Si Si N^fy Stoute kinderen En dan zijn er natuurlijk nog de échte handboeken, zoals Read and Riot; A Pussy Riot Guide to Activism, waarin Nadya Tolo- konnikova haar tien regels voor een goed protest beschrijft. De Russische filosoof, kunstenaar en oprichter van Pussy Riot geeft natuurlijk geen brave of voor de hand liggende adviezen, zoals het tekenen van petities of eens met de burgemeester gaan praten. Nee, 'Be a pirate' en 'Make your government shit its pants!' luiden de titels van haar hoofdstukken. En je moet er voor al voor zorgen dat je lol blijft hebben in je protest: wees creatief, geef aan je protest de vorm die bij jou past. Dat betekent dat dus echt niet iedereen een punknummer op het altaar van een Russisch-orthodoxe kerk hoeft op te voeren om in opstand te komen. Er zijn andere manieren. Dat maakt haar boek aanstekelijk: haar tien tips zijn bruik baar voor iedereen, of je nu iets wilt veran deren op je werk, de bouw van een parkeer garage in je buurt wilt tegenhouden, of toch echt wereldleiders van hun sokkel wilt stoten. Een klassieker inmiddels is From Dictator ship to Democracy van de 'Machiavelli van het vreedzame verzet' Gene Sharp. Hij schreef zijn boek begin jaren 90 als hulp middel voor de rebellen in Birma om geweldloos de macht te breken van de militaire junta. Sindsdien is zijn boek ge bruikt door talloze mensen die een vreed zame revolutie beogen: van de protesten in Servië die Slobodan Milosevic ten val brachten tot de Arabische Lente, Occupy en de demonstraties in Hong Kong. Wat al die rebelse boeken gemeen heb ben is hun brandende boodschap: wees kritisch, werk samen, kom in opstand en zie hoe je de wereld kunt veranderen. Maar begin met lezen. Ook voor kinderen is er een hoop op standigs te lezen. Het wervelend vormgegeven Bed- tijdverhalen voor rebelse meisjes geeft honderd mini- biografietjes van vrouwelijke astro nauten, piraten, wetenschappers en sporters om meisjes nieuwe rol modellen te geven. Het handboek Grijp de macht van Caro line Paul is nog rebelser en geeft kinderen praktische tips en oefeningen om te protesteren. ZATERDAG 7 MAART 2020 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 121