Vlaamse studenten oefenen in woonzorgcentrum in Sluis De zorg voor twintig bewoners van woonzorgcentrum Rozenoord in Sluis ligt de komende vier weken volledig in handen van negen Vlaamse studenten verpleegkunde. Familiegesprekken voeren, overleggen met een arts en administratie bijwerken. Het kan allemaal voorbij komen. 22 e verpleegkundigen in spe worden niet volledig aan hun lot overgela ten in Rozenoord. Ze zijn de afgelo pen vier weken ingewerkt en op de achtergrond kijken hun docenten mee en geven advies als dat nodig is. En het vaste personeel? ,,Dat krijgt de tijd om de handen eens op de rug te houden, van vakantiedagen af te komen of zich te laten bijscholen", vertelt leidinggevende bij Rozenoord Carine De Vos. Volgens haar staat 90 procent van het personeel posi tief tegenover het overnameproject. De Vos: „Natuur lijk zijn er enkelen die het moeilijk vinden om cliën ten te moeten overdragen en het werk straks weer op te pakken, maar over het algemeen is men positief. De komst van jonge mensen werkt ook verfrissend. De meeste werknemers zijn al wat ouder. Door de nieu welingen krijgen ze wat mee van de laatste ontwikke lingen in de zorg en bovendien dwingen andere ogen ook om kritisch te kijken naar waar het niet zo goed gaat. Zo werkt het project twee kanten op." Studente Carine Sypré (60) uit Beernem is razend enthousiast over Rozenoord. Ze werkt al jaren in een woonzorgcentrum bij haar in de buurt, maar besloot ook haar papieren voor verpleegkunde te halen. In juni studeert ze af. Met dit project hoopt ze nog wat meer ervaring en kennis op te doen over een andere manier van werken. Carine: ,,Ik vind het zalig. Ik voel hier geen werkdruk. Het is niet zo gejaagd, er wordt min der met lijstjes gewerkt. Als een bewoner een uurtje langer wil slapen, dan kan dat. En dan zie je ook dat diegene daarna monter wakker wordt. Dat de bewo ners die inspraak hebben, vind ik geweldig. Van die manier van werken wil ik zeker ook wat meenemen naar België. Ik zou best hier in de regio willen werken, ik heb ook een zoon wonen in Sluis, maar ik heb nog vier andere kinderen en kleinkinderen in mijn buurt wonen. Bovendien ben ik gehecht aan mijn huidige job. Maar daar in terug moeten keren, gaat hard zijn nu ik de Nederlandse werkwijze ook ken." Het is niet geheel toevallig dat het uitwisselingspro ject naar Rozenoord is gekomen. De Vlaamse Carine De Vos is de bedenker van het project dat in België al enkele jaren loopt. Dit omdat ze als docente op de op leiding verpleegkunde vaak te horen kreeg dat het lang duurde voordat studenten goed ingewerkt waren in hun nieuwe baan. De Vos: ,,Door een afdeling (ge deeltelijk) over te nemen zijn verpleegkundigen veel beter voorbereid op hoe het er in het echte leven aan toe gaat." Laagdrempeliger Vorig jaar is de leerafdeling voor het eerst ook naar Ne derland gehaald. Enerzijds om studenten te laten zien hoe het ook kan en anderzijds om de grensregio aan trekkelijker te maken voor jonge professionals. De Vos: ,,Binnen de verpleegkunde is het moeilijk om geschikt personeel te vinden, zowel in Nederland als in België. Maar wat dit project doet, is mensen verder laten kij ken dan de grens. In België wordt op een heel andere manier gewerkt. Daar is veel meer hiërarchie. Zo zal je als verpleegkundige niet snel sparren met een arts. In Nederland is de zorg veel laagdrempeliger. Er wordt ZATERDAG 7 MAART 2020 GO Meneer De Smit wordt geholpen met zijn koffie door Maxime Casier uit Assenbroek. fotos anne hana 'Geweldig dat de bewoners hier inspraak hebben' WENDY DE JONG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 70