Saskia Noort Schrijvende elite, vol met boosheid In het nieuws Uit het nieuws Handen uit de mouwen bij NLdoet Anouk kan er weer vier jaar tegenaan VERDER IN Z 'Oud pand heeft zijn charmes, maar kost onderhoud 'Ik kreeg felicitaties van mensen die ik niet eens ken 14 Hij noemt je in iedere zin de grootste schrijver van zijn generatie en je toekomst zit geramd 18JAAP WOLTERBEEK: FOTOGRAAF IN DE PICTURE 21KATJA JANSEN KOMT NOG GRAAG IN HAAMSTEDE 22 VLAAMSE STUDENTEN IN DE ZORG IN SLUIS Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Wanneer jullie dit lezen, lig ik in diepe slaap, misschien nog met mijn baljurk aan. Want gisteravond was het Boekenbal, je weet wel, dat feest waar Arnold Karskens zo dolgraag heen wil dat hij hoopt dat het coronavirus binnensluipt om ons te killen, zodat er volgend jaar wel ruimte voor hem is. Altijd grappig om te volgen hoe graag de bruine anti-elitaire denkers bij de door hen zogenaamd zo verafschuwde elite willen horen. Terwijl Arnold zo dichtbij was. Vier jaar geleden deed hij mee aan het pro gramma De pennen zijn geslepen en haalde zelfs de finale. He laas keken er niet zoveel mensen naar deze strijd om het boekencontract, maar ik was als jurylid overal bij en weet dus zeker dat Karskens uitgebreid gehoord is, serieus geno men en kansen kreeg. Waar ging het dan toch mis met de meest gehoorde ongehoorde? In De pennen zijn geslepen ont brak het in zijn werk vooral aan inlevingsvermogen, waar door Monic Hendrickx er met de prijs vandoor ging. Nog geen boek van gezien trouwens. Maar zo gaat het vaak. Wensen dat je schrij ver bent, is heel iets anders dan het zijn. De eindeloos lange eenzame dagen over de computer gebogen, sta rend naar je eigen woorden die ineens niets meer bete kenen, die gister nog zo mooi en waar klonken en vandaag pathetisch en cli ché, zo leuk is het allemaal niet. Bedenk daarbij dat je waarschijnlijk niet meer dan duizend exemplaren van je boek zal verkopen, nooit gerecenseerd gaat worden, of in het zeldzame geval dat je droom uitkomt en vele tien- of honderddui zenden je werk wel willen lezen, voor altijd verguisd en geminacht zal worden door je eigen beroepsgroep. Tenzij je man bent en vrien den met Matthijs van Nieuwkerk, dan worden cli chés en grote oplages je snel vergeven. Hij noemt je in ie dere zin de grootste schrij ver van zijn generatie en je toekomst zit geramd. Terug naar het Boekenbal waar Karskens en kornuiten niet welkom zijn. Eens per jaar komt de schrijvende elite te- saam om in de Stadsschouwburg met elkaar woedend te zijn. Op elkaar. Op de nietsnutten die er ook rondlopen en niets met literatuur te maken hebben. Op het bal, waar nooit wat aan is omdat het te wit is, of te oud, te jong, te harde muziek, kutmuziek, te druk, te lauwe nepchampagne, te lange rijen voor de bar. Op het programma dat steevast te lang, te kort, te slecht, te oppervlakkig, te onbegrijpelijk, te saai is of te hard, te racistisch, te seksistisch, te woke, niet li terair genoeg. Iedereen wil erbij zijn, iedereen vindt het kut en vroeger was alles beter. Toen ging het tenminste nog ergens over, om met vaste gast Freek de J onge te spreken. Je mocht nog binnen roken, aan konten zitten en bovenaan de trap zete len met je pijp, omringd door amechtige collegaatjes die je af en toe een schopje gaf. Zo resumerend denk ik dat Arnold Karskens er eigenlijk perfect tussen had gepast. Honderden Zeeuwen steken vol gende week vrijdag en zaterdag de handen uit de mouwen tijdens de jaarlijkse vrijwilligersdagen van NLdoet. Zo'n tweehonderd Zeeuwse acties hebben zich aan gemeld. Bij Waterscouting Paul Kruger in Middelburg gaan ze zaterdag aan de slag om hun verouderde clubhuis op te knappen. Niet al leen met leden, maar ook met mensen die verstand van zaken hebben, zegt Serge de Voogd van de waterscoutingvereniging. ,,Wij doen nu vier jaar mee aan NLdoet en ieder jaar besteden wij die dag aan het zichtbaar opknappen van ons clubhuis. Dat varieert van schilderen en schoonmaken tot zaken waar we echt mensen met kennis bij nodig hebben. Er ko- men een timmerman, elektriciën en een installatiemonteur. Zij gaan de reparatiewerkzaamheden doen. Met zo'n dertig jeugdleden gaan we schilderen en schoonmaken." Het opknappen van het pand aan de Kinderdijk is volgens De Voogd hard nodig. ,,Iedere dag kan er wel in geklust worden. Al is het clubgebouw nu toch echt al zicht baar verbeterd. We gaan volgende week onder andere de bankjes re pareren en de keuken vernieuwen. Die viel van ellende uit elkaar. Zo'n oud pand heeft zijn charmes, maar er moet echt iets aan gedaan worden." Aan de Kinderdijk wordt vol gende week zaterdag van 10.00 tot 16.00 geklust. Aanmelden voor deze en alle andere acties kan via de site van NLdoet. Vier jaar moest ze erop wachten, maar vorige week zaterdag - schrikkeldag - kon Anouk de Put ter (20) uit IJzendijke dan einde lijk weer haar échte verjaardag vieren. Dat heeft ze gedaan ook. In een grote loods vierde ze het met zo'n vijftig man op de klanken van muziek die een dj door de spea kers liet galmen. Het was echt wat ze ervan had gehoopt. ,,Voorafwas ik best nerveus", zegt ze. ,,Ik was erg bezig met wat iedereen van het feest zou vinden en of het alle maal wel goed zou lopen. Veel ge dronken heb ik dan ook niet. Ge lukkig kwam bijna iedereen en hebben we een onwijs leuk feest gehad." Sinds december was Anouk al bezig met plannen. ,,Qua muziek was het moeilijk, want iedereen heeft natuurlijk een eigen smaak. Het begon wat meer met popmu ziek en het eindigde met techno. Dat sloeg gelukkig erg goed aan." Als je op 29 februari bent gebo ren is je echte verjaardagsfeest iets bijzonders. Dat vertelde ze vorige week in deze krant en dat zorgde voor nog meer aandacht dan nor maal. ,,Op Facebook heb ik felicita ties ontvangen van mensen die ik niet eens ken en van mensen van wie ik het niet had verwacht. Dat was toch een leuk extraatje. Een aantal mensen gaven een kaartje met het cijfer 5 erop en toen ik op het werk kwam, hadden ze een grote 5 opgeblazen." Natuurlijk heeft ze veel foto's en filmpjes ge maakt waardoor ze er nog lang op kan terugkijken. ,,Ik kan er weer vier jaar tegenaan", lacht ze. ZATERDAG 7 MAART 2020 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 62