M Erik van Muiswinkel is cabaretier maar ook bibliofiel en groot liefhebber van verboden boeken. In de Embassy of the Free Mind bewondert hij eeuwenoude godslasterlijke woordenboekjes en luxebijbels. Binnenkort kan iedereen ze op zijn eigen scherm te zien. BPH De Bibliotheca Philosophica Herme- tica is de naam van de boekencollectie van de Embassy of the Free Mind, een museum en platform voor het vrije denken. Met haar 25.000 vaak eeuwenoude boeken is de biblio theek de grootste collectie ter wereld op het gebied van het dwarse denken, op zowel religieus als maatschappelijk gebied. De auteurs dachten na over de vragen 'Wie ben ik?', 'Waar kom ik van daan?' en 'Waar ga ik naartoe?' maar ook over meer aardse zaken als vrijheid van meningsuiting. De Ritman-collectie ofde Biblio theca Philosophica Hermetica is onder boekenliefhebbers met recht een magische naam. Harry Mulisch kwam er graag stude ren, Umberto Eco en Dan Brown waren op bezoek. Zij bogen zich daar over de real thing, de eeuwenoude boeken waarop ze hun historische thrillers baseerden. Bij Rit- man vonden ze de geheimzinnige 'dwars- denkers' van de vroegmoderne tijd: alche misten, visionairen en mystici, humanisten en zelfs een enkele vroege Verlichter. Ik ben te gast in het definitieve onder komen van de collectie: het 'Huis met de Hoofden', een museaal grachtenpaleisje in Amsterdam waar de in een stichting onder gebrachte Embassy of the Free Mind onder meer die wereldberoemde Ritman-collec- tie toegankelijk maakt. In de voormalige bibliotheek van het pand heeft conservator Cis van Heertum een grand buffet van drie eeuwen Wonderboeken gedekt. Een onge looflijk fraai ingekleurde Antwerpse bijbel, een exemplaar van Spinoza's meesterwerk Tractatus Theologico-Politicus, uitgaven in groot formaat van de Zwitserse hervormer van de geneeskunde Paracelsus en de Duitse filosoof Jacob Böhme, het Corpus Hermeticum zelfs, de 'Bijbel' van onder an dere natuuronderzoekers. En dan opeens is daar dat schijnbaar onooglijke, in oeroud perkament gebonden pareltje van Adriaan Koerbagh. Als we in Nederland een Canon van Re bellen en Dwarsdenkers zouden maken, staat Adriaan Koerbagh hoog op die lijst. Een messcherpe i7de-eeuwse arts en jurist die zijn tijd een eeuw of twee vooruit was. Zijn brutale kritiek op overheid en christendom moest hij met zijn leven betalen. Zijn lange tijd verboden Bloemhof, een heerlijk gods lasterlijk woordenboekje uit 1668, mag ik zomaar pakken en openslaan, daar aan de Keizersgracht 123. D e hermetische bibliotheek van zaken man en maecenas Joost Ritman wordt deels gedigitaliseerd. Veel ooit 'geheime' kennis, te vinden bij gnostici en alchemisten, maar ook het werk van grondleggers van het moderne denken als Koerbagh, Spinoza en Coornhert, al die originele bladzijden rollen, als u wilt, achteloos over uw scherm. De kostbare boeken zelf vinden aan de Keizersgracht eindelijk rust en veiligheid. 36 Wonderboeken van vrije denkers FOTO'S JEAN-PIERRE JANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 124