Zorgminister Bruins over corona: 'We zijn nog CORONAVIRUS J'r I 4 Update Edwin Klaasen (46) is één van de coronapatiënten die samen met zijn vriendin en kinderen in quarantaine moest. Al de hele week zitten ze in thuisisolatie. Zijn kinderen mogen weer naar buiten. WÊÊtmÊÊÊÊmmÊfm Crisisteam Aantal besmettingen wereldwijd: 101.587 Aantal doden wereldwijd: 3460 Aantal besmettingen in Nederland: 128 Aantal doden in Nederland: 1 Waalwijk De jaarlijkse wintersportvakantie met zes andere stellen naar Ortisei, Noord-Italië, kreeg bij thuiskomst een vervelend staartje. Contact met andere mensen is ten strengste ver boden. Waalwijker Edwin Klaasen wil als één van de eerste patiënten met het coronavirus telefonisch zijn verhaal doen. Bij hun vertrek was Noord-Ita- lië nog geen risicogebied. Maar op de terugweg bij de traditionele stop voor een schnitzel in München be gonnen ze te kuchen. ,,We maak ten nog grapjes: 'Je zult wel corona hebben.'" Twee dagen later zetten de griep- klachten door. ,,Dan vergaat het la chen je al snel." Of het coronavirus vergelijkbaar is met een gewone griep? ,,Nee. Normaal ben ik ie mand die een ibuprofen erin gooit en door gaat, maar je voelt je echt beroerd." Hij had last van pijnlijke ogen en koorts. Na een dag of twee maakten die griepverschijnselen plaats voor druk op de borst en kortademig heid. „Vooral de steken op de borst zijn heel onprettig", aldus Klaasen. ,,En de hoofdpijn is ook heftig", zegt zijn vriendin, die regelmatig in in hoesten uitbarst, op de achter grond. Uit voorzorg is het hele gezin bij thuiskomst direct in isolatie ge gaan. Dat geldt ook voor de anderen uit het skigezelschap die ver meende coronaklachten hadden. ,,Maandag belden we meteen de GGD. Ik moest wel echt aandringen op een test." Daar heeft Klaasen be grip voor. ,,Zij moeten ook maar door de telefoon inschatten wie er echt een nodig heeft en wie niet. Als je eenmaal serieus genomen wordt, is de zorg echt perfect." Woensdag kwamen twee GGD'ers, een arts en een beleids medewerker, langs voor testaf name. ,,Ze zouden eigenlijk eerder komen, maar de schorten waren op", zegt Klaasen. ,,Wat ik mooi vind, is dat ze gewoon iemand van kantoor plukken om mee te gaan op dit soort bezoeken. Ze zetten echt alle zeilen bij." Hoe gaat zo'n GGD-bezoekje ei genlijk in zijn werk? ,,Tien minuten van tevoren bellen ze om te vragen In de dienstauto terug uit Brussel heeft minister Bruno Bruins even tijd voor een kort vraaggesprek, aan het eind van de week die ge domineerd werd door het snel stij gende aantal Nederlanders met het gevreesde coronavirus. Gister ochtend overleed de eerste Neder- lander, een man van 86 uit de Hoeksche Waard. Met EU-col- lega's sprak Bruins onder meer af om informatie over besmettingen sneller te delen en om medische hulpmiddelen niet op nationaal niveau te gaan 'hamsteren'. ,,Je ziet dat het overal heel erg druk is, we doen een groot beroep op de GGD's, de huisartsen, de zieken huizen. Iedereen staat 'vol aan'." ,,Ik zeg: we zitten nog altijd in de fase waarin we proberen de uit braak klein te houden, in te dam men. Zolang GGD's genoeg men sen en tests hebben om de con- tactonderzoeken nog te doen, zo lang het aantal buitenlandse brandhaarden niet enorm toe- Of het songfestival doorgaat is een als- danvraag, die ga ik niet beantwoorden neemt, dan spreek je van een 'in- damfase'. En daar wil je zolang mogelijk in blijven." ,,Ik begrijp de vraag, maar een pre cies antwoord is lastig. Veel zal af hangen van hoe het de komende dagen en weken verdergaat. Als er op specifieke plekken heel veel pa tiënten bijkomen, is het voor die GGD eerder kritisch. Alle zorgver leners werken nu snoeihard, en er zit een grens aan de capaciteit." Het oprukkende virus slokt niet alleen tijd en capaciteit in de zorg op, ook het RIVM én Bruins zelf zijn met bijna niets anders bezig. Dagelijks overlegt hij met betrok- BURGER' zaterdag 7 maart 2020 GO Inwoners van de provin cie Noord-Brabant moe ten bij verkoudheid, hoes ten of koorts hun sociale contacten beperken. Dit betekent: blijf thuis, ga niet op bezoek bij anderen of naar plekken waar veel mensen samenkomen. Dat zegt het RIVM. De meeste patiënten van wie geen be smettingsbron bekend is komen uit Brabant. Het reisadvies voor Italië is gisteren verder aange scherpt. Ook voor de pro vincie Pesaro-Urbino geldt nu: alleen naar afreizen als dat echt noodzakelijk is. Het aantal doden in Italië staat nu op 197. De risico's op een reces sie zijn door de verdere verspreiding van het nieuwe coronavirus we reldwijd toegenomen, zegt kredietbeoordelaar Moody's. Waar de virusuit braak eerder vooral een Chinese kwestie leek, grijpt de ziekte nu wereld wijd snel om zich heen. Het Deens nationaal songfestival wordt dit weekend zonder publiek gehouden. Afblazen van het evenement was geen optie, omdat de inzending uiterlijk maandag 9 maart moet zijn ingestuurd. Sportscholen door het hele land nemen maatre gelen om coronabesmet tingen tegen te gaan. Branchevereniging NL Ac tief roept fitnesscentra op om bezoekers te weren die ziek zijn. Veel sport scholen adviseren sowieso voorlopig geen high fives te geven bij het behalen van sportprestaties. Kijk op de site bij /video voor de laatste stand van zaken rond het coronavirus. In isolatie: 'Ultieme Maartje Spieksma i De met corona besmette Edwin Klaassen en zijn vriendin zitten sinds hun vakantie in Noord-Italië thuis in quarantaine. „Vooral de steken op de borst zijn heel onprettig.'' FOTO MARC BOLSIUS Vorige week was het er één, in middels is al bij 128 Nederlan ders het coronavirus vastge steld. En toch probeert minister Bruno Bruins (VVD) de infectie ziekte nog altijd in te dammen. ,,Maar er zit een grens aan de capaciteit.'' Niels Klaassen Brussel Waar staan we nu, met opnieuw een forse toename van het aan tal patiënten? Hoe lang houden we dat vol? Sommige experts zeggen al: het is bijna niet meer te behappen, we kunnen straks misschien niet meer elk geval controleren en onderzoeken. -Bruno Bruins, minister Maar lukt dat wel als het in dit tempo doorgaat?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4