II ZEELAND 13 ken naar Australië en trouwen op het land van mijn moeder. Ze heeft een perceel van dertig hec tare'', vertelt Lionel. ,,We hebben zo'n dertig aanmeldingen gehad van vrienden en familie die mee gaan. We verplichten niemand, dat kan niet. Het is voor veel men sen wel een kans om een keer die kant op te gaan. De uitnodigingen hebben we vorig jaar al de deur uit gedaan.'' Vrienden en (oud-)ploeggeno- ten als Kyle Doesburg, Sofyan Az- zagari, Rob Schalkoort en Gert-Jan van Leiden behoren tot het gezel schap dat op de bruiloft in Austra lië van de partij zal zijn. Lionel Fitsch: ,,Ik wilde in principe nooit trouwen. Het sprak mij nooit aan. Steven ook niet. Maar ik dacht op een gegeven moment: als we wél trouwen, dan gaan we dat in Aus tralië doen. Ook voor mijn moe der. Het moet onvergetelijk wor den.'' zijn scheenbeen. Aan het begin van dit seizoen had hij daar na zijn overgang naar Kloetinge ook weer even last van. ,,Ik speelde drie wedstrijden in een week, toen kwam het weer een beetje naar boven.'' Samen met Steven begon hij in de jeugd van Goes. ,,We speelden in veel elftallen samen. Ik zou er altijd last van blijven houden. Dat klopte en daarom train ik ook niet Toen Steven met een aantal andere jongens naar de senioren ging, ben ik met Kyle Doesburg naar de A1 van Kloetinge gegaan. We wonnen alles wat er te winnen viel. Wat een ploeg was dat.'' Topconditie Bij Goes speelden ze later onder de vleugels van Gérard de Nooijer een tijdje samen in het eerste elf tal, dat destijds aan een opmars bezig was. Lionel: ,,In 2011 promo veerden we via de nacompetitie naar de eerste klasse.'' Steven: ,,Toen was ik al geblesseerd. Ter wijl ik toen echt in topconditie was. Ik speelde met Gertjan Tierie en Niels Paardekooper op het mid denveld. Maar die knie begon te ontsteken. Ik kon er amper nog op lopen.'' Lionel: ,,We speelden toen ook nog in de zaal, samen bij FM Sranang.'' Steven: ,,We waren zes dagen in de week aan het voetbal len. Mooie tijd was dat. In de hoofdklasse heb ik nog wel een paar wedstrijden met het eerste van Goes meegedaan, toen ze wat personele problemen hadden.'' Steven Fitsch was een ijzer sterke middenvelder, die door een aantal oud-ploeggenoten wordt omschreven als 'de beste waarmee ze ooit hebben gespeeld'. ,,Ik heb in de jeugd stage gelopen bij Cer- cle Brugge en mocht komen'', ver telt hij. ,,Maar ik zag dat niet zitten. Volgens mij moest ik ook daar gaan wonen.'' Broer Lionel maakte naam als verdediger, die Goes in 2011 voor Hoek verruilde en zes seizoenen later naar Barendrecht trok. Na één jaar Hoek kwam hij weer bij Kloetinge terecht. Met de groen-witten wil hij dit seizoen promoveren naar de hoofdklasse. ,,Daar hoort de club thuis.'' Voorbeeldfunctie Eén van de redenen om naar Kloe- tinge terug te keren, de club in zijn woonplaats, was dat hij meer thuis wilde zijn. Het vaderschap heeft de broers veranderd, zeggen ze in koor. Lionel: ,,Je hebt een voor beeldfunctie. Onze zoon was één van de redenen om te stoppen bij Hoek. Ik kan nu te voet of op de fiets naar het veld in Kloetinge en kan meer tijd met Phyllon door brengen. In mijn tijd bij Hoek en Barendrecht kon ik soms niet eens fatsoenlijk eten voordat ik moest gaan trainen. Nu kan ik hem 's avonds in bed leggen en daarna gaan trainen.'' Steven: ,,Je moet je verantwoordelijkheid nemen. Ik geniet echt van die jongens.'' Nu nog in Zeeland maar straks, wanneer alle seinen op groen staan, wellicht weer in het land dat altijd blijft trekken: Australië. mmi Vierde klasse B Met hun clubs pikken de broers vandaag de draad weer op, na een korte break. Steven Fitsch staat met Hansweertse Boys, de hek kensluiter in de vierde klasse B, te genover koploper SPS. Lionel Fitsch speelt met Kloetinge een topper tegen nummer drie Nieuw Lekkerland. Het contrast qua ni veau is groot, maar ze zijn allebei op hun plek bij hun huidige club. Dat Steven nu al een jaar of vijf bij Hansweertse Boys voetbalt, komt vooral door een onwillige knie. ,,Mijn linkerknie is heel slecht'', vertelt de oudste van de twee. ,,Er steekt een botje uit. Op mijn 21ste ben ik aan die knie geopereerd. Na drie maanden zou ik weer kunnen voetballen, werd me toen verteld. 'See you soon' zei mijn moeder in de video. Toen kwam ze ineens via de achterdeur binnen Maar het heeft twee, drie jaar ge duurd. Wat er precies aan de hand was met die knie wisten ze niet. Ik ben bij twintig verschil lende dokteren, chirurgen, noem het maar op geweest. Niemand die het wist. Het zijn eigenlijk alle maal hele kleine stukjes aange groeid kraakbeen, die vastzitten aan een pees. Dat begint telkens te ontsteken.'' Van één van de artsen kreeg hij het advies om te stoppen met voetballen. ,,Ik zou er altijd last van houden. Dat klopte en daarom train ik ook niet. Ik speel alleen op zaterdag mijn wedstrijden bij Hansweertse Boys. Ze zijn blij als ik er ben. Als ik op donderdag wel een keer ging trainen, had ik de volgende dag tijdens mijn werk te veel last. Nu heb ik de zondag om te herstellen en op maandag gaat het dan meestal wel weer. Voetbal is en blijft een leuk spelletje, waar ik niet zomaar mee kan stoppen. In het veld heb ik echt wel eens ir ritaties. Maar het is de kelder klasse, dat moet ik niet vergeten.'' Broer Lionel kampte de afgelo pen jaren bij Barendrecht en Hoek met een vervelende blessure aan zelf ook nog wel eens die droom. Steven en ik hebben allebei een Nederlands en een Australisch paspoort. Hetzelfde geldt voor de kinderen van Steven. Hij heeft daar acht maanden rondgekeken en wil het proberen.'' Het contact met Australië is nu makkelijker dan in hun jeugdja ren. ,,Nu kunnen we videobellen, vroeger kregen we een fax van onze moeder of werden er ca deautjes opgestuurd", legt Steven uit. „We weten eigenlijk niet be ter, dat is zo gegroeid. Nu ik zelf kinderen heb, weet ik dat het heel pittig was voor onze moeder. Ze heeft zichzelf weggecijferd voor ons. Dat is heel knap." Hun moeder is al verschillende keren in Nederland geweest. Zo als na de geboorte van Phyllon, de zoon van Lionel en zijn vriendin Jacky. ,,Een groep vrienden had mijn moeder als verrassing over laten komen. Steven zat ook in het complot'', lacht Lionel. ,,We zaten hier op de bank een filmpje te kij ken dat mijn moeder had gemaakt. 'See you soon', zei ze daarin. Toen kwam ze ineens via de achterdeur hier binnen. Sofyan Azzagari, een goede vriend van ons, had het mede georganiseerd en geregeld. Prachtig.'' Steven: ,,Wij praten thuis Engels en Nederlands met de kinderen. Daardoor kunnen ze ook met hun oma communiceren.'' Over ruim een half jaar gaan de broers so wieso naar Australië, want op 17 oktober trouwen Lionel en Jacky daar. ,,We gaan dan zo'n vijf we- zaterdag 7 maart 2020 GO -Steven Fitsch vwivttnujujj -Lionel Fitsch (31) Steven Fitsch in het shirt van Hansweertse Boys, Lionel Fitsch rukt op in het shirt van zaterdag- de hekkensluiter in de vierde klasse B. foto frans van eersteklasser Kloetinge. foto joep zoeteweij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41