Een mobiele dorpspomp, dat vindt Antoinette van Zanten (61) een mooie omschrijving van de Zeeuwse bibliobussen die - al wuift ze die eer bescheiden weg - toch een beetje haar kindje zijn. Van Zanten is bij de Zeeuwse bieb - die na de zoveelste reorganisatie en fusie in onna volgbaar beleidsmakersjargon officieel ZB Planbureau en Bibliotheek Zeeland heet - verantwoordelijk voor het reilen en zeilen van de drie bibliobussen in de kustprovincie. Ooit opgeleid en gevormd als old school bibliothecaresse is ze al minstens twintig jaar een groot deel van haar tijd bezig met het in bedrijf houden van de Zeeuwse bibliobussen. Wat vooral neerkomt op het aanboren van geldstromen en subsidie potjes en het initiëren van diensten en activiteiten die de bibliobus een toekomst kunnen bieden. Want het voortbestaan van de bibliobus is allerminst gegarandeerd. Dat ligt niet aan de verminderde belang stelling van het publiek als gevolg van de voortschrijdende ontlezing, bezweert Van Zanten. Er wordt op het platteland in het algemeen en in Zeeland in het bijzonder nog veel gelezen. ,,Vooral ouderen lezen nog veel en zeker niet alleen streekromans, zoals vroeger. Maar ook Zeeuwse jongeren lezen meer dan hun leeftijdgenoten in de stad. We hebben nog steeds 1500 leden, die vorig jaar in totaal 120.000 boeken leenden, wat neerkomt op 80 boeken per persoon per jaar. Hoe dat komt? Misschien omdat Zeeland een grote, vrij zware christelijke gemeenschap heeft, die weinig televisie kijkt. En zo veel is er verder in de dorpen natuurlijk ook niet te doen.'' Nee, de grootste dreiging voor het voort bestaan van de bibliobus vormen de opdro gende subsidiestromen. Sinds de provincie begin deze eeuw de subsidie introk, is de bibliobus afhankelijk van gemeentelijke subsidies. Voorheen niet zo'n probleem, omdat gemeenten van een bepaalde om vang wettelijk verplicht waren een biblio theek in stand te houden. Maar, zegt Van Zanten, in 2015 is die bepaling uit de wet verdwenen. ,,En onder druk van de voort- 26 KINDEREN WORD VGRATIS LID VAN roddels uitwisselen. We zijn eigenlijk een soort mobiele dorpspomp.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 114