Belgen lusten er pap van: dertiende frietkot in één gemeente NIEUWS 3 Hoe gaat advocaat Seebregts om met een cliënt als tramschutter Tanis Tanis weer verwijderd Het is deze week geen enkel mo ment door zijn hoofd gegaan om zijn verdediging voor Gökmen Ta nis neer te leggen. Ook niet nadat hij door Tanis werd bespuugd. ,,Ik heb er geen seconde aan gedacht. Het was spuug afvegen en verder gaan. Ik weet dat deze man geen ad vocaat wilde, maar zelfs voor ie mand die zo'n heftig feit als dit heeft gepleegd, moeten de belan gen worden behartigd.'' De rechtbank oordeelde dat tramschutter Tanis vanwege zijn zwakbegaafdheid en persoonlijk heidsstoornis niet in staat is om zijn eigen belangen te behartigen. Seebregts zegt geen enkele keer met zijn cliënt te hebben kunnen overleggen. ,,Dat maakt het extra ingewikkeld. Maar als ik had beslo ten te stoppen, dan hadden ze de hele zaak moeten stilleggen. Dat wil niemand.'' Levenslang De officier van justitie eiste een le venslange celstraf tegen Tanis van wege een viervoudige moord met een terroristisch oogmerk op vorig jaar 18 maart in een tram op het 24 Oktoberplein in Utrecht. Ook raak ten er twee jonge vrouwen zwaar gewond. Seebregts vroeg de rechtbank gis teren om Tanis geen levenslange Bedenken dat zijn gedrag ook wordt veroorzaakt door zijn stoornis gevangenisstraf op te leggen, maar hem een lange gevangenisstraf met tbs op te leggen. ,,Door zijn speci fieke problematiek (zwakbegaafd en narcistische eigenschappen red.) zou het er bij een levenslange ge vangenisstraf toe leiden dat deze man nooit meer vrijkomt, omdat hij nooit vrijwillig zal meewerken aan een behandeling en dus het ge vaar bij hem nooit zal afnemen. Dat is in strijd met de rechten van de mens, zoals die door het Europees Hof zijn beschreven. Daarin staat dat hij uitzicht moet hebben op de mogelijkheid, hoe klein de kans ook, om vrij te komen.'' Tanis zelf heeft aangegeven een levenslange celstraf prima te vin den, aldus Seebregts. ,,Het is heel ongebruikelijk dat een advocaat te gen de wil van zijn cliënt ingaat. Maar deze man kan zijn eigen be langen niet behartigen en dus moet ik dit tegen zijn wil opvoeren.'' Ook voor Seebregts is deze zaak uniek geweest. ,,Wij hebben zoiets nog niet eerder meegemaakt. Nor maal krijg ik veel haatmails, omdat mensen een advocaat onterecht vaak met een cliënt vereenzelvigen. Maar volgens mij was het na het spugen voor iedereen wel duide lijk.'' Provocaties De provocaties die Tanis deze week tijdens het proces in de rechtszaal deed (schelden, spugen, kusgeba- ren en zijn middelvinger opsteken), VIDEOZAAL hebben ook Seebregts geschokt. ,,Daar werd iedereen heel stil van. Echter moeten we er ook rekening mee houden dat zijn gedrag ook veroorzaakt wordt door zijn stoor nis.'' Mocht de rechter de strafeis van justitie overnemen en Tanis tot le venslang veroordelen, kan See- bregts namens Tanis in hoger be roep gaan. ,,Dat is inderdaad een in gewikkelde kwestie. Ik zal dan moeten overleggen met de deken (van de orde van advocaten red.).'' Hoeveel snackbars kan een ge meente hebben? Meestal is er in een dorp keuze uit een of twee ca fetaria's of frietkotten, zoals de Vlamingen snackbars noemen. En wanneer iemand friet wil eten op die ene dag dat die ene snackbar dicht is, moet er wellicht een dopr verderop gezocht worden. In Ra- vels, net over de grens ten zuiden van Tilburg, ligt dat anders. Met het opengaan van snackbar Den Dijk telt Ravels sinds deze week dertien snackbars. De dertiende is van de 29-jarige Erina Bijns. Dertien frituren voor een ge meente met nog geen vijftiendui zend inwoners: dat is één frituur per 1153 inwoners. Een cijfer dat ver boven het Vlaamse gemid delde ligt. Volgens de frituristen- bond is één frietkot per 2500 a 3000 inwoners de norm om 'fritu ren leefbaar te houden'. Volgens die norm zou Ravels vijf a zes fri turen mogen hebben. Het zijn er voortaan dus dertien. ,,Toch ben ik er vrij zeker van dat er nog ruimte is voor een der tiende frituur in Ravels'', zegt Bijns. ,,We zitten vlakbij de Ne derlandse grens. De frituren in ons dorp krijgen dus traditioneel veel Nederlanders over de vloer.'' In Nederland is het aantal snackbars per inwoner - volgens de laatste cijfers die uit 2017 date ren - iets lager dan in België. Ne derland telt 2,9 snackbars per 10.000 inwoners, zo berekende Snackkoerier, oftewel ongeveer één snackbar per 3300 inwoners. Erina Bijns opent frituur Den Dijk in de kern Weelde. Het is er de zesde patatzaak. De andere snackbars liggen in Poppel, waar drie cafetaria's te vinden zijn, en het centrum van Ravels, dat er vier heeft. ,,Zelf ben ik mijn frietcar rière op 15-jarige leeftijd begonnen als werkstudent bij frituur Eugène in Ravels. Na een tijd heb ik daar een vast contract gekregen, maar na zes jaar vast in dienst heb ik een stap opzij gezet omdat ik koos voor het gezinsleven.'' Intussen zijn de kinderen van Erina, een jongen en een meisje, respectievelijk 5 jaar en 8 maanden oud. ,,Toen ik hoorde dat het pand van café 't Vervolg te koop stond, kon ik die kans niet laten liggen. Als ik ooit een eigen frituur wilde hebben, was dit hét moment'', zegt Erina. ,,Op 30 december zijn we met de verbouwingswerk zaamheden begonnen. Deze week was alles klaar en konden we ein delijk openen.'' zaterdag 7 maart 2020 'Stoppen? Nee: spuug afvegen en verder' Ook voor de advocaat van de Utrechtse tramschutter Gök- men Tanis, André Seebregts, is dit een heftige week geweest. Hij werd bespuugd, kon geen en kele keer met Tanis overleggen en bepleitte tegen de wens van zijn cliënt in om hem geen le venslang, maar een lange cel straf met tbs te geven. Rachel van Kommer Peter Koop Utrecht Advocaat André See bregts. ,,We hebben zoiets nog nooit meegemaakt.'' FOTO JAN DE GROEN André Seebregts, advocaat Gökmen Tanis is gisteren, tij dens de laatste zittingsdag, opnieuw uit de zaal verwij derd. Dat gebeurde nadat hij de rechtbank had bespuugd. „Hoerenkinderen", riep de verdachte terwijl hij met licht geweld door agenten werd af gevoerd. Tanis moest de zit ting nu via een videoverbin ding volgen. Daar reageerde hij op vragen van de rechter. Rechter Ruud Veldhuisen: ,,Het lijkt me niet niks als le venslang tegen je wordt ge- eist. Wat is daarop uw reac tie?'' Tanis: ,,Ik pis op u alle maal. En doe de groeten aan je moeder.'' De rechter re ageerde koelbloedig: ,,Ik zal het in overweging nemen.'' ®Kijk op de site bij /video Advocaat Tanis over de incidenten afgelopen week. De gemeente Ravels kan met recht het frietparadijs van Vlaanderen worden genoemd. De plattelandsgemeente (vijf tienduizend inwoners) telde al twaalf frituren en daar is er deze week nóg een bij gekomen. Erina Bijns is de eigenares. Jef van Nooten Ravels M Erina Bijns in haar nieuwe patatzaak Den Dijk in de dorpskern Weelde. FOTO JEF VAN NOOTEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3