Dubieuze service Haase helpt Oranje 20 Grappen over de VAR in de supermarkt en herkend worden Barpa-trainer maakt excuses Clijsters gaat ook dubbelen Tokio: nieuwe locaties klaar Zeker door de invoering van de VAR is de Nederlandse scheidsrechter publiek bezit geworden. Kevin Blom (45) zag in twintig jaar veel veranderen. 'Straks houden wij ook nog een persconferntie.' Als Kevin Blom in de tuin van het KNVB-gebouw in Zeist poseert voor de fotograaf, duurt het onge veer vijf minuten voordat het on vermijdelijke gebeurt. Een passant, Blom kent hem niet, steekt zijn wijsvingers in de lucht en beeldt een televisie uit. Juist ja, het inmid dels bekende VAR-gebaar. En zo gaat dat een paar keer per dag. ,,Als ik in de Albert Heijn de kiwi's of to maten uitzoek, staat er altijd wel ie mand dat gebaar te maken. Of laatst in de sauna ook. Daar kom je toch voor j e ontspanning. En bij het ten nis in Ahoy was ik twee weken ge leden blijkbaar op televisie. Dat vindt men dan toch interessant. De appjes stroomden binnen. Tsja, we worden opgemerkt.'' Kevin Blom: ,,In het begin was het leuk. Daarna ben ik een periode argwanend geweest. In het alge meen wordt er een hoop onzin ver kondigd. Maar nu denk ik: laat ons alles maar uitleggen. Lijkt me prima. Sinds kort zit ik ook op In- stagram. Dan kun je zaken toelich ten. Maar daar komen ook de meest vreselijke ziektes voorbij. Maar dat is blokkeren en klaar. Ik vind het goed om benaderbaar te zijn.'' ,,Met de VAR is het echt sky high gegaan. Sta je in de supermarkt naar een pak yoghurt te kijken, hoor je: Klopt de datum wel? Of moet je de VAR even laten checken? Grappig natuurlijk, maar op een gegeven moment ben je het wel zat. Ik ben trouwens altijd wel herkenbaar. Komt door mijn blonde kop met haar. Als ik vroeger ging skiën met scheidsrechter Tom van Sichem, dan werd hij op dag één Liesveld genoemd. Op dag twee Van Boekel. Ik was heel de week gewoon Blom. Alle scheidsrechters zijn inderdaad een soort van bekende Nederlan ders geworden. De VAR komt op televisie ook uitgebreid in beeld, we lopen in Nederland echt voorop als het om transparantie gaat. Bij bui tenlandse collega's merk ik weleens verbazing: wat zijn jullie open! Is dat allemaal verstandig? De KNVB is heel transparant.'' ,,Ik heb weleens gekscherend ge zegd: straks houden de scheids rechters na afloop van een wed strijd óók een persconferentie. Of gaan ze ernaast zitten aan tafel als de trainers hun verhaal doen. Er zijn altijd zoveel vragen, waarom die niet in één keer beantwoorden? Dat je vol in beeld bent, hoort steeds meer bij ons vak. Met die be kendheid omgaan is één van de competenties geworden om te sla gen. Daarom denk ik ook dat alle scheidsrechters in de eredivisie dat kunnen. Anders moet je er niet eens aan beginnen." ,,Als er veel discussie is geweest over een bepaalde beslissing, ga ik een dag later niet winkelen in die stad. Dan heb je het gevoel dat ie dereen naar je kijkt. Maar dat zal vooral mijn eigen perceptie zijn, hoor. Maar ik word op straat niet lastiggevallen. Collega's zijn we- leens van een afstandje uitgeschol den. Ik heb geen nare ervaringen. Wat ik wel merk als ik presentaties geef in een voetbalkantine of zo: mensen zijn erg vooringenomen. De inzet van de confrontatie met Kazachstan is een plek in de Da- viscup Finals, die eind november in Madrid worden gehouden. Vorig jaar kwam Nederland tij dens de eerste editie niet door de groepsfase heen. Kopman Haase versloeg gisteren in de eerste partij van de dag Mi- chail Koekoesjkin met 6-4 6-7 (2) 6 3. Haase maakte het na bijna twee- ënhalf uur af op zijn tweede wed- strijdpunt. Dat deed de 32-jarige Hagenaar na het slaan van een on derhandse service, iets wat tennis sers zeker op matchpoint zelden doen. De Nederlandse nummer 169 van de wereld liet Koekoesjkin ver bouwereerd achter. ,,Michail is een goede speler, maar vooral in de Daviscup is hij bijzonder sterk", zei Haase. ,,Dit is dan ook een goede overwinning voor me. Zeker omdat ik nog nooit van hem had gewonnen." Haase kwam in de eerste set met 4-2 achter, maar won vervolgens dankzij vier games op rij toch de set. In de tweede set keek hij snel tegen een 3-0-achterstand aan, maar hij wist het toch tot een tie break te schoppen. Daarin was de Nederlander kansloos. Na een break op 4-3 in de beslissende set serveerde Haase het duel met de nodige moeite uit. Griekspoor Tallon Griekspoor slaagde er ver volgens niet in om Nederland op een comfortabele 0-2 voorsprong te zetten. De Noord-Hollander ver loor met 7-6 (4) 7-6 (4) van de Ka- zachse kopman Alexander Boeblik. Griekspoor had op het setpunt een uitgelezen kans een derde set af te dwingen, maar in plaats van een goede passing te slaan, bood hij Boeblik de mogelijkheid het punt met een volley naar zich toe te trek ken. Het draaide net als in de eerste set uit op een tiebreak en daarin was de sterk serverende Boeblik, de mondiale nummer 51, duidelijk sterker. Beide spelers leverden twee servicegames in. De 23-jarige Griekspoor (ATP- 196) wacht nog altijd op zijn eerste zege in het landentornooi. Vandaag gaat de ontmoeting ver der met het dubbelspel. Daarvoor heeft captain Paul Haarhuis Wesley Koolhof en Jean-Julien Rojer aan gewezen, maar die opstelling mag nog worden aangepast. zaterdag 7 maart 2020 VOETBAL Trainer Quique Setién van FC Barcelona heeft excuses gemaakt voor het gedrag van zijn assistent Eder Sarabia. Die gedroeg zich afgelopen week nogal opvallend tij dens de verloren 'Clasico' tegen Real Madrid. Sarabia stond regelmatig boos te schreeuwen langs de kant en liplezers achterhaalden dat hij zich weinig vleiend uitliet over de spelers van Barcelona. Setién voelde zich daarom geroepen om namens zijn assistent publiekelijk excuses te maken. TENNIS Kim Clijsters viert binnenkort ook haar ren tree in het dubbelspel. De 36-jarige Belgische, die terug is op de WTA Tour, vormt volgende maand op het graveltoernooi van Charleston een dubbel met Sloane Stephens. De 26- jarige Amerikaanse won in 2017 de US Open. Clijsters, voormalig nummer 1 van de wereld en winnares van vier grandslamtitels, maakte onlangs na jaren afwezigheid haar come back. Ze wacht nog op haar eerste zege. Zowel in Dubai als in Monterrey ver loor ze in de eerste ronde. OLYMPISCH Alle nieuwe, permanente locaties voor de Olympische Spelen van Tokio zijn voltooid. Dat heeft het organisatieco mité van de Olympische Spelen bekendgemaakt. De laatste af te bouwen lo catie, het Tokyo Aquatics Centre, waar de zwemwed strijden zijn, wordt op 22 maart officieel geopend. In totaal werden er acht permanente locaties ge bouwd. Daarnaast wordt er gebruikgemaakt van 25 be staande locaties en 10 tij delijke. Volgens de organi satie, dat zich vooral zor gen zal maken om het co ronavirus, ligt de voorberei ding op schema. De Olym pische Spelen beginnen op 24 juli. 'Naar scherm voelt Maarten Wijffels Daniël Dwarswaard Zeist De scheidsrechter als publiek bezit. Is dat leuk of lastig? U bent nu semi-BN'er. Hoort het er allemaal wel bij? Je kunt ook zeggen: fluit gewoon In hoeverre pas je je leven aan? Kevin Blom in Zeist: ,,Ja, er is veel veranderd voor ons. Maar ik wil nog wel gezien worden als de scheidsrechter Kevin Blom, niet als de BN'er." foto kevin verheijden NUR-SULTAN De Nederlandse tennissers zijn de kwalificatie wedstrijden voor de Davis Cup begonnen met een overwinning en een nederlaag tegen Kazach- stan. Robin Haase won zijn partij in Nur-Sultan mede dankzij een onderhandse service, Tallon Griekspoor ging daarna in het tweede duel onderuit. Robin Haase tijdens zijn ge wonnen partij tegen Michail Koekoesjkin. FOTO EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20