Weer even thuis Katja Jansen (22) klom er al in bomen toen ze nog in Maassluis woonde. Elk vrij moment scheurde de familie Jansen naar haar stekkie aan Binnenduin 31 in Haamstede. Tot ze zich er in 2010 permanent vestigde. Katja komt er nog graag en vaak. ifflllflfiéi» 5iiiiMiiiüiB«iFr 'feg Ik ben me daar altijd wel bewust van geweest: dat we hier heel fijn wonen' 21 Vader Gert Jansen en moeder Patricia van Veen kochten in 2000 een lap grond in het toen nog haast onbebouwde gebied ten westen van het Gadrabos. Met pal achter het huis een stuk bos, dat haar ouders er later bijkochten. Katja herinnert zich nog de leegte, toen er nauwelijks buren waren. In zijn terreinwagen reed haar vader weleens over de lege ka vels, dwars door de struiken. ,,Dat was echt héél spannend." Gaandeweg werd er een hele wijk gebouwd, maar dat was niet iets waar Katja veel van merkte. Achter het huis strek ken eigen bos, en in de verte het Gadrabos, zich nog altijd einde loos uit. ,,De rest is heel geleide lijk gebouwd, dus dat heb je ei genlijk niet zo door." Geen gedoe Elk vrij moment scheurde de fa milie van Maassluis naar het Zeeuwse stekkie. Vakanties, weekenden en zelfs soms voor een enkel nachtje. ,,De natuur, het bos en de grote tuin hier vond ik heel leuk. Dat hadden we niet in Maassluis." Het voort durend heen en weer reizen deed Katja niets. ,,Heel raar, maar dat herinner ik me eigen lijk helemaal niet. Waarschijn lijk omdat mijn moeder altijd al les inpakte. Ik heb dat als kind nooit als taak of als gedoe ge zien." Wat ze zich wel herinnert, is vooral plezier. Met schepjes naar het strand, met een abonnement uren doorbrengen in Deltapark Neeltje Jans, familie die naar Zeeland kwam om ook te genie ten en de kampeer- en speelses- sies in het achter de woning ge legen bos. ,,Ik heb niet echt één mooie herinnering. Het is meer een opeenstapeling van leuke dingen." In de zomer van 2010 kwam het gezin Jansen/Van Veen fulltime op Schouwen-Duiveland wo nen. Dat was geen supergrote verandering voor Katja. Zij maakte nét de overstap van ba- sis- naar middelbare school, zat in Burgh-Haamstede al op scou ting en tennis en had er zelfs vriendinnetjes. ,,Ik heb maar één ding achtergelaten. Dat was wel een dingetje. Ik zat op de Jeugd- theaterschool in Rotterdam. Was ik in Maassluis blijven wo nen, dan had ik daar een middel bare school in kunnen doen. We hebben nog even gekeken of ik op zaterdag lessen kon blijven volgen, maar dan hadden we steeds op en neer moeten reizen. Dat was niet te doen." Horrormomenten In plaats daarvan kwam ze op het Goese Lyceum terecht, waar ze tweetalig vwo met 'een pittig profiel' volgde. Kwart over zeven 's ochtends op de bus en met een beetje pech pas om half zes 's avonds weer thuis. Twintig mi nuten koukleumen in Zierikzee, omdat de bussen niet op elkaar aansloten of omdat je net de aansluiting miste. Met bij de halte net een bankje en verder niets. ,,Dat was heel zwaar", zegt Katja. ,,Dat waren horrormo menten", vult haar broer Wessel (19) aan. Thuis werd het huiswerk aan de grote keukentafel gemaakt. Nog altijd komt Katja alleen op haar slaapkamer als ze gaat sla pen of als ze écht even moet stampen voor tentamens. Bene den doet iedereen z'n ding en is het altijd een gezellige bende. ,,Het bijzondere aan het huis is dat het voor ons is gebouwd. Er was altijd ruimte waar we kon den spelen. Ik ben me daar altijd wel bewust van geweest: dat we hier heel fijn wonen." En dat ze deel uitmaakt van 'een heel hecht gezin'. Niet dat Katja nooit eens slaande ruzie heeft met broertje Wessel of zus Ronja (24), die nu in Zweden woont. ,,Maar ze zijn ook ge woon mijn beste vrienden." Met z'n vijven maakten ze, en maken ze nog steeds, verre reizen. ,,Daar ben ik heel dankbaar voor. Dat reizen verandert je als per soon. Je ziet andere culturen. Ziet hoe slecht mensen het kun nen hebben, maar ook hoe ge lukkig anderen kunnen zijn met simpele levens. En allemaal zijn ze, tenminste in de landen waar ik ben geweest, zo behulpzaam en gastvrij." Nog altijd komt Katja vaak naar huis. Ze is aan haar laatste jaar bezig van de opleiding film televisie aan LUCA School of Arts. Zowel haar kamer in Genk als haar ouderlijk huis in Haam stede voelt als 'thuis', maar in de weekenden komt ze eigenlijk al tijd terug naar Zeeland. Binnen kort zelfs weer permanent. Als ze straks is afgestudeerd, gaat ze waarschijnlijk als freelance film maker aan de slag. Ze heeft nu nog geen idee waar ze zich logis tiek gezien het beste kan vesti gen. Cambodja Voor Katja is terugkeren naar haar ouderlijk huis geen straf. ,,Ik heb een tijdje zomers in Bel gië gewerkt. En altijd als ik te rugreed over de kering, dacht ik: Yes! Het rare is dat als je hier woont dat je dan niet meer zo vaak naar het strand gaat. Maar als ik weg ben van het water, dan mis ik het. Dat heb ik wel gemerkt toen ik een tijdje vrij willigerswerk in Cambodja deed. Ik zou echt niet zonder zee kunnen. Over strand wandelen doet altijd goed. De wind is fijn. En ook de lucht is heel anders hier dan in de stad. Veel frisser en schoner." GO ZATERDAG 7 MAART 2020 'Als ik terugreed over de kering, dacht ik: Yes!' Terug naar de plek van je jeugd ïfS i1 m I Moeder Patricia van Veen met zoon Wessel, dochters Ronja en Katja en vader Gert Jansen, aan de achterkant van de woning aan het Binnenduin in Haamstede. foto rrvégolLëgtië ESMESOESMAN Bij het ouderlijk huis van Katja Jansen ligt een eigen stukje bos. FOTO ERNESTA VERBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 69