EUWS 11 Mensenrechtenactiviste geeft lessen over kindhuwelijken Heroïnelijn opgerold Kindhuwelijken blijven een hardnekkig probleem in Pakistan. In enkele oerconservatieve provincies trekken bewoners zich niets aan van de wet die kindhuwelijken verbiedt. Jong uit huwelijken kom je overal tegen, ook in Europa bestond dat ooit Nieuwe cao kinderopvang 16 jaar cel voor moordenaar AMNESTY I Gulnar Tabassum (49) staat voor de derde klas van het Barlaeus Gym nasium in Amsterdam. ,,In sommige delen van Pakistan zou een deel van de klas al getrouwd zijn geweest'', zegt de Pa kistaanse mensenrechtenactiviste van de organisatie Shirkat Gah, voor dat ze van wal steekt. Waarbij het nog maar de vraag zou zijn geweest of de meisjes überhaupt naar school hadden gemogen, voegt ze eraan toe. Op uitnodiging van Amnesty Inter national informeerde ze afgelopen week schoolkinderen over kindhu welijken en bood ze samen met hen een petitie aan bij de Pakistaanse am bassade, waarin ze vraagt een einde te maken aan het fenomeen. Volgens Unicef is 3 procent van de Pakistaanse jongens en meisjes on der de 15 jaar getrouwd. Het land telt grofweg bijna twee miljoen kind bruiden en -bruidegommen. De Pa kistaanse regering heeft beloofd dat dat in 2030 is afgelopen, maar Tabas- sum heeft haar twijfels. Alleen in de provincie Sidh zijn goede initiatieven genomen: de huwbare leeftijd ligt op 18 jaar. De belangrijkste provincie Punjab, waar de helft van de Pakista- nen woont, houdt het op 16 jaar, maar wel op voorwaarde dat de huwelijks kandidaten een nationale identiteits kaart kunnen laten zien. ,,Alleen krijg je zo'n kaart pas vanaf je 18de. Dus wordt er weer aan alle kanten gesjoemeld'', zegt Tabassum. Bij voorbeeld door niet-officiële huwe lijken te sluiten via islamitische wet geving. Pakistan telt ruim tweehonderd miljoen inwoners, 96 procent is mos lim. Religie speelt een rol bij kindhu welijken, maar volgens Tabassum is het te gemakkelijk alles over die boeg te gooien. Religie wordt vaak aange voerd door mensen die dit systeem in stand willen houden, maar het draait veel eerder om diepgewortelde tradi ties, zegt ze. Meisjes worden soms uitgehuwelijkt om schulden te beta len of om ruzies te beslechten. Som mige meisjes zijn voor hun geboorte al vergeven. Jong uithuwelijken kom je overal tegen, ook in Europa be stond dat ooit. Traditionalisten in Pa kistan klampen zich er echter aan vast. En ook al bestaat er wetgeving, in de verre provincies gaat heus nie mand die handhaven. Er staat for meel een gevangenisstraf van drie jaar op voor de vader van de bruid en voor degene die het huwelijk regis treert. ,,Maar wie gaat ze aangeven? De ambtenaren? Die behoren tot de zelfde groep die kindhuwelijken in stand houdt. Het is niet in hun be lang de wet te gaan opleggen.'' Tabassum laat zich er niet door af schrikken, wat al heeft geresulteerd in verschillende nachten in de poli tiecel. Omdat ze eeuwenoude gebrui ken ter sprake durft te stellen, wordt ze door tegenstanders regelmatig uit gescholden voor 'verrader'. ,,Wat vaak meespeelt, is de eer van de fami lie. Meisjes van arme gezinnen zijn kwetsbaar. De ouders huwen ze daarom het liefst zo snel mogelijk uit, voordat ze schande over de familie kunnen brengen. En ze krijgen er geld voor ook. Het is daarom ook een economisch probleem. Die mensen zijn straatarm.'' In haar discussies op locatie wordt Tabassum regelmatig met de Koran om de oren geslagen. Lokale moel- lahs hebben een geduchte opponent in haar. Ze studeerde drie jaar koran wetenschap en is goed thuis in de heilige teksten. ,,Als ze naar de Koran verwijzen, vraag ik altijd: o ja, waar staat dat dan, dat je een meisje van 12 moet trouwen, of van 18? Dat staat nergens. Meestal volgt dan het argu ment dat het nu eenmaal een islami tische leer en praktijk is vanwege Mohammed die trouwde met Aisha, zijn derde vrouw. Zij was heel jong, misschien wel 9 of 10. Maar als je ge bruik en traditie zo belangrijk vindt, moet je wel uitgaan van het eerste huwelijk. Dat is het belangrijkste. Mohammed was destijds 25 jaar en zijn eerste vrouw was een weduwe van 40. Prima, zeg ik dan, laat elke moslim eerst een weduwe trouwen die vijftien jaar ouder is. Daarna mag je van mij dat meisje trouwen. Maar dat willen ze niet. Waar is de logica?'' Tabassum is fel, heel haar leven al. Het wordt langzaam beter, maar het zal nog een lange strijd blijven voor alles wat vrouwenrechten aangaat, verzucht ze. Pas nog hebben advoca ten geprobeerd een manifestatie op Wereldvrouwendag in Lahore, mor gen te verbieden. Vanwege nationale verontwaardiging over een leuze vo rig jaar. 'Baas over eigen lichaam', rie pen de vrouwen. Gulnar vertelt het in de stad waar alweer een halve eeuw geleden de bekende kreet 'Baas in eigen buik' klonk. zaterdag 7 maart 2020 Gulnar Tabassum biedt met scholieren handtekeningen aan bij de Pakistaanse ambassade. foto getty DORDRECHT Met de ar restatie van de belangrijk ste spelers afgelopen week in onder meer Neder land is een grote internatio nale heroïnelijn opgerold, zo maakte de politie giste ren bekend. Nederland was steeds de plek waar de heroïne naartoe moest, om te worden geëxporteerd naar bijvoorbeeld Engeland of Scandinavië. Volgens de politie zijn tonnen heroïne onderschept in Europa en daarbuiten. De zaak kwam aan het rollen toen eind 2018 in het Italiaanse Genua 300 kilo heroïne werd aangetroffen, met be stemming Roosendaal. Nog niet geboren en toch al de bruid in Pakistan Bob van Huët Amsterdam -Gulnar Tabassum, activiste UTRECHT FNV-leden heb ben voor een nieuwe cao in de kinderopvang gestemd. Daarmee is de nieuwe ar beidsovereenkomst voor zo'n 100.000 medewerkers aangenomen. Personeel van kinderdagverblijven krijgt een structurele loonsverhoging van mini maal 5,5 procent. Stagiairs krijgen volgens de afspra ken ook weer recht op een stagevergoeding. Voorheen was zo'n vergoeding optio neel, aldus FNV. Er zijn ook afspraken gemaakt over de werkdruk. Zo worden meer uren vrijgemaakt die mede werkers aan bijvoorbeeld administratie, ouderge- sprekken of teamoverleg kunnen besteden. ALKMAAR De 47-jarige Est Juri H. heeft zestien jaar gevangenisstraf gekregen voor de moord op de Alk- maarse kickbokser Coen de Nijs. De rechtbank in Alkmaar achtte bewezen dat H. het slachtoffer op klaarlichte dag in het cen trum van Alkmaar van korte afstand in het achterhoofd heeft geschoten. De zoge heten cold case bleef lange tijd onopgelost, tot dat H. zich in 2019 zelf meldde en bekende. Tij dens de inhoudelijke be handeling van de zaak zei H. dat hij ruzie met De Nijs had gehad en dacht dat die een wapen trok. Volgens de rechtbank ging het ech ter om een 'goed voorbe reide en kille liquidatie'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11