In onze bibliotheek rochelt een lezer erop los. Kan ik hem daar op aanspreken? Hoe zeg ik dat ik illegaal downloaden van boeken niet vindt kunnen? JOOST MAG 'T WETEN Jaren geleden moest ik een voorstelling spe len in een multicultureel centrum in Ede. Bij de ingang trof ik een man die er wat haveloos uitzag. Hij bleek in zijn eigen woorden 'tot het bescheiden leger mensen zonder vaste woon- of verblijfplaats' te behoren. Ook verder drukte hij zich wat plecht statig uit. Het was zover met hem gekomen 'omdat een bepaalde samenloop van omstandigheden mij minder goed gezind was dan wenselijk was'. Deze man was nogal verkouden. Hij bleek over dag in de leeszaal van het centrum te bivakkeren omdat hij een liefhebber van literatuur was: 'Mag ik u het boek Damesverhalen van de schrijver Isaac Faro aanbevelen, meneer?' Ook zat hij daar droog en warm en schonken vriendelijke biblio thecaressen hem regelmatig een kop koffie of thee in. De gelijkenis met de situatie in bovenstaande briefis wel erg opvallend. Langzaam begin ik dan ook te vermoeden dat onze inzender uit Ede komt. En dat hij dezelfde man hoort hoesten die ik indertijd gesproken heb. Nog mooier zou ik het vinden als de zwerver zelf de afzender is en hij zich beklaagt over een collega-hoester. Of zo als hij me indertijd meedeelde: 'Lawaai in een leeszaal of waar dan ook is vol strekt contrair mijn opvoeding, meneer'. Mag ik u deze laatste zin aanbevelen als het rochelen u al te gortig wordt? Netjes? Netjes??!! Als je een paar jaar de brieven leest die binnen komen voor deze rubriek beginnen er dingen je op te vallen. Ik schreef al eerder over de strijd tussen schoonmoeders en schoondochters. Daarin gaat meer energie zitten dan in de eeuwige strijd van ons land tegen het wassende water. Een goede tweede is de lieve vrede. Ofwel hoe bak ik eieren zonder er een te breken. In het begin van dit jaar schreef ik een top 10 met onnozele pro blemen. Ik zou ook gemakkelijk zo'n rubriek kun nen schrijven over 'hoe zeg ik de waarheid zonder te kwetsen'. Netjes dus. De vrouw die niet meer elke avond met uithuizige vriendin de hort op wil, 'maar ik wil haar niet voor het hoofd stoten'. De man die zijn verkering wil uit maken op een manier alsof de verkering eigenlijk nog steeds aan is. En dan nu de vrouw, die beleefde- riken zijn bijna altijd dames, die een dief een dief wil noemen zonder hem zo te noemen. Ik kan iets leukigs bedenken als: doe diegene De boekendiefvzn Markus Zusak cadeau. Maar daar heb ik vandaag geen zin in. Ik zou zeggen: 'Waarschuw me als je weer naar huis gaat. Dan tel ik mijn theelepeltjes even na'. Wijsheid komt met de jaren. Omdat acteur Joost Prinsen (77) een eind op weg is, beantwoordt hij uw vragen. Ik lees graag in de bibliotheek de kranten en tijd schriften. Er is zelfs een koffiepunt, wat altijd gezellige reuring geeft. Nu bivakkeert er een man aan de leestafels - vaak urenlang - die een vieze hoest heeft. Het houdt het midden tussen rochelen, pruttelen en langdurig hoesten. Je zou bijna willen vragen of hij een zakdoek zou willen gebruiken. Is dat brutaal? ILLUSTRATIE MAGDA RINKEMA Een kennis van mij vertelt geregeld heel trots dat ze nog nooit voor een e-book heeft betaald, ze downloadt digitale boeken illegaal. Mij stuit het tegen de borst als ze erover opschept op een feestje. Ik merk ook dat iedereen het stoer lijkt te vinden. Toch zou ik er best wat over wil len zeggen, maar hoe doe ik dat netjes? Speelt er iets tussen u en uw kinderen, familie, vrienden, buren of collega's? Leg de kwestie voor aan Joost Prinsen. Mail uw vraag naar joostmagtweten@dpgmedia.nl ZATERDAG 7 MAART 2020 51

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 139