II 4 Advies om onderzoekstak onder te brengen bij HZ of Roosevelt De toekomst van de onderzoekstak van de ZB is al meer dan twee jaar onzeker. In januari 2018 ontstond er ophef rond het toen net gepresen teerde rapport De Staat van Zee land. Een van de voornaamste con clusies - er zou sprake zijn van een grote leegloop van het Zeeuwse platteland - bleek gebaseerd te zijn op verkeerde cijfers. Statenleden waren al langer kri tisch. Zij vonden dat het planbu reau zich te veel bemoeide met het beleid, in plaats van zich te beper ken tot de feiten. De uitglijder met De Staat van Zeeland was de aanlei ding om 'nut en noodzaak' van het ZB-onderdeel echt aan de kaak te stellen. Sindsdien zijn er drie on derzoeken geweest - totale kosten: 120.000 euro - naar het functione ren en de toekomst van het planbu reau. Het jongste onderzoek is uitge voerd door de Kwink Groep en Proof Adviseurs. Zij hebben hun eindrapport inmiddels ingeleverd bij de provincie. De twee bureaus vinden dat de onderzoekspoot moet worden losgeweekt van de rest van de ZB. Deze kan het beste worden ondergebracht bij een ken nisinstelling in de provincie. Welke dat zou moeten zijn, wordt niet genoemd. HZ Univer sity of Applied Sciences, dat al het Kenniscentrum Kusttoerisme on der zijn hoede heeft, lijkt het meest voor de hand te liggen. De betrok ken medewerkers zouden in één keer kunnen overgaan. Ook is het denkbaar dat een tus senstap wordt ingebouwd, waarbij de ZB de medewerkers in eerste in stantie detacheert. Als dat goed uit pakt, kan de overgang definitief worden bezegeld. Het voorzetten van het planbureau als onderdeel van de ZB heeft niet de voorkeur van de onderzoekers. Het verder gaan als zelfstandige organisatie zien zij niet als realistisch. Vanwege Gedeputeerde Staten zijn inmiddels in gesprek met betrokken partijen de beperkte schaal zal dat alleen maar leiden tot toenemende kos ten. Eerder was al duidelijk dat de on derzoekers pleiten voor de vorming van een Zeeuwse 'data-alliantie'. Dat is een netwerk van allerlei par tijen die belang hebben bij het ver zamelen van gegevens over de Zeeuwse samenleving, zoals de provincie, gemeenten, kennisin stellingen en het bedrijfsleven. Naast de onderzoekers van het planbureau kan ook het Centraal Bureau voor de Statistiek daar een belangrijke rol in spelen. GS nemen de adviezen van Kwink en Proof over. Ze zijn inmid dels 'in gesprek met de betrokken partijen' om de vorming van een data-alliantie én het elders onder brengen van het ZB Planbureau te 'verkennen'. Dat moet leiden tot een 'financieel en juridisch onder bouwd' voorstel. Het streven is in juli een besluit te nemen. De Nederlandse inzending voor het Eurovisiesongfestival kent ook een Zeeuws geluid. Julia van de Ketterij zingt mee in het achtergrondkoor van Jeangu Macrooy. Toch is het nog maar de vraag of zij ook tijdens de finale van het festival op het podium staat. Groot mysterie Nederland is als gastland direct geplaatst voor de finale, op 16 mei in Rotterdam Ahoy. Van de Kette rij weet nog niet of zij daarbij zal zijn. „Het is nog één groot mys terie hoe Jeangu de liveact gaat doen op het festival, dus daar kunnen we nog niets over zeg gen. Dat wordt waarschijnlijk pas eind april of begin mei be kend." Het lijkt vanzelfsprekend dat de achtergrondzangers meedoen. „Maar zo logisch is dat niet. Dun can Laurence had vorig jaar in Ar cade ook achtergrondzangmaar die mensen waren niet op het po dium. De komende weken doen we enkele promotieoptredens, maar Jeangu doet er ook een paar met alleen zijn band. Alles is dus mogelijk. Dat maakt het wel heel spannend." Jeugdhelden Van de Ketterij komt uit een mu zikaal nest. Vader Leo is een ver maarde gitarist, zus Lisa-Jane zingt ook en broer Jesse is de helft van het succesvolle dj-duo Pep Rash. Julia werkt onder meer al ja ren mee aan The Night of the Proms die door Nederland, België en Duitsland toert. Bij de jongste editie zong ze met onder anderen John Miles en Alan Parsons. ,,Dat Het is nog één groot mysterie hoe Jeangu de liveact gaat doen op het festival, dus daar kunnen we nog niets over zeggen is heel tof om te doen. Ineens sta je met je jeugdhelden, naar wie je vroeger luisterde, samen op het podium." Het nummer, Grow, be leefde donderdag avond zijn live-vuur doop bij De Wereld Draait Door. Gister ochtend volgde een optreden bij Radio 538. ,,Het ging goed!", zegt Van de Ketterij. ,,We hebben de opnamen gelijk teruggeluisterd. Dan hoor je natuurlijk wel dinge tjes, maar overall zijn we heel te vreden. We groeien er steeds meer in. Jeangu is echt een goede zanger met een heel mooie stem. Dat blijft prachtig." De 37-jarige zangeres, afkomstig uit Vlissingen, maakt deel uit van het vijfkoppige achtergrondkoor. Dat bestaat verder uit Sanne Groefsema, Rob de Nijs (met wie Van de Ketterij veel samenwerkt) en de vaste backing vocals van Je- angu Macrooy: Milaisa Breeveld en Xillan Macrooy. ,,Ik vind het een grote eer dat ik hiervoor ben gevraagd", zegt Van de Ketterij. „Zoiets gaat al tijd via via. De producer van het nummer, Perquisite, had mijn naam een paar keer horen vallen. Zo ben ik voorgedragen. Dat is echt supertof." Sound Grow wordt een gospelballad genoemd. ,,Ik vind het een heel mooi liedje, met echt een op bouw. Het nummer begint heel rustig, heel klein, maar eindigt in een soort gospel- feel. Met Rob heb ik al vaak gezongen, maar de an dere stemmen kende ik hier voor nog niet. Dat betekent dat je met elkaar moet gaan zoeken naar een sound. Het is een uitda ging om daar een heel mooi geheel van te maken." zaterdag 7 maart 2020 'Haal planbureau weg bij de ZB' Het ZB Planbureau kan het beste worden ondergebracht bij een Zeeuwse kennisinstelling, zoals de HZ of University Col lege Roosevelt. De provincie hoopt komende zomer eindelijk de knoop daarover door te hak ken. Rolf Bosboom Middelburg Julia van de Radio 538. fo Julia zingt in nummer Songfestival: 'Een grote eer' tterij, tweede van links, tijdens het optreden van Jeangu Macrooy bij DI0538 -Julia van de Ketterij Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32