Shell tekent niet voor plastic pact Denim take away 7995 opeNg Hallo, wij zijn 0PEN32 ECONOMIE 17 silvercreek """P TOMMY q-sthr rrui jeans vanaf open32.nl Volgens het Europese Plastic Pact moet al ons plastic over vijf jaar herbruikbaar zijn. Ook moeten we 20 procent minder plastic gebruiken, minder plastic uit aardolie maken en we moeten een kwart meer gaan recyclen. Maar zet daar de wereldwijd te verwachten trend tot aan 2030 eens tegenover: een stij ging van de vraag naar plastic met 40 procent ten opzichte van nu. Producenten spelen daar op in; nieuw plastic is goedkoper (en beter) dan her gebruikt materiaal. Overal op de wereld openen oliereuzen - op zoek naar nieuwe ver- dienmodellen - daarom plas- ticfabrieken. Plasticfabriek Ook Shell. In de Amerikaanse staat Pennsylvania komt een ruim zes miljard euro kos tende fabriek die met schalie- gas polyetheen gaat produce ren, wereldwijd de meest ge bruikte plasticsoort. Met dat plastic zegt Shell de wereld vooruit te willen helpen, bij voorbeeld als onderdeel van zonnepanelen of medische hulpmiddelen. President Do nald Trump kwam de fabriek in aanbouw al bekijken en knikte goedkeurend - het brengt de staalregio nieuwe werkgelegenheid. Milieuactivisten wijzen op de CO2-uitstoot, gelijk aan die van 480.000 auto's. Op de enorme hoeveelheid plastic die de fabriek straks gaat pro duceren, anderhalf miljard kilo, die deels ook voor weg- werpproducten als flesjes en verpakkingen gebruikt zal worden. „Verschrikkelijk. Shell ziet geen toekomst meer in olie en gaat nu op een andere manier de wereld naar de klote hel pen'', zegt Maria Westerbos, directeur van de Plastic Soup Foundation, die zich inzet voor een plasticvrije natuur. ,,Zo kunnen ze miljardenwin sten blijven maken, en nie mand die ze verantwoordelijk houdt voor de schade. De we reld heeft geen nieuw plastic nodig, we komen erin om.'' Esther Kentin, die namens de Universiteit Leiden maat schappelijke organisaties juri disch advies geeft in hun strijd tegen plastic, beaamt dat. ,,Het is wrang. We willen toe naar een toekomst met schone energie, en dus stappen olie- bedrijven maar over op plas tic, waar het milieu ook totaal niet mee geholpen is.'' Ook volgens Peter Rem, hoogleraar Resources Recy cling aan de TU in Delft, zou het niet meer moeten gebeu ren, plastic maken met fos siele brandstoffen. ,,Maar Shell is een bedrijf. Ze maken winst binnen de kaders van de over heid. Zélfs als op een manier is die de samenleving niet wil.'' Volgens Rem is het aan de overheid om in actie te ko men. ,,Je moet zoveel investe ren in research en innovatie, dat recycling uiteindelijk goedkoper wordt dan nieuw plastic. Dat is écht mogelijk, maar Shell gaat het niet voor j e doen. Je moet dat als overheid aanjagen, bijvoorbeeld Euro pees. Een andere optie is be lastingheffing op plastic.'' Een groep van 34 hooglera ren en milieuvoorvechters, onder wie Marjan Minnesma (Urgenda) en Marianne Thieme (Partij voor de Die ren), roept Shell op af te zien van 'onverantwoorde' inves teringen in plasticproductie. Dat doen ze in een ingezon den brief, die volledig te lezen is op de website van deze krant. De briefschrijvers wil len dat de Nederlandse over heid Shell aanspreekt op zijn 'dominante rol in dit mon diale drama'. Ook zouden ze graag zien dat het bedrijf zich alsnog aansluit bij het Euro pese plasticpact. Polderen Van dat akkoord hoeven we overigens geen wonderen te verwachten, stelt Kentin. ,,Het is een resultaat van polderen, op vrijwillige basis, zonder sancties als stok achter de deur. Het verleden leert dat dat weinig resultaat oplevert.'' Shell laat in een reactie we ten dat plastic niet thuishoort in 'onze oceanen, rivieren of landschappen'. Daarom geeft het bedrijf de komende vijf jaar 1,5 miljard uit aan dat doel. IJEANS CAST IRON Ontdek ook de PME Legend Skymaster, G-star RAW Revend en Tommy jeans Izzy. Of kijk voor het totale aanbod op open32.nl CAST IRON Riser Slim 169:95 SILVERCREEK Celsi Super Skinny 69:95 Dé multibrand fashion store voor dames én heren. Met een 70-tal winkels in Nederland is er altijd een OPEN32 bij jou in de buurt. Come in, we're OPEN zaterdag 7 maart 2020 GO Terwijl de EU onder aan voering van Nederland een pact tegen plastic lanceert, bouwt Shell, het grootste bedrijf van ons land, een enorme plasticfabriek in de VS. Hoogleraren en milieu clubs willen dat het bedrijf tot de orde wordt geroe pen. Chris van Mersbergen Den Haag/Brussel De plasticfabriek van Shell zou een CO2-uitstoot heb ben die gelijk staat aan die van 480.000 auto's. .«re: 5995

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17