kia-zeeland.nl Amerikaanse tanks komen via Vlissingen ons land binnen VOOR DE BESTE KIA DEALS GA NAAR: 5 FVD WERKBEZOEK OP OOSTERSCHELDE Het is een werkbezoek dat voelt als vakantie. Aan boord van de mosselkotter Yerseke 72 glimt Thierry Baudet, het boegbeeld van Forum voor Democratie, als een kind in de speeltuin. Zijn collega-Kamerlid Theo Hiddema laat bij het uitvaren de scheepshoorn schallen. Ja, je moet de Zeeuwen wakker houden." Het is een sketch die niet zou hebben misstaan in het komische VRPO-programma Heerenleed uit de jaren 70. Nog voor de YE72 de Julianaha- ven uit is, posteert Kamerlid Theo Hiddema zich naast schipper Jos Steketee. ,,Mooi baantje heb jij. Rook je ook een pijp? Waarom heb je geen baard?" Hij plaatst de ver rekijker voor zijn ogen en tuurt naar de einder. ,,Op zoek naar nieuwe visgronden." Partijleider Thierry Baudet en de leden van de Zeeuwse Statenfractie barsten in lachen uit. ,,Heb je geen hoorn?", vraagt Hiddema. ,,Dat groene knopje daar", wijst Steketee. Gal mend vaart de mosselkotter de Oosterschelde op. ,,Ja, je moet de Zeeuwen wakker houden", merkt Hiddema op. Wat Statenlid Eelco van Hoecke tot een woordgrapje verleidt. ,,Daar staat de grote roer- ganger." Het is een vrolijke boel aan boord. Eerder hebben de politici van Forum zich wel degelijk seri eus bij laten praten over de ont wikkelingen in de visserij. Bij De Oesterij zijn ze voorgelicht over een aantal onderzoeken van Wa- geningen Marine Research en de uitdagingen waar de mosselsector voor staat. Maar zodra het gezel schap aan boord van de Yerseke 72 klimt, slaat het vakantiegevoel toe. „Wow!", roept Baudet, niet voor de laatste keer. ,,Even de zeebenen oefenen. Ik leef hier helemaal van op." Steketee herkent het gevoel. ,,Wat je nu zegt, ervaren wij elke dag. Elke zondagnacht dat wij ver trekken, zeg ik tegen mijn vrouw: ik ga op vakantie." Stelletje levensvrezers Baudet wil alles weten van het schip. Als na een sleep over het mosselperceel de netten worden opgehaald, duikt hij er bijna in om de vangst te bestuderen. ,,Dit is een sector waar we trots op kun nen zijn", zegt hij. ,,Als Forum zul len we ons best blijven doen dat de mosselvissers geen strobreed in de weg worden gelegd." Op eigen wijze verwoordt Hiddema uit welke hoek die bedreiging zou kunnen komen: ,,Van een stelletje levensvrezers die overal stikstof zien of milieuschade." Het werkbezoek wordt door de landelijke kop stukken ook gebruikt om de banden met de Zeeuwse Staten- Met veel vakbekwaamheid en beroepstrots zijn die mensen aan het werk fractie aan te halen. Een jaar gele den kwam die vijf man sterk de Middelburgse abdij binnen, maar inmiddels zijn er twee afgehaakt. „Jammer, maar dat hoort bij een start up", reageert Baudet luchtig. „Als je ineens begint te groeien, gaan er wel eens dingen mis." Niks kan de Forumleden deze vrijdagmiddag chagrijnig maken. Ze genieten van het goede Zeeuwse leven, vertelt Hiddema, die al een jenevertje achter de kie zen heeft. ,,Je zit op zo'n boot, met veel vakbekwaamheid en beroeps trots zijn die mensen aan het werk, je bent lekker buiten, en wat je te eten krijgt, nou dat is verruk kelijk hoor." AutoVermeulen Autohuis Terneuzen De Amerikanen worden bij hun troepenverplaatsing ondersteund door de Britse landmacht en de Nederlandse krijgsmacht. De ver- plaatsingen maken deel uit van de oefening Defender Europe 2020. Met de oefening willen de Ver enigde Staten testen hoe snel zij drie gevechtsbrigades vanuit Amerika in Europa kunnen krij gen. In totaal gaat het om 20.000 mensen, die in verschillende zee- en luchthavens in Europa aanko men. Aan de oefening doen ook nog eens 9000 al in Europa gesta tioneerde Amerikanen en 8000 militairen uit 18 Europese landen mee. Met in totaal ruim 37.000 sol daten is Defender Europe 2020 de grootste legeroefening in Europa in 25 jaar. Er wordt geoefend in Duitsland, Polen, Estland, Letland en Litouwen. Als onderdeel van de oefening steken de Amerikanen 75 jaar na de bevrijding van Nederland op nieuw de Maas over. Dit keer gaat het over een door de Nederlandse krijgsmacht aangelegen ponton brug. Beveiligd De haven van Vlissingen is gedu rende de operatie omgetoverd tot een Tijdelijk Militair Object (TMO) Het terrein wordt dan be veiligd door gewapende militairen en de marine patrouilleert met snelle speedboten in de haven. Marineduikers inspecteren de ka des waar de transportschepen ko men te liggen. De Koninklijke Ma rechaussee begeleidt de kon vooien. zaterdag 7 maart 2020 GO Forumtop oefent de zeebenen Ernst Jan Rozendaal Yerseke -Theo Hiddema, FvD-Kamerlid The Power to Surprise Een complete Amerikaanse ge vechtsbrigade arriveert vanaf dinsdag in Nederland. Honder den M1 Abrams-tanks, pantser voertuigen en containers komen aan in drie schepen in de haven van Vlissingen. Vanaf daar verplaatsen ze zich door Nederland om naar Oost-Eu ropa te gaan. Tegelijkertijd lan den er 1250 militairen op vlieg veld Eindhoven. Ab van der Sluis Vlissingen M Partijleider Thierry Baudet van Forum voor Democratie met bemanningslid Jan Kosten van de mos selkotter Yerseke 72. FOTO'S MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33