Zogezien Negen nullen? Zeeland, bereid je maar voor op j weer een teleurstelling f/ - 4; S Nu de bouw van de marinierskazerne in Vlissingen is afgeblazen, rekent heel Zeeland zich rijk. Den Haag zou met een bedrag van negen nullen over de brug moeten komen. Dat is vragen om nieuwe teleurstellingen. Nu zou dat bedrag in één klap door overheden kunnen worden opgeëist? 23 'De manier waarop de zorg hier georgani seerd is, geeft een goed gevoel' meer geluisterd naar de wensen van de patiënt. Past dat bij je, dan kun je als Vlaming misschien eens over de grens kijken voor een baan. Maar hecht je aan struc tuur, dan past werken in België misschien beter bij je." Nieuwsgierig Maxime Casier (21) uit Assenbroek wil zijn vader op volgen in de thuisverpleging. Studenten die vorig jaar in Rozenoord hebben gewerkt, maakten hem nieuws gierig. Net voor hij in juni afstudeert, leek meedoen aan dit project een goede manier om eens te kijken waar hij nu staat. De manier van werken in Nederland spreekt hem aan. ,,Ik vind het leuk dat we ons hier be zighouden met het hele pakket. Dus naast de zorg voor de patiënt ook het bijwerken van administratie en overleggen met een arts. Daar is tijdens de meeste sta ges geen tijd voor, maar het is wel erg leerzaam." Ook Naomi Berkemans (37) uit Varsenare denkt dat de er varing die ze nu opdoet in Rozenoord een goede voor bereiding is op de praktijk. Toch ziet ze zichzelf niet snel in Nederland werken. ,,De manier waarop de zorg hier georganiseerd is, geeft een goed gevoel. Het is open en eerlijk. Toch werk ik liever wat dichter bij huis." Waar het normaal gesproken in de zorg zoeken is naar tijd, ontbreekt het de twintig bewoners van Ro- zenoord de afgelopen weken niet aan aandacht. Met de extra mensen die rondlopen is er veel tijd voor een praatje. Als de studenten door de gang lopen, worden ze vanuit alle kamers hartelijk gegroet. Me neer van Dongen glun dert zelfs als studentes Shakila en Els hem on dersteunen bij het lopen met zijn rollator. Ook meneer De Smit is blij met Maxim aan zijn bed tijdens een koffiemo- mentje. De studenten kennen sommige cliën ten extra goed omdat ze samen met hen werken aan een levensboek. Daarin wordt het leven van een cliënt beschreven, van geboorte tot nu. De Vos: ,,Door iemand zo goed te leren kennen, weet je bijvoorbeeld waarom diegene op een bepaalde manier op iets reageert. Dat heeft echt een meerwaarde." Be halve praatjes en werken aan het levensboek, worden er ook medische handelingen verricht. Mensen helpen met douchen en naar bed gaan, maar ook wondverzor ging of een infuus aanleggen, behoren tot de taken. Dat het project volgend jaar een vervolg krijgt, is zo goed als zeker. Bedoeling is dan wel om ook Neder landse verpleegkundestudenten naar België te halen. Zij kunnen dan op hun beurt iets opsteken van de ma nier waarop daar gewerkt wordt. Momenteel loopt er een soortgelijk project op een woonzorglocatie in Hulst met verpleegkundestuden- ten uit Sint-Niklaas. Daar is het echter nog niet moge lijk om een afdeling in zijn geheel over nemen. De Vos hoopt dat het project in meer plaatsen voet aan de grond krijgt. ,,Pas als je er als team helemaal alleen voor staat, krijg je een realistisch beeld van hoe het er in de zorg aan toe gaat." De studenten hebben zin om de uitdaging aan te gaan. Maxim: ,,We kennen elkaar nog maar kort, maar in de afgelopen weken is gebleken dat we een goed team vormen. We zijn goed op elkaar ingespeeld. Het is spannend, maar we gaan dat wel kunnen." Het lijkt wel alsof de complete schilderijencollectie van Rem brandt naar de veiling is gebracht. Nu het kabinet de verhuizing van de marinierskazerne naar Vlissin- gen heeft afgeblazen, proberen boze bestuurders en volksverte genwoordigers elkaar te overtroe ven met duizelingwekkende be dragen die Den Haag als compen satie aan Zeeland moet betalen. Statenlid Kees Bierens (VVD) klinkt nog redelijk gematigd met zijn 'bedrag van negen nullen'. Oud-commissaris van de koningin Karla Peijs zei tegenover Omroep Zeeland dat de regio één tot ander half miljard euro moet eisen. Nee, twee miljard, zegt D66-Statenlid Ton Veraart. Met droge ogen. 'Eenmaal, andermaal, wie biedt meer?' Harde pegels De bedragen klinken astrono misch, maar zijn niet compleet uit de lucht gegrepen. Het dagelijks provinciebestuur stimuleerde de berekeningen afgelopen week ook in een brief aan de Staten. Aan di recte kosten is Zeeland ongeveer 20 miljoen euro kwijt. Tel daar in directe inkomsten bij op die sa menhangen met de bouw van de kazerne (zoals onroerendzaakbe- lasting) en je komt op ongeveer 50 miljoen euro die Zeeland zo snel mogelijk terug wil hebben, in harde pegels. Het zijn de misgelopen extra be stedingen die het compensatiebe drag doen exploderen. Adviesbu reau Ecorys heeft die ooit geraamd op 28 miljoen euro per jaar. De ma rinierskazerne zou Zeeland name lijk 2255 nieuwe werknemers ople veren. Denk je eens in wat die - en hun huisgenoten - uitgeven aan huisvesting, eten en drinken, con tributies, enzovoort. Als je ervan uitgaat dat een kazerne voor vijftig jaar wordt gebouwd, is het reken sommetje simpel. Dan loopt Zee land 1,4 miljard euro mis. Index ering erbij en hup, je zit zo aan de 2 miljard. Het provinciebestuur noemt geen totaalbedrag, maar wil 'minimaal de sociaaleconomische effecten die de komst van de mari niers en hun gezinnen gehad zou hebben met een duidelijke plus vanwege de beeldvorming rond het vestigingsklimaat in Zeeland'. Gedeputeerde Dick van der Velde en commissaris van de koning Han Polman hebben de imago schade waar het hier over gaat her haaldelijk 'onbetaalbaar' ge noemd. Minstens 1,4 miljard plus onbe taalbaar, dat klinkt als het com plete oeuvre van Rembrandt, in clusief de Nachtwacht. Eenmaal andermaal Bij zulke bedragen krijgt iedereen eurotekens in zijn ogen. De ka zerne is nog niet dood - het is im mers een voorgenomen besluit van het kabinet - of de aasgieren cirkelen al boven Vlissingen. De tol in de Westerscheldetunnel moet worden afgeschaft, tussen de A58 en Zanddijk kan de duurste variant van de Zanddijk worden aangelegd. Of vallen die zelfs al onder de sigaren uit eigen doos? Want let wel: het moet iets extra's zijn, niet iets wat toch al in de pijplijn zit. Dus geen spoorlijn tussen Terneuzen en Gent, geen overname van de kerncentrale door het Rijk, geen order voor de bouw van onderzeeboten door Damen. Alsof dat zekerheidjes zijn. Forum voor Democratie ziet het compensatiebedrag zelfs als een eerste bouwsteen voor een Deltaplan 2.0, met een tweede Zeelandbrug, een spoortunnel on der de Westerschelde, 25.000 hui zen bij Bruinisse en nog wat luchtkastelen. Den Haag wil Zeeland ver tege moet komen, zoals minister-presi dent Mark Rutte donderdagavond in Vlissingen nog eens bevestigde, maar de vraag is of de steeds hoger opgeschroefde verwachtingen overeenkomen met de 'rechtvaar dige' compensatie die het kabinet belooft en de 'ruimhartige' waar aan de Tweede Kamer denkt. Rekensommetje Om te beginnen, is er wel iets af te dingen op het rekensommetje. In het eerste jaar zou nog 90 procent van de mariniers 'binnenslaper' zijn, oftewel een bed hebben op de kazerne maar hier niet wonen. De vraag is wanneer het percentage van 40 procent zou worden be reikt, waarvan Ecorys uitgaat, als dat al ooit gebeurt. Zeker de eerste jaren gaat het dus om een fractie van de geschatte 28 miljoen euro. Maar belangrijker: verspreid over vijftig jaar zouden de mariniers maximaal 1,4 miljard euro in Zee land besteden, bij winkels, bouw bedrijven en sportclubs, en nu zou dat in één klap door overheden kunnen worden opgeëist? En gaan we het in gedachten al uitgeven, zoals de koper van een Staatslot fantaseert over een huis met een zwembad. Afgescheept Zo organiseert Zeeland zelf de vol gende teleurstelling. De zuivere redenering is dat het effect van de compensatie vergelijkbaar moet zijn met het effect van een mari nierskazerne in Vlissingen. Als het kabinet dat bereikt met 250 mil joen euro, het bedrag dat ongeveer nodig was om de kazerne te bou wen, roept straks iedereen dat Zeeland is afgescheept met een fooi. Vice-premier Hugo de Jonge had groot gelijk toen hij een paar weken geleden reageerde op het genoemde bedrag van twee mil jard: ,,Kom op. Dat zijn toch geen bedragen, jongens." GO ZATERDAG 7 MAART 2020 Meneer van Dongen met studentes Shakila (links) en Els. ERNST JAN ROZENDAAL Hugo de Jonge. foto bart maat/anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 71