wm WSi; w Weinig mis met kwaliteit kinderopvang Nederland 'Burgers betalen 168 miljoen te veel belasting' Veel 50-plussers tipsy op de fiets 3 aflS 'm Gasprijs lager door Corona en zachte winter ÊMI y*s Kptl. Is het een nieuw probleem? Lood in drinkwater staat flink in de belangstelling, maar het probleem is niet van vandaag of gisteren. Het is vooral een erfe nis uit het verleden. Eric van der Blom, vakspecia list sanitaire technieken van branchevereniging Techniek Nederland: ,,De overheid heeft al stappen gezet, maar kan nog meer doen. Zo was er een subsi dieprogramma om loden lei dingen te vervangen. Dat liep tot 2005, maar dat zette geen enorme zoden aan de dijk. Be langrijk is dat iedereen de nood zaak begrijpt.'' Onlangs kreeg Van der Blom nog een telefoontje van een in stallateur die een offerte had uitgebracht. ,,Maar de vereni ging van eigenaars vond vervan ging niet nodig. Dat vind ik on begrijpelijk, want bestuurders hebben een zorgplicht voor hun bewoners, onder wie ook jonge kinderen die er wonen of ko men te wonen.'' Is het loodprobleem groter dan vroeger, of lijkt dat maar zo? „Vroeger bevatte het kraanwater veel meer kalk. Die zette zich af aan de binnenkant van de buis. Dankzij die keiharde laag kon het water geen contact maken met het metaal. Tegenwoordig hebben consumenten ook steeds vaker een waterontharder in huis. Voor de luxe van zachter water krijg je er zo een ander probleem voor terug, want het water maakt weer direct contact met de leiding.'' Y Tm' Hoe kom je erachter of je loden leidingen in huis hebt? De vuistregel luidt: is het huis na 1960 gebouwd, dan is er niets aan de hand. Dateert het pand van eerder, dan moet je even in de meterkast of kruip ruimte duiken, bij de waterme ter. Gewapend met een lepel en een stuk schuurpapier kun je daar de leiding testen. Produceert het tikken met de lepel een dof geluid? Dan is de kans groot dat het een loden lei ding betreft. De kleurtest kan dan uitkomst geven. Komt er na het schuren van de buitenkant wat roods of groens te voor schijn, dan gaat het om koper. Zie je zilver, dan gaat het hoogstwaarschijnlijk om lood. »Kun je zelf water testen op looddeeltjes? Daar kun je, na een snelle check of je in een risicowoning woont, een testpakket a 62,5o euro aan vragen. ,,Er zijn goedkopere tes ten op de markt, maar die leve ren cijfers op waarop wij niet durven te vertrouwen", zegt di recteur Heiko Teuber. ,,Onze meetmethodes zijn ge accrediteerd en we bewaken hiermee de kwaliteit van het drinkwater. Dat doen we hoofd zakelijk voor drie grote drinkwa terbedrijven. Maar vanuit een maatschappelijke verantwoor delijkheid bieden we onze test nu ook aan consumenten aan. Die sturen een liter water op, die wij in ons laboratorium grondig analyseren. We verhit ten een druppel bijvoorbeeld tot plasma van 6700 graden Celsius - dat hoefje thuis niet te probe ren - zodat we looddeeltjes hele maal kunnen isoleren. Uit de resultaten kun je afleiden of je loden onderdelen in de installa tie hebt, met of je gezondheids risico's loopt.'' lipp Kun je zelf lood uit water filteren? Er zijn filters op de markt die beweren dat ze tot 95 procent van het lood uit het water halen. Helaas is dat nog niet weten schappelijk gestaafd, de onder zoeken naar de effectiviteit lo pen nog. Wat we wel al weten? Dat water koken geen steek helpt. Wat kun je doen als je loden leidingen hebt? Leidingen vervangen is een klus die de meesten van ons echt aan een specialist moeten overlaten. De hoogste prioriteit heeft de keukenkraan, want daar zal de grootste waterconsumptie ge schieden. Maar eigenlijk moet al het leidingwerk worden ver nieuwd. In de tussentijd is het zeker voor zwangere vrouwen en kin deren raadzaam om water uit flessen te drinken, of bij een vei lige watertap te tanken. Andere tip: zet 's ochtends eerst de kraan twee minuten open. Wat kost dat geintje? Dat is natuurlijk totaal afhanke lijk van de hoeveelheid lei dingen in je huis en hoe bereik baar die is. Eric van der Blom: ,,Een grove schatting van een installateur is dat vervanging van de waterleiding op 1500 euro uitkomt.'' Dat is exclusief eventuele hak en herstelkosten. ,,Het is een operatie die je goed kunt uitvoe ren als je al aan het verbouwen gaat. Daarom pleiten we er ook voor dat er een meldingsplicht komt bij het verkopen van een huis, net zoals voor asbest. Dat is vaak het moment dat de nieuwe eigenaar gaat verbouwen. Die kan dit dan in een keer mee nemen.'' »Kun je opgelucht ademhalen als je in een nieuwbouwhuis woont? Dit is er eentje uit de 'ja, maar'- categorie. Want metaaldeel tjes kunnen niet alleen via lei dingen in het drinkwater ko men, maar ook via nieuw geïnstalleerde messing on derdelen als kranen. Niet alleen die goedkope kraan uit China, waar andere normen gelden, maar ook die keurige Kiwa-gecertificeerde kraan kan metaaldeeltjes afge ven. Daarom is het advies om de eerste drie maanden in de ochtend de kraan twee minu ten te laten doorlopen. Zie ook kraandoorspoelen.nu voor meer frisse adviezen. Handig om te weten Finland, Noorwegen, Engeland en Australië. Noodzakelijk om te weten Wil je niet weten Leuk om te weten GO ZATERDAG 7 MAART 2020 Met een lepel en een stuk schuurpapier achter haal je of je loden leidingen hebt. foto jean-pierre jans R5 -■>"s - Volgens Van der Blom heeft het onthardingsbeleid van drinkwaterbedrijven een on voorzien neveneffect gehad. Ja, dat kan: op 10 februari lan ceerde Het Waterlaboratorium de site loodinwatertesten.nl. Het eerste wat je zou moeten doen is een loodgieter bellen. De gasprijzen bij de grootste energieleveranciers zijn historisch laag. Volgens vergelijker Price- wise komt dat door de warme winter en de dalende vraag naar gas. Daarnaast ligt in de industrie en transport veel stil vanwege het Coronavirus. De kwaliteit van de kinderopvang in Nederland is prima. Dat staat in een onderzoek naar dag opvang, peuteropvang, buitenschoolse opvang en gastouderopvang in opdracht van het minis terie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Volgens de onderzoekers scoort Nederland nu vergelijkbaar of beter dan Denemarken, Nederlandse burgers betalen jaarlijks in totaal zo'n 168 miljoen euro te veel aan belas ting. Dat stelt de Bond voor Belastingbeta lers. Een op de vijf mensen dragen te veel af aan de fiscus, blijkt op basis van 5000 ge bruikers van de Aangiftecheck die de bond aanbiedt. Per persoon gaat het om gemiddeld 140 euro. Bij 4 op de 5 is de aangifte in orde. Meer dan de helft van de 228 fietsers die in 2019 verongeluk ten, was ouder dan 50, heeft Veilig Verkeer Nederland becij ferd. Uit het onderzoek blijkt dat veel 50-plussers op hun fiets stappen na alcohol te hebben genuttigd. Bij veel ongelukken zijn populaire e-bikes betrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 75