Het is dan ook belangrijk om niet door te slaan in het schoonma ken. Hygiëne is belangrijk, maar niet ieder stofje hoeft weggepoetst te worden. Juist daardoor kan een kind sneller vatbaar worden voor een virus of last krijgen van hooikoorts of een allergie voor huisstofmijt.'' Volgens Buikx is het dan ook 'abso luut onnodig' om desinfecterende gel of zeep te gebruiken. Ook nu het coronavirus Nederland heeft bereikt. EVA DE GRAAFF ,,Zo'n middel 'redt' ons niet van een virus als corona. Deze ontsmettende goedjes bevatten bacteriedodende stoffen, maar dankzij ons eigen afweersysteem hebben we een dergelijk stofje helemaal niet nodig. Het kan zelfs schadelijk zijn. Als onze lichaamseigen microben worden aangetast, kunnen infectieziekten sneller binnendringen.'' Als je langere tijd intensief ge bruikmaakt van desinfecterende gel en zeep, kun je zelfs resistent worden tegen bacteriedodende middelen zoals antibiotica. ,,We moeten meer op ons eigen microbioom vertrou wen en volwassener omgaan met mi croben. Het is niet nodig om ons lichaam en de omgeving - zoals de woning - constant te ontsmetten.'' Gebruik alleen gel als er geen water in de buurt is Een desinfecterende gel hoef je enkel te gebruiken wanneer je geen water tot je beschikking hebt, zoals in de auto. „Gebruik het dan met mate en lees het etiket goed. Vrijwel alle gels hebben een andere samenstelling, waardoor je ze op een andere manier moet gebruiken. Weet wat je op je handen smeert.'' Volgens hem is enkel bewezen dat artsen en verpleegkundigen in het ziekenhuis baat hebben bij een des infecterende gel, omdat zij direct in contact staan met patiënten met een (ernstig) verslechterde gezondheid. Zij kunnen vervelende virussen snel ler doorgeven van patiënt op patiënt. Dat zorgt dan weer voor een ver traagd herstel. Buikx: ,,Ben je geen arts of verpleegkundige? Dan heb je het goedje niet nodig.'' Water en zeep blijft het devies Buikx' advies: was je handen met water en zeep. De microbioloog ver gelijkt onze handen met de Rocky Mountains. ,,De micro-organismen vormen een hooggebergte met top pen en dalen. Als jij iets of iemand aanraakt, komen de nieuwe micro ben terecht op de top van zo'n 'berg'. Jouw lichaamseigen microben zitten veilig verstopt in het dal. Tijdens het reinigen van de handen verdwijnen de 'hooggelegen microben' het eerst. Dat zijn meteen de microben die je weg wil hebben. Om deze te verwij deren is geen desinfecterende gel of zeep nodig. Dat lukt met water en desnoods een beetje gewone zeep. In een simpele zeep zitten oliën en vetten, waardoor de microben van buitenaf iets sneller losweken en verdwijnen.'' Was je handen na het toiletteren en voor het eten,. ,,Vaker is echt niet nodig.'' GO ZATERDAG 7 MAART 2020 'Handgel is onzin, het kan zelfs schaden' Microbioloog Jasper Buikx: „Gebruik je te veel desinfecterende gel, dan kun je resistent worden tegen antibiotica." foto marco okhuizen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 77