'We zijn een soort mobiele dorpspomp' Behoedzaam manoeuvreert chauffeur Rob Beijer (54) zijn Biblio- servicebus door de nauwe straatjes van het Zeeuwse kustplaatsje Domburg. Op het parkeerterrein van verzorgingscentrum Simnia parkeert hij de vijftien meter lange truck met oplegger professioneel achteruit in, zet de motor uit en loopt naar de zijkant van zijn voertuig, waar hij de metalen toegangstrap uitklapt. De bibliobus is geopend. Binnen is collega Henk Kosters (57) al begonnen met het klaarleggen van de gereserveerde boeken die zo dadelijk door de leden van de bibliotheek zullen worden opgehaald. In afwachting van de eerste bezoekers zet Beijer koffie, terwijl buiten de eerste grote storm van 2020 de bus af en toe doet schudden. ,,Met dit weer zal het vandaag niet zo druk worden'', schat hij in. Maar kijk, daar is Ina Riemers (75) al, met betraande ogen door de tegenwind. Gewoon op de fiets, want een beetje Zeeuwse laat zich door zo'n briesje van windkracht 8 niet tegenhouden. Ze levert zes boeken in en neemt de zes weer mee die Henk Kosters al voor haar heeft klaar gelegd. ,,Ik heb ze via internet gereser veerd'', zegt ze. „Gemakkelijk, want dan hoef ik hier niet te zoeken.'' Hartstikke handig, vindt ze de Biblio- servicebus. ,,Mijn man en ik lezen best veel. Literatuur vooral, vaak de boeken die ze aanprijzen in De Wereld Draait Door. Als deze bus hier niet zou komen, dan zouden we steeds naar de bieb in Middelburg moeten, best een reis. Dus ik zou de biblio bus absoluut niet willen missen.'' Fientje Ook Angèl Provoost (73), die haar mini- hondje Fientje buiten aan de trap heeft vastgemaakt, is blij met de bibliobus. ,,Ik lees niet zo heel veel, want ik heb overdag genoeg andere dingen te doen. Maar het is zeker fijn dat ik hier zo dicht bij mijn huis mijn boeken kan halen. Je mag je boeken zes weken houden en nog eens zes weken verlengen, twee keer zo lang als bij de gewone bibliotheek. Dat is super.'' Rob Beijer hoort het aan met een glimlach om de lippen. Sinds zeven jaar doorkruist hij op werk- en zaterdagen de provincie met zijn bus, als een van de zeven chauffeurs van de drie Zeeuwse biblio theekbussen. Leuk, gevarieerd werk, vindt hij. ,,Ik stap geen dag met tegenzin op de bibliobus.'' Hij was jarenlang technisch medewerker bij de bibliotheek in Middelburg, maar wilde weleens wat anders en haalde speci- aal zijn groot rijbewijs om op de Biblio- servicebus te kunnen rijden. ,,Het rijden zelf is leuk, want ik kom in bijna de hele provincie. We maken lange dagen en zijn een beetje eigen baas. Maar ik geniet ook van het contact met de bezoekers. In de dorpjes hebben we veel vaste klanten. Vaak oudere mensen die de hele dag niemand anders zien. Ze brengen en halen boeken, maar komen net zo goed voor een praatje.'' Dorpsroddels Collega Kosters, servicemedewerker op de bus, beaamt dat. ,,Mensen waarderen de persoonlijke aandacht die ze van ons krijgen. Omdat wij de meeste klanten kennen, kunnen we ze een beetje in de gaten houden. 'Hé, die mevrouw heb ik een tijdje niet gezien. Zou er wat met haar aan de hand zijn?' En als mensen zelf even niet naar de bus kunnen komen, halen en brengen we de boeken soms bij hen thuis.'' Beijer: ,,De Biblioservicebus is meer dan een rijdende bibliotheek. Het is ook een plek waar mensen, vooral ouderen, elkaar ontmoeten en nieuwtjes en dorps- 24 pv-chipkaart informatie hier verkrygbaa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 112