Shirte Zeventien duels ongeslagen, De titel, plaatsing voor de Champions League 18 SJOERD MOSSOU Ajax leeft tussen hoop en vrees. Een nieuwe landstitel is zowel sportief als financieel een must, maar nu de climax van het seizoen nadert slinken de kansen voor de ploeg voor Erik ten Hag. Column Berghuis en Ziyech zijn geen geboren pleasers. Als ze zich miskend voelen, druipt het dedain uit hun ogen U heeft het fragment ongetwijfeld gezien. Berg huis gaf zijn shirt, wat op zichzelf al best mooi was, maar de ware schoonheid zat hem in de de tails. Het plensde van de regen. De mensen op de eerste rijen waren compleet doorweekt, waardoor het tafereeltje nog iets melodramatischer werd. Berghuis stapte over de omheining, tot dicht bij het jongetje. Het ventje schrok zich lam, en moest toen bijna huilen van geluk. Het moment deed een beetje denken aan Hakim Ziyech in Lille, in november vorig jaar. In dat geval rende de bewonderaar zelfs het veld in. Wat volgde was een schitterende omhelzing. (Na afloop gaf Ziyech zijn shirt weg aan de fami lie van het mannetje - althans, dat dacht hij. In werkelijkheid bleek het een oplichter.) Er zijn nogal wat dwarsverbanden tus sen Ziyech en Berg huis, de blikvangers van de eredivisie. Alleen al qua spelstijl, hangend op rechts in een vrije rol, zoekend naar een bevlieging met hun prachtige lin kerbeen. Onmiskenbaar zijn ze de meest getalen teerde spelers van hun clubs. Allebei hebben (of hadden) ze een haat-liefdeverhouding met hun eigen aan hang, vermoedelijk door hun rauwe eigenzinnig heid. Berghuis en Ziyech zijn geen geboren pleasers. Integendeel. Als ze zich miskend of geërgerd voe len, druipt de woede van hun lijf, de ergernis uit hun mond, het dedain uit hun ogen. Ze kwamen allebei wat moeizaam los van de twijfels. Berghuis omdat hij mislukte bij Watford, Ziyech omdat zijn transfer naar een topcompetitie zo lang uitbleef. Er zijn ook onmiskenbare verschillen. In persoon lijk opzicht, maar net zo grappig: ook vanuit club- cultureel oogpunt. Berghuis was in het kampi oensjaar 2017 al één van de beste spelers van Fey- enoord, maar de onvoorwaardelijke liefde lag in de Kuip nooit voor het oprapen. In de Kuip is de beste speler nu eenmaal lang niet altijd de populairste. Zijn streken, zijn hou ding, zijn bravoure: Feyenoorders trekken dat moeizaam, blijkbaar. Fijne tegenstelling: Feyen- oorders houden het meest van helden die heel erg op henzelf lijken, bij Ajax zetten ze hun helden het liefst op een hemelbed in de wolken. lijntje tussen liefde en cynisme lijkt bij hem onge veer even dun, maar in Amsterdam heb je com plete roedels van verstokte Ziyechianen; Ajacieden die met een fascinerend soort stelligheid kunnen beweren dat hun Ziyech een nooit vertoond genie is. Niet zomaar de beste, nee, haha, wat denkt u wel, met afstand de beste. De simpele realiteit wil dat Berghuis de beste is. Niet een beetje, maar overduidelijk. Als Ziyech de beste eredivisiespeler was van 2019, dan is Berg huis dat in de eerste maanden van 2020.Voor alle bei geldt: geniet ervan zolang ze er zijn. Dit zijn de voetballers die we straks het meest gaan missen. Stunt Rus Smeekens Erik ten Hag kijkt het perszaaltje onder de tribune van De Toekomst in. De coach van Ajax beseft dat deze persconferentie wat weg heeft van een tribunaal. Ajax zit in een vrije val, daar loopt hij niet voor weg. Uit de beker, uit Europa en een reeks nederlagen in de eredivisie. Ten Hag weet wat hem vanavond tegen Heerenveen te doen staat. Winst in het Abe Lenstra Stadion is de enige remedie in tijden van cri sis. Ondanks de decepties weigert hij concessies te doen aan zijn speelstijl. ,,Het is papegaaienland, mensen weten niet waarover ze praten. Wel kijken we elke dag heel kritisch in de spiegel. Wat gaat er verkeerd? Waar moeten we aan werken? We creëren te weinig kan sen, geven heel erg makkelijk goals weg. En doen dat door onnodige fouten in de opbouw en in de spel hervattingen." De druk is voelbaar. Het duel met Heerenveen is erg belangrijk voor Ajax. Ajax móét kampioen worden. Dat moet het volgens de eigen wet ten en regels altijd, alleen sinds an derhalfjaar is de noodzaak ook van uit financieel oogpunt aanwezig. Op jacht naar de Europese top be sloot de club om niet alleen op het veld, maar ook op de transfermarkt en in de salarissfeer de aanval te zoeken. ,,We hebben een dure huis houding'', zei algemeen directeur Edwin van der Sar onlangs nog in deze krant. ,,Mensen denken alle maal: Ajax kan dat makkelijk beta len. Maar als we geen Champions League halen, dan hebben we een probleem om op te lossen. Want We hebben zoveel moois meegemaakt. Nu het minder is, slaat het nergens op om elkaar te laten vallen dan zit er wel een flink verschil in de begroting. Champions League spelen is nodig voor onze huishou ding.'' Nerveus Het is niet gek dat Van der Sar al wat nerveus begint te worden. De kam pioen van Nederland plaatst zich dit seizoen vrijwel zeker direct voor het hoofdtoernooi van de Champi ons League. De landstitel levert zo doende een slordige 40 miljoen euro op. Voor Ajax financiële nood zaak. Bovendien lag de club prima op koers. Ajax moest in de voorbije jaren continu in achtervolging, maar pakte dit seizoen al in een vroegtijdig stadium de koppositie. Wat kon er nog misgaan? Inmiddels is Ajax in rap tempo aan een vrije val bezig. AZ is langs zij gekomen, Feyenoord ligt op de loer. En zelf is de ploeg volledig de weg kwijt. Deze week leverde het veel gesprekken op, waarin harde Zeventien duels, competitie én be ker, geen enkele nederlaag. Nog elf wedstrijden te gaan dit seizoen. Trainer Dick Advocaat roept al we ken dat Feyenoord echt nog wel een keer onderuit gaat. Maar de concur rentie vraagt zich inmiddels wan hopig af: wanneer dan precies. ,,Ik hoop dat dit niet snel op houdt'', zegt aanvoerder Steven Berghuis, die net als zijn ploegge noten over meer zelfvertrouwen dan ooit beschikt. Wie met zijn zwakke rechterbeen zo'n stiftbal kan maken als de international donderdag tegen NAC, lijkt de hele voetbalwereld aan te kunnen. ,,De resultaten doen uiteraard iets met ons. Of ergens toch gemakzucht op de loer ligt? Dat denk ik niet, ik zie het eerder als een stimulans om het keer op keer te laten zien.'' Tegenstander Willem II won dit seizoen al in Amsterdam van Ajax en in Alkmaar van AZ. Maar waar dergelijke feiten in het recente ver leden altijd voor bibbers zorgden in de Kuip, lijkt daar nu geen sprake van. Feyenoord is al ruim vier maanden ongeslagen in Nederland en de 7-1 tegen NAC onderstreepte nog maar eens dat de ploeg er prima op staat. ,,Wij künnen niet eens verslappen", zegt Ridgeciano Haps. ,,Heb je onze trainer langs de kant van het veld gezien? Hij zit er bo venop. Als ik naar mijn eigen situa tie kijk: ik ben lang geblesseerd ge weest, maar dit is de fase waarin ie dereen op het veld wil staan. Nu ko men de beslissende maanden eraan.'' Met dus in elk geval een bekerfi nale in april. Maar Feyenoord wil ook gewoon de aanhang blijven trakteren op fraaie resultaten in de competitie. ,,Die 7-1 was ook wel weer een volgende stap in onze ontwikkeling", zegt Berghuis. ,,We gingen door na 3-0 en dat zag je zaterdag 7 maart 2020 GO @sjoerdmossou Kort nadat Steven Berghuis zijn hattrick had volbracht in de bekerwedstrijd tegen NAC, liep hij langs de tribunes van de Kuip, op weg naar de kleedkamers. Daar stond een klein jongetje met een kartonnen bord. Ook bij Ziyech zie je dat mechanisme terug. Het TENNIS Arantxa Rus (foto) heeft de laatste acht van het tennistoer nooi in het Mexicaanse Monterrey bereikt. De 29-jarige Zuid-Hol landse (WTA- 76) versloeg de als tiende geplaatste Amerikaanse Lauren Davis, de nummer 61 van de we reld, met 7-5 6-0. Rus stuit nu op de Zweedse Re becca Peter son. SCHAATSEN Jan Smee- kens heeft be sloten te stop pen. Dat liet de 33-jarige sprinter giste ren weten via zijn team Jumbo-Visma. Smeekens werd onder andere we reldkampioen en won een zilveren me daille op de Olympische Spelen van Sotsji in 2014. ,,Ik merk dat mijn lichaam op raakt", lichtte Smee- kens toe. Ajax weet dat Freek Jansen Amsterdam -Klaas-Jan Huntelaar Erik ten Hag tijdens de verlo ren bekerwedstrijd tegen FC Utrecht. Volgens hem wordt er te veel gepraat over de slechte reeks. ,,Dat we moeten winnen, is niets nieuws. Dat moet elke wedstrijd bij Ajax." foto anp o a. 0) De Brabantse week van Feyen- oord moet morgen worden afge sloten met een driepunter tegen Willem II. De Tilburgers wonnen uit van Ajax en AZ, maar in de Kuip zijn de bibbers ver weg. Mikos Gouka Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18