Aan corona overleden 86-jarige patiënt was 'echt een krasse man' altijd in de indamfase' CORONAVIRUS 5 Stand Coronavirus (Covid-19) Nederland of je de voordeur open wil zetten. En ze willen weten of er een gang is waar ze zich om kunnen kleden", vertelt Klaasen. ,,Er moet een tafel beschikbaar zijn. Daar moet je dan op twee meter afstand van blijven. Als ze binnenkomen, gaan ze eerst alles op die tafel ontsmetten. Dan mag je om de beurt naar de tafel ko men en nemen ze, met een soort wattenstaafje van ongeveer dertig centimeter, een monster uit je neus en een uit je keel." Bij vertrek kleden de GGD-me- dewerkers zich weer om op de gang. ,,Ze laten de kleding achter in een vuilniszak, die moet je zelf weggooien." De zoons van Klaasen, die niet zijn getest omdat ze geen koorts hadden, mogen sinds gisteren weer naar buiten. Voor boodschappen bijvoorbeeld. Naar school gaan zit er niet in. ,,En ze moeten wel af stand houden van andere mensen." Klaasen en zijn vriendin zijn de We hebben allebei onze eigen puzzel gekregen van duizend stukjes komende week nog aan huis ge kluisterd. ,,Het is de ultieme relatie- proef. We hebben twee puzzels ge kregen van duizend stukjes, zodat we allebei onze eigen puzzel heb ben." Boodschappen worden door een vriendin gedaan. ,,Die zet ze voor de deur. Als ze dan weg is, kan ik ze pakken." Klaasen moet lachen. Hij maakt een ontspannen indruk. Bang is de Waalwijker de afgelopen dagen dan ook niet geweest. Voor de GGD heeft Klaasen niets dan lof. „Iedere dag belt iemand om te peilen hoe het gaat. En er is 24 uur per dag een nummer beschik baar voor als we vragen hebben." Hij is trots op hoe hij en zijn gezin hun verantwoordelijkheid hebben genomen. ,,Ik hoop dat mensen dat ook zien en daar vertrouwen van krijgen." De Oud-Beijerlander leefde zelf standig, samen met zijn partner. Hij had geen thuiszorg nodig en was volgens bewoners erg vitaal. ,,Ze hadden allebei een auto, waar ze nog regelmatig in reden'', ver telt een bewoner. Stilzitten deed de 86-jarige, on danks zijn leeftijd, niet. Wel nam hij vaak de lift om naar zijn appar tement op de tweede verdieping te komen. ,,Hij was gewoon heel actief. Zo ging hij meerdere keren per week bridgen bij een club en deed hij nog gewoon zelf bood schappen.'' Een buurman op dezelfde etage is aangeslagen door het nieuws. ,,Het was een ontzettend lieve en vrolijke man, hij zei altijd vrien delijk gedag. Echt een krasse man. Ook zijn vrouw hield wel van een praatje op de gang.'' Drie weken geleden zijn de man en zijn part ner nog samen met de auto op va kantie geweest. „Eventjes lekker weg in het oosten van het land. Dat soort uitstapjes maakten ze graag.'' De schok in de flat was groot toen hij afgelopen weekend plots moest worden opgenomen in het ziekenhuis en zijn toestand snel achteruitging. Eerst dachten de artsen dat hij hoge koorts had door urinewegklachten, maar toen daar maandag ook luchtweg klachten bijkwamen, kreeg hij een coronatest. Die bleek dinsdag positief te zijn. „Vorige week za gen we hem nog. Hij oogde toen erg kwiek. Ik vind het moeilijk om mij voor te stellen dat hij er nu niet meer is.'' Burgemeester Jan Pieter Lokker van de gemeente Hoeksche Waard, waar Oud-Beijerland on der valt, is aangedaan door het nieuws. Hij nam direct contact op met de familie. ,,Zij zijn bezig dit nieuws te verwerken. Ik hoop dat men hen die tijd gunt.'' Hoe de 86-jarige man besmet is geraakt, is niet bekend. Buren die met hem in aanraking zijn ge weest, staan in contact met de GGD. Zij hoeven niet binnen te blijven, maar moeten wel twee keer per dag hun temperatuur op meten. Als zij klachten krijgen, *De man en zijn partner maakten graag met de auto vakantietripjes moeten zij direct de huisarts bel len. De twee huisartsen die op huisbezoek kwamen bij de coro napatiënt, zitten in quarantaine. Net als het ambulancepersoneel. Volgens minister De Jonge (Volksgezondheid) is het duide lijk dat vooral ouderen een kwets bare groep zijn. Zij kunnen sneller besmet raken en daarvan ernstige gevolgen ondervinden. ,,Het is aannemelijk dat het aantal be smettingen verder zal oplopen en het is ook aannemelijk dat dat tot nog meer slachtoffers kan lei den." ,,Bij iemand van 86 jaar werkt het afweersysteem minder goed dan bij jonge mensen. Waar een jonger iemand wat hoest, kan een oudere eerder een longonsteking krijgen'', legt viroloog Ab Oster- haus uit. ken ministers, regionale gezond heidsdiensten. Het speciale 'coro nateam' van zijn ministerie is 24/7 in de lucht. En met fabrikanten van medische hulpmiddelen - mondkapjes, handschoenen, dok- tersjassen - worden afspraken ge maakt over eerlijke verdeling van de spullen, omdat op sommige plekken de voorraden snel slinken. ,,De situatie kan per land verschil len. Wij kiezen voor passende maatregelen, ook zonder onrust te veroorzaken. In de grensstreek zijn evenementen afgelast vanwege de situatie in Duitsland. Nationale maatregelen zijn een optie, maar daar is op dit moment geen sprake van." ,,Dat is een als-danvraag, die ga ik niet beantwoorden." ,,Ja, maar bij een uitbraak als deze is het moeilijk om op een volgende stap vooruit te lopen, dus daar doe ik geen uitspraken over." ,,Nou, wij hadden als een van de eerste Europese landen ons reisad vies voor Noord-Italië aangepast. En de leden van Vindicat: toen zij gingen was het reisadvies nog an ders. Nu zijn ze in beeld van de GGD en moeten ze opletten. Als ze lichte klachten hebben, moeten ze even afstand houden, even niet naar de universiteit of werk. En als de klachten erger worden en er koorts bij komt, moeten ze contact opnemen met de huisarts." ,,Zo'n anderhalfjaar geleden heb ben we een vergelijkbaar scenario geoefend, ook met collega-minis ters. Wat doe je als zo'n uitbraak komt? Wie heeft welke rol, wat doet het Outbreak Management Team? Daar heb ik nu wat aan." ,,Wij zeggen: wees een beetje op je hoede, was je handen, nies in de binnenkant van de elleboog. Hier in Brussel zie ik ook dat mensen elkaar soms begroeten met een el leboog, of een knikje. Ik denk dat ik vandaag tientallen mensen met de hand heb geschud bij wie ik dat normaal wel zou doen. Prima." zaterdag 7 maart 2020 GO relatietest' Voorbeeld O 1 besmetting 4 besmettingen 9 besmettingen Utrecht 8 besmettingen Soest jj 6 besmettingen Rotterdam 9 besmettingen Hoeksche Waard dode Houten Loon op Zand 9 besmettingen 5 besmettingen -Edwin Klaassen, coronapatiënt Een 86-jarige man uit de Hoek sche Waard was gisteren de eerste Nederlander die aan de gevolgen van het coronavirus kwam te overlijden. Dat komt hard aan in zijn flat in Oud-Beij- erland. „Vorige week oogde hij erg kwiek.'' Bas Boerma Maren Verbunt Oud-Beijerland Veel mensen vinden het vreemd dat er zulke verschillen zijn tus sen landen. Frankrijk bijvoor beeld, verbiedt grote indoor pu blieksevenementen, maar hier gaan die gewoon door. Maar kan het Eurovisie Songfes tival wel doorgaan? Regeren is vooruitzien. Hadden we niet eerder tot actie moeten overgaan bij de corona- uitbraak in het noorden van Ita lië? Daar feestten tot gisteren nog negenhonderd Groningse studenten in de sneeuw. M Minister Bruno Bruins begroet zijn Duitse collega met 'een elle- boogje'. Hoe goed bent u voorbereid op situaties als deze? Het stond vast niet in het overdrachtsdos sier toen u minister werd. Wat moeten burgers doen? Uw Vlaamse collega zei: schud geen handen. U nam dat niet over.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5