Wmm ff tótfl Mm 1 9 1 r -v j|§ii a'SEaS de ene na de andere bibliotheekbus - en niet alleen in Zeeland (zie kader 'Brede basis'). Nu is Van Zanten al blij met de drie bussen die ze met kunst- en vliegwerk in de lucht kan houden, waaronder één speciaal voor basisscholen zonder eigen bibliotheek, de Columbus. Dat lukt haar door samen met externe partijen nieuwe, aanvullende diensten aan te bieden. Zo is de Biblioservicebus niet alleen een bieb, maar ook een rijdend post kantoor, een geldautomaat, een oplaadpunt voor de ov-chipkaart en een vooruitgescho ven mobiel informatie- en servicepunt voor welzijnsorganisaties, woningcorporaties, waterschappen, energiebedrijven en andere instanties. Clubs die betalen om mee te liften op de bibliobus. ,,Dat soort voorzieningen is in de loop der jaren verdwenen uit de kleine kernen, die vaak te kampen hebben met vergrijzing. In veel dorpen kun je bijvoorbeeld geen post zegels meer kopen of geld opnemen. Maar ouderen hebben nog graag contant geld in handen, als zakgeld voor de kleinkinderen of om de werkster te kunnen betalen. Je kunt tegenwoordig veel regelen via inter net, maar ouderen zijn vaak niet zo handig met de computer. In de Biblioservicebus staan informatiefolders en met vragen of voor hulp kunnen ze terecht bij de mede werkers. Zo draagt de bus bij aan de leef baarheid van de Zeeuwse dorpen.'' Toekomst Met de recente introductie van de ZBBUZZ gaat de Zeeuwse bibliotheek nog een stap verder: een überhip, gloednieuw biblio theekbusje dat opvalt door de kekke foto's van kleurige equivalenten van het aloude Zeeuws Meisje op de zijkanten, gemaakt door de Zeeuwse fotograaf Rem van den Bosch. Het busje is tot stand gekomen dankzij Europese subsidies. Een papieren boek of folder zul je hier niet vinden, com puters, schermen en aansluitpunten des te meer. Bijkomend voordeel: de chauffeur heeft geen groot rijbewijs nodig en dus is de ZBBUZZ makkelijker inzetbaar. Van Zanten ziet in deze volledig op de digitale wereld ingerichte innovatie de toe komst voor de Zeeuwse bibliotheekbussen. ,,Met de ZBBUZZ richten we ons op scho lieren die informatie kunnen opzoeken voor bijvoorbeeld een schoolproject of werkstuk, mensen die vragen hebben over hun smartphone, e-reader of tablet of ou deren die moeite hebben met het vinden van overheidsinformatie. En als je beter Nederlands wilt leren praten, lezen of schrijven helpen de medewerkers een cursus of taalmaatje te vinden.'' De ZBBUZZ is nu nog bedoeld als experi ment en aanvulling op de Columbus voor scholieren en de Biblioservicebus. Maar op langere termijn, als deze twee voertuigen aan het einde van hun Latijn zijn gekomen en er geen geld is voor nieuwe bussen, zou de ZBBUZZ zomaar de enige 'bibliotheek bus' kunnen zijn die nog door de Zeeuwse dorpen toert, beseft Van Zanten. ,,Dat zou heel jammer zijn, maar het is zoals het is. Want hoe je het ook wendt of keert: we zitten in een krimpmarkt.'' Voorlopig hebben Maarten (9) en Wille- mijn Joziasse (10) uit Domburg daar nog geen last van. Broer en zus komen aanzet ten met een grote roze boodschappentas vol boeken, die ze bij Rob Beijer inruilen voor nieuwe. ,,Wij houden allebei erg van lezen'', zegt Maarten. ,,Elke twee weken halen we nieuwe boeken.'' Zelf leest hij graag de pockets van Donald Duck, zijn zus houdt meer van spannende boeken. Zoals De grote ontsnapping van Mathilda Masters. „Superspannend", vindt Willemijn, die het boek via internet heeft gereserveerd. Even later lopen ze, de zware boodschap pentas vol met nieuwe boeken tussen hen in, worstelend in de aanwakkerende storm terug naar huis. Lekker lezen. W Eniiiai >1 Is f liaHfe ZATERDAG 7 MAART 2020 29

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 117