'Je moet wel gevaarlijk zijn, anders houdt niemand rekening genderrollen tot de noodzaak van creativi teit. ,,Ik roep vrouwen op om woedend, slecht, onbeschaamd, onbescheiden en gevaarlijk te zijn. Weg te breken uit de rol van degene die altijd maar de harmonie bewaart. Neem ruimte in, ga wijdbeens leven, provoceer, want anders word je niet gehoord en blijf je altijd een pas achter lopen. Ik heb dat ook moeten leren. ,,Als je ruimte wilt innemen, moet je die zelf veroveren. Je moet jezelf serieus ne men, anders nemen anderen je ook niet se rieus. Zodra je ruimte inneemt, roept dat weerstand op. Daar moet je je dus ook door heen werken. Veel vrouwen vinden dat on gemakkelijk. We veroorzaken niet graag frictie, want we hebben geleerd dat we het gezellig moeten houden. Daar worden we ook op afgerekend. ,,Niet alleen vrouwen trouwens, ook mensen van kleur. Juist mensen die gedeni greerd worden en voor zichzelf opkomen, worden steeds in dat frame gestopt van: 'Jij bent alleen maar boos'. Maar als je niet boos bent, heb je geen impact. Daar ben ik achter gekomen door alleen maar een gezellige fe ministe te zijn. Dan verandert er dus niets.'' „Grapjes maken, alle zware thema's licht maken. We waren blij dat we leuker waren dan de generatie feministen voor ons, met onze kekke jurkjes, lippenstift en grapjes. Maar daarmee zijn we in de val getrapt. Je moet wel gevaarlijk zijn, anders houdt nie mand rekening met je. MeToo is een goed voorbeeld. Het is echt verschrikkelijk als er mensen onterecht worden beschuldigd, maar daardoor is er wel macht ontstaan; vrouwen hebben nu iets om mee te dreigen - de onterechte be schuldiging, het volksgericht - en dat maakt ze gevaarlijker.'' ,,Natuurlijk is het niet de bedoeling dat alle vrouwen net zulke klootzakken worden als sommige mannen, maar ik zou de verhou dingen iets gelijker willen hebben. Mannen iets minder klootzakken, vrouwen iets meer. Dat maakt iedereen meer mens. Waarom zouden vrouwen meer verplich ting hebben een goed mens te zijn? Het gaat er niet om dat vrouwen alleen nog maar slecht moeten zijn, maar dat het er ook mag zijn. Want dan heb je een keuze.'' Bergsma giet haar boodschap in ron kende volzinnen en kersverse woorden, die niet onderdoen voor slam poetry. Niet voor niets begint ze haar boek met een gedicht van Bukowski: 'Stijl is het antwoord op alles Een frisse manier om iets saais of gevaar lijks te benaderen Iets saais doen met stijl, is beter dan iets gevaarlijks doen zonder Iets gevaarlijks doen met stijl is wat ik kunst noem'. ,,Ik wil geen boze schreeuwfeministe Een gezellige feministe? Waarom moeten vrouwen slechter wor den? Er zijn toch al genoeg klootzakken? ZATERDAG 7 MAART 2020 43

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 131