Literaire wandeling Tijdens een wandeling van 2,5 uur voert gids Mechteld Jansen je in hartje Amsterdam naar locaties die zij heeft gelinkt aan het thema van de Boekenweek. Daar ging het opstandige sleuteltje, de gore, bruine plomp in. Het was ergens in de jaren 90 toen het schrijfster en filosofe Jannah Loontjens (1974) overkwam. Ze stond op de Gasthuisbrug in Amster dam. Het sleuteltje had zich losgewrongen als een spartelende vis 'die eindelijk zijn kans zag'. 'Zonder waarschuwing, zonder laatste blik opzij liet hij mijn fiets en mij, vastgeklonken aan de brug.' Even verderop wijst Mechteld Jansen op de bovenste verdieping van een hoekhuis aan de Herengracht, nummer 232. Ze vertelt dat daar vanaf 1946 een wat gezette jonge dame woonde, met een grote bril en stijf permanentje, de nieuwe chef documentatie bij Het Parool. Ze schreefkinderversjes, zoals het weerspannige Ik ben lekker stout: 'Ik wil niet meer, ik wil niet meer Ik wil geen handjes geven! Ik wil niet zeggen elke keer: Jawel mevrouw, jawel meneer Nee, nooit meer in m'n leven!' Verzot was ze op haar rommelige huisje, compleet met drie hyacinten voor het raam en drie vlooien in haar deken, en ze vond er de toon die haar beroemd zou maken: Annie M.G. Schmidt (1911-1995). 'Anders' en non-conformistisch als ze was, ver nieuwde ze het Nederlandse kinderboek, maar ook het cabaret, de musical, de radio/- tv-komedie en nog wel meer genres. manier dwarse denkers, evenals veel van hun personages - anders zouden ze niet worden uitgegeven, respectievelijk geschikt zijn om in literair werk op te duiken. ,,Het kostte dan ook niet veel moeite een wande ling met dit thema samen te stellen'', zegt Mechteld Jansen (47). Voor de vierde keer biedt ze een boekenweekroute aan via haar site (zie kader op de volgende pagina), waar ook wandelingen met andere literaire thema's te boeken zijn. In de hoofdstad zijn nogal wat plekken waar een schrijver iets heeft gedaan of die hij/zij als locatie in zijn werk heeft benut. Soms zit het ingewikkelder, zoals op de Torensluis, vertelt Jansen. Op die brede boogbrug over 't Singel, waar vroeger een gevangenis onder zat - de kerkers zijn nog toegankelijk - staat een standbeeld van Multatuli, maar iemand anders' beeltenis staat er juist niet. In 2005 ijverden liefheb bers voor een standbeeld van Willem Fre- derik Hermans (1921-1995), een van onze grootste naoorlogse schrijvers, op een plek tegenover Multatuli. De gemeente Amster dam wees dat rigoureus af. Formeel omdat de Torensluis een monument was 'en daar gaan we niet in hakken', maar waarschijn lijk toch vooral vanwege de slechte relatie die Hermans bij leven met Amsterdam had. Reizen HWHHSM dcsiid TEKST EGBERT JAN RIETHOF FOTO'S DANIËL COHEN Nu zijn eigenlijk alle schrijvers op hun ZATERDAG 7 MAART 2020 47

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 135