Meer plek voor Zeeuwse Gronden 7 CONCERT HERMAN VERVAET ZET ZICH IN VOOR DE ASKOY II Een concert in een houthandel? Voor de restauratie van een boot die ooit van Jacques Brel was? Herman Vervaet van Farmwood vertelt. Herman Vervaet (68) van Farmwood in Westdorpe raakte vijf jaar geleden bij toeval verslingerd aan het le venswerk van de Belgische broers Piet en StafWittevrongel. Zij reno veren de Askoy II, het jacht waar mee zanger Brel in 1974 rond de wereld zeilde met zijn minnares. Dat klinkt veel eenvoudiger dan het is, vooral omdat het na vele om zwervingen uiteindelijk lag te ver pieteren onder een dikke laag zand in Nieuw-Zeeland. Daar strandde het twintig meter lange en veertig ton zware schip tij dens een storm. Met geen moge lijkheid was het nog van het strand te krijgen. ,,Toen Brel terug was in België, verkocht hij de Askoy II. Het deed onder meer nog dienst als smokkelboot voor drugsdealers, maar de laatste eigenaar was een Nieuw-Zeelandse zeezeiler. De fa milie Wittevrongel leverde destijds aan Brel de zeilen van het jacht. Toen Staf en Piet met pensioen gin gen, hebben zij zich een doel ge steld. Ze wilden de Askoy II terug naar België halen", vertelt Vervaet. Dat lukte wonderwel. Vervaet: ,,Toen ze de Askoy hadden uitge graven, vonden ze in het vooronder zelfs nog zeilen van Wittevrongel terug. Mooi, hè! Toen ik voor het eerst van de actie van Piet en Staf hoorde, ben ik naar Zeebrugge ge gaan om de boot zelf te bekijken. Sindsdien is langzaamaan mijn passie voor het verhaal van Brel, maar vooral ook van dat van Piet en StafWittevrongel gegroeid. Ik sta er nog steeds van te kijken dat je je zó in iets kunt vastbijten. En zó lang. In 2007 is de Askoy II veiligge steld in Nieuw-Zeeland. En op 8 april van dit jaar (de geboortedag van Brel) wordt-ie weer te water gelaten. Natuurlijk ben ik daar bij.'' Brel-imitator En zo zijn Piet en Staf Wittevron- gel volgende week zaterdag op hun beurt bij een activiteit, die Vervaet speciaal ten bate van hun levens- Ik sta er nog steeds van te kijken dat je je zó in iets kunt vastbijten werk heeft georganiseerd in zijn houthandel Farmwood in West- dorpe: een benefietconcert met een Franse Jacques Brel-imitator. Die heet, je verzint het niet, Arnaud As- koy. ,,Dat is echt puur toeval. Hij zong al liedjes van Brel, maar kende het verhaal van de Askoy II hele maal niet. Op deze manier wil ik op mijn manier Staf en Piet een beetje helpen. Ik heb nog nooit eerder een concert georganiseerd, er komt nog heel wat bij kijken. Of ik ondertus sen een Brel-fan ben geworden? Ik vind de manier waarop hij zijn le ven omgooide door na zijn zang carrière op reis te gaan fascinerend. En zijn chansons vind ik ook wel mooi, al zou ik er vroeger geen pla ten van hebben gekocht. Ik was veel meer een Rolling Stones-man.'' In een voormalig autobedrijf aan de Transportstraat in Terneuzen vond Zeeuwse Gronden een nieuwe, veel ruimere locatie voor dagbestedingsactiviteiten als fietsreparatie, demontage, land schapsbeheer, houtbewerking en andere creatieve bezigheden. Een nieuwe, ruimere werkplaats was ook nodig, volgens Christian Ypma Senior Dagbesteding van Zeeuwse Gronden. De vorige werkplaats in de Terneuzense bin nenstad was uit zijn jasje gegroeid. ,,Hier hebben we nu de ruimte, er kunnen meer mensen werken en Ik heb ideeën genoeg, een hele map vol het is veiliger omdat mensen el kaar niet in de weg lopen." Vera Rodermond is een van de cliënten van Zeeuwse Gronden die regelmatig in de werkplaats aan de slag is. Met een opleiding in de ICT, maar afgekeurd, maakt ze nu din gen van hout. Ze haalt haar schou- ders op, zo groot is de stap van computer naar bankschroef niet. ,,Ik ben technisch aangelegd. Hier voor werkte ik op een werkplaats waar auto's werden gerepareerd." Te koop Het meeste dat Vera maakt, is te koop in de Zeeuwse Gronden- winkel in de Noordstraat. Haar ideeën zijn niet zelden geïnspi reerd door wat ze ziet op bijvoor beeld Pinterest. Ze toont een hou ten bordje met Welcome to our Home. De o van Home is een zon netje dat met een magneet blijft zitten. Is het niet zonnig, dan kan er willekeurig wat op bevestigd worden. Ze vist een haasje uit een bak: ,,Voor Pasen bijvoorbeeld. Ik heb ideeën genoeg", lacht ze. ,,Een hele map vol." zaterdag 7 maart 2020 VL Benefiet voor boot van Jacques Brel Raymond de Frel Westdorpe - Herman Vervaet, organisator Arnaud Askoy treedt zaterdag 14 maart vanaf 16.00 uur een uur op in Farmwood. Daarna is er op een groot scherm een film te zien, die een impressie geeft van het werk dat de Vlaamse broers in de boot hebben gestoken. Vervaet ver wacht 150 bezoekers. Er zijn nog kaartjes a 10 euro te bestellen via benefietconcert@farmwood.nl. De opbrengst komt ten goede aan nieuwe zeilen voor de Askoy II. De boot is elke zondag tussen 14.00 en 17.00 uur te bezoeken in een loods in de haven van Zeebrugge, aan de Lancelot Blondeelaan 21c. 'De Werkplaats' staat boven de gevel. Nu eens niet een kekke naam voor een hip restaurant, maar gewoon een echte werk plaats - met werkbanken, ma chines en de geur van gezaagd hout. De nieuwste stek van Zeeuwse Gronden. Guido van der Heijden Terneuzen - Vera Rodermond, cliënt Herman Vervaet tovert de showroom van Farmwood om tot concertzaal. Op het beeldscherm een foto van de boot tijdens de bouw in 1959. FOTOANNEHANA e teemt Vera Rodermond toont trots haar eigen werk, gemaakt in de werkplaats van Zeeuwse Gronden. FOTO ANNE HANA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 150