NIEUWS 13 INTERVIEW SANDER DEKKER Politici nemen rechters sinds vonnissen in de stikstofzaak en het Urgenda-dossier onder vuur. Onterecht, vindt minister Sander Dekker (Rechtsbescherming) Maar het kabinet moet wel 'minder naïef' zijn over welke internationale verdragen het aangaat. Rechter kan niet in een talkshow gaan zitten om zich te verdedigen raat bij Sander Dekker niet van de term 'di- kastocratie', het woord dat Thierry Baudet hanteert om te claimen dat rechters te veel macht hebben door vergaande von nissen te doen. ,,Een Griekse nonsens-term'', vindt de minister. Waar hij wel voor voelt: een serieuze discussie over hoe ver rechterlijke uitspraken soms gaan en hoe dat komt. ,,Die discussie moe ten we niet taboe verklaren, omdat de critici anders ongestraft met onzin strooien, die daarna sluimerend wordt overgenomen.'' Tegelijkertijd worstelt de politiek met gerechtelijke uitspraken waarin rechters de regering vooral aan inter nationale afspraken lijken te houden. Daardoor moet er ogenschijnlijk plotseling drastisch ingegrepen wor den om de stikstofuitstoot in te dam men, gaan rookruimtes in de horeca dicht en neemt het kabinet CO2-be- sparende maatregelen, daartoe ge dwongen door het Urgenda-vonnis. Vooral die laatste uitspraak leidt tot discussie over wie nu eigenlijk het regeringsbeleid bepaalt. Ook omdat de rechter in het vonnis verwees naar het Europees Verdrag voor de Rech ten van de Mens, dat Nederland heeft ondertekend. De begrippen 'klimaat' of 'CO2' komen daar niet in voor, maar wel het 'recht op leven'. Naar die term verwees de rechter uitdruk kelijk. ,,In die redenering zaten nog wel wat tussenstappen. De rechter past bo vendien gewoon de wetten toe die wij hebben gemaakt. En ik moet de eerste nog tegenkomen die tégen het recht op leven is. Ik vind dat we vooral naar onszelf moeten kijken. Dat wanneer we internationale ver dragen aangaan, we dat niet doen voor een foto in de krant. We moeten kritischer kijken, minder naïef zijn. Het is niet vrijblijvend.'' ,,Ik denk dat we ons nu meer dan voorheen realiseren dat we niet al leen een inspanningsverplichting aangaan, maar ook een resultaatver plichting. Dan kun je nog steeds wel achter een internationaal verdrag staan en dat ondertekenen, maar je moet nog meer beseffen dat dit voor binnenlands beleid gevolgen kan hebben. Het is niet alleen voor het plaatje, maar voor het echie." ,,Wij hebben ons destijds bijvoor beeld met het Klimaatakkoord denk ik onvoldoende gerealiseerd dat dit het resultaat kon zijn. Het idee was: dit zijn goede intenties. De uitspraak in de Urgenda-zaak was ook uniek, maar we moeten naar de toekomst beter weten waar je je aan commit teert." ,,Dat denk ik niet. Kijk, een rechter is geen robot. Een uitspraak is geen wiskundige formule, er zit altijd in terpretatie van wetten en verdragen in. De rechter houdt ons een spiegel voor. En ik zeg ook: als je echt niet ge looft in beleid dat je moet uitvoeren, maar waar je jezelf via een verdrag toch aan hebt verbonden, dan kun je verdragen in ultimo ook opzeggen. We voeren natuurlijk het Urgenda- vonnis wel uit, dat doen we in een rechtsstaat. Ik zeg vooral: we moeten kritischer zijn op welke verplichtin gen we aangaan. En of wetten niet te veel ruimte laten voor interpretatie.'' ,,Daar kunnen we ook naar kijken. Ik zeg nu niet uit de losse pols dat we dit moeten veranderen, maar we kunnen er wél discussie over voeren. De grondwet is immers niet in steen gebeiteld. Ik vind het hoe dan ook ge zond dat het parlement eens in de zoveel tijd kijkt naar hoe de rechter- lijke macht zich verhoudt met de wetgevende en uitvoerende macht.'' Thierry Baudet doet daar vast een poging toe. De leider van Forum voor Democratie heeft voor maandag een hoorzitting in de Tweede Kamer op poten gezet om over de macht van rechters te spreken. ,,Dat juich ik echt toe'', zegt Dekker. Hij is zelfs 'teleur gesteld' dat Herman Tjeenk Willink, voormalig vicepresident van de Raad van State, weigerde om aan te schui ven. Daarmee 'ontloop' je het debat, vindt Dekker. ,,Dan is het meteen dood.'' De minister roemt Henk Naves, de voorzitter van de Raad voor de Rechtspraak, die wel zal aanschui ven. ,,Dat is goed, want anders laat je het speelveld alleen maar aan de cri ticasters die de discussie voeren op een onheuse manier. Die met giftige beschuldigingen spreken van 'acti vistische rechters'. Volstrekt idioot.'' Wat Dekker 'kwalijk' vindt, is dat Baudet 'de suggestie wekt' dat rech ters met hun vonnissen een 'stille machtsgreep' zouden doen. ,,Die term dikastocratie wordt bewust ge bruikt om het gezag van rechters aan te vallen en hun onafhankelijkheid in twijfel te trekken." Het steekt Dekker evenzeer dat bij voorbeeld Geert Wilders sprak van 'knettergekke' rechters die zich 'PVV-haters' zouden hebben ge toond in zijn minder-Marokkanen- zaak. ,,Dat vind ik weinig verheffend. Dat zijn gewoon stoten onder de gor del. Want rechters kunnen niet in een talkshow gaan zitten om zich te verdedigen. Die hebben alleen hun vonnis om te oordelen. En dat doen zij professioneel en onpartijdig. En daar kun je het niet mee eens zijn, maar val dan niet de rechter aan. Ook wij als kabinet zijn, in bijvoorbeeld het stikstofdossier, teruggefloten. Dat is niet al te fijn, maar ik denk ook: ik wil geen rechterlijke macht die een verlengstuk is van de overheid.'' ,,Ik vind die timing heel ongelukkig. Het is niet aan de rechter om op de stoel van de politiek te gaan zitten. Maar ook niet andersom. Het vraagt terughoudendheid van de Kamer, want je kunt niet door zo'n proces heen gaan zitten banjeren. Achteraf is zo'n debat heel nuttig, tot je dienst. Maar geef de rechter nu even de ruimte.'' ,,Nee, zolang we discussie voeren over de balans tussen wat rechters doen en wat de rol van de politiek is niet. Dat is niet nieuw en hoort bij een volwassen democratie. Je speelt niet op de man, maar op de bal. Daar moeten we niet spastisch over doen.'' zaterdag 7 maart 2020 GO 'Rechters activistisch noemen is volstrekt idioot' Tobias den Hartog Den Haag Is het niet raar dat een zo alge mene afspraak wordt gebruikt om te beredeneren dat Nederland meer moet doen tegen broeikas gassen? Want is het kabinet naïef geweest? Dat wist u toch al lang? Hebben we ons met het Marra- kesh-pact over migratie dan ook niet kwetsbaar gemaakt, zodat mi granten straks vaker aanspraak kunnen maken op verblijf? ,,Nee, dat hebben we van voor tot achter geanalyseerd. Daar verbinden we ons expliciet niet aan verplichtin gen." U vreest niet dat de rechter straks toch beleid dicteert? Onze grondwet stelt niettemin dat internationale verdragen boven de eigen wetten gaan? Minister Sander Dekker van Rechtsbe scherming vindt een debat over de rechts gang nuttig. FOTO GUUS SCHOONEWILLE Hoewel de zaak tegen Wilders nog gaande is, gaat de Tweede Kamer hier wel over debatteren, terwijl dit ongebruikelijk is. Wat vindt u daar van? Toch komt dat er nu, tegen de ach tergrond van aanzwellende kritiek op de positie van rechters. Baart dat u zorgen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13