'Ik wil vrouwen oproepen virtuoos verbaal de trekker over te halen' RECENSIE Een manifest van hoop i:li.\ is kkc.su I zijn. Mijn boodschap is serieus, zwaar soms, maar tegelijk is er ook een lichte kant: wees speels, creatief, sprankelend, dat is belang rijk in het leven. Dat kon ik niet allemaal in één manifest kwijt, dus dat zit meer in de stijl. Veel Nederlandse literatuur is zo tut tig, zo archaïsch. Zoals dat overgearticu- leerde toneel van vroeger. Je slaat een boek open en je moet al gapen. Ik wil laten zien dat het ook anders kan. Daarom heb ik maar een hele stroming bedacht: Nouveau Fuck. Heb schijt aan dingen, maar met stijl. Zeg niet 'Houd je bek', maar zeg: 'Ik wil dat de woorden sterven in je mond, zodat je enkel maden spreken kon'. Ik wil vrouwen op roepen niet stampvoetend weg te lopen of beledigd te zijn, maar virtuoos verbaal de trekker over te halen.'' Hoe leer je dat? ,,Door mijn manifest te lezen! Het is een literair zelfhulpboek voor feministen, haha. Eigenlijk kan iedereen dat natuurlijk al, als je maar ophoudt met behagen. Zelfs ik - niet dat ik nou het perfecte voorbeeld ben - maar zelfs ik merkte dat ik in mijn teksten wil behagen. Vrouwen durven vaak niet voluit te gaan. Ze schrijven met een extra condoom om, schoorvoetend. Alsof ze altijd afwachten of ze geen straf krijgen. Begrij pelijk, want ze worden veel sneller en har der bekritiseerd dan mannen. Niet in de laatste plaats door andere vrouwen.'' ,,Ik denk dat veel vrouwen dat niet-conflic- tueuze geïnternaliseerd hebben. Zo zonde. Ik zou graag willen dat vrouwen meer men selijkheid wordt gegund. Dat mensen zou den snappen dat vrouwen inderdaad kwaad kunnen zijn, en daarnaast weer gezellig kunnen zijn. Net als mannen. Het is niet het een of het ander. Nu is het idee: je bent óf frigide óf een hoer, je bent óf aardig óf een feministe. What the fuck? Ik gun ons het hele spectrum aan eigenschappen. Zelf merk ik het ook, hoor. Ik ben nu heel bang voor het radicaal feministische etiket. Waarom? Omdat het niet waar is. Ik ben niet zuur, maar dat is wat mensen dan met een denken. Heel irritant.'' ,,De Ierse schrijver George Bernard Shaw heeft dat mooi gezegd: 'De redelijke mens past zichzelf aan de wereld aan; de onrede lijke blijft hardnekkig proberen de wereld aan zichzelf aan te passen. Alle vooruitgang is dus afhankelijk van onredelijke mensen'. En zo is het ook. Zonder radicale ideeën verandert er nooit iets.'' ,,Het is zo'n genre dat echt niet mag, net als porno. Een thriller kan nog, maar horror is te plat, geen literatuur. Terwijl een boek als American Psycho van Bret Easton Ellis toch briljant is. Ik houd van de grote thema's: de dood en de liefde. Ik wil horror schrij ven, maar ook over oneindige tederheid. Geen idee hoe je dat doet in horror, trou wens, haha. Hoe schrijf je überhaupt nog over liefde en tederheid zonder in clichés te vervallen? Dat is misschien wel de aller grootste rebellie.'' Wie een boek openslaat met 1001 hoofdstukken moet haast wel aan sprookjes denken. Maar in de nieuwe roman van de Ierse schrijver Colum McCann beland je voor je het weet in een nachtmerrie, beleefd aan twee kanten van een door haat verscheurd land. Apeirogon (De Harmonie, €24,90) begint met de dood van twee onschuldige meisjes, Abir en Smadir. Abir is de dochter van Bassan Aramin en wordt getroffen door een Is raëlische kogel. Smadir, dochter van Rami Elhanan, komt om bij een bomaanslag in Jeruzalem. Abir en Smadir - twee namen met vrijwel dezelfde betekenis. Abir is Arabisch voor 'de geur van een bloem', Smadir bete kent 'het openen van een bloem' en verwijst naar het Bijbelse Hooglied van Salomo. Resten twee vaders, verteerd door rouw. Een rouw die roept om wraak, maar nu eens leidt tot bezinning. Als de mannen elkaar ontmoeten, ontstaat een fascinerende dialoog en vinden ze elkaar in een poging tot verzoening, dwars tegen alle heersende conventies in. Zelf opgegroeid met de span ningen van de burgeroorlog in Noord-Ierland, laat McCann in Apeirogon zoveel mogelijk kan ten van het Palestijns-Israëlisch conflict zien. Dat zorgt voor een enigszins fragmentarisch en springerig karakter. Gaandeweg merk je hoe alle ogenschijnlijk losse gebeurtenissen en over wegingen samenvloeien tot een blues vol troost. Geen sprookje, maar een manifest van hoop in nachtzwarte tijden. 44 Lezen Is dat de 'slechtheid' waar u het over heeft in uw manifest, of is het angst? Zijn vrouwen bang voor andere vrouwen die zich uitspreken of profileren? Waarom is dwars denken zo belangrijk? Uw volgende boek wordt literaire horror. Vertel. Nouveau Fuck verschijnt bij Nijgh Van Ditmar (€10) ST 1 LITERATUUR Colum McCann, Apeirogon —Peter Sierksma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 132