Laat maar vallen dan Het komt er toch wel van Het geeft niet of je rent Ik heb jou nooit geleend Wil weten wie je bent (2x) GUS EN PIETER KRAKEN EEN NOOT Pieter Hulst en Gijs Groenteman ontleden om de beurt teksten van Nederlandstalige hits. Ze geven, al dan niet met hulp van de wetenschap, antwoorden op vragen die die nummers oproepen. Tekst uit De bom van Doe Maar De jaren 80 waren geen vrolijk decen nium - dat zal iedereen beamen. Het ging over werkloosheid, of over De Bom. De atoomboom. Amerika en Rusland waren druk bezig hun arsenaal aan atoombommen uit te breiden (dat heette de wapenwedloop) en allebei te dreigen er een te gooien (dat heette de Koude Oorlog). Als de een er een gegooid had zou de ander snel volgen, waarna iedereen atoombommen op elkaar zou gooi en en het leven op aarde binnen afzienbare tijd vernietigd zou zijn; dat was het idee. Ook Doe Maar, de razend populaire nederpopband uit de jaren 80, zong er een liedje over: De bom. Zanger Ernst Jansz: 'En als de bom valt Dan lig ik in mijn nette pak Diploma's en mijn cheques op zak Mijn polis en mijn woordenschat Onder de flatgebouwen van de stad Naast jou'. Lekker fatalistisch, Ernst. 'Laat maar vallen dan Het komt er toch wel van/Het geeft niet of je rent'. Jaja, typisch Tachtig. Achter de atoombom gaat een van de grote en interessante geschiedenissen van de wetenschap schuil, namelijk die van de bril jante natuurkundige Robert Oppenheimer. Hij was Amerikaan, geboren uit Joods-Oos tenrijkse immigranten. Toen de Tweede Wereldoorlog uitbrak, was Amerika allerminst bereid in te grijpen. Tot dat Japan, bondgenoot van Duitsland, een onverwachte aanval uitvoerde op de Ameri kaanse basis in Pearl Harbour. Vanaf dat moment stortte Amerika zich in de oorlog, en ging men zich intens bezighouden met de modernste wapens, op basis van kern splitsing, waar in Duitsland ook aan werd gewerkt. Oppenheimer werd hoofd van The Manhat tan Project, waar de bommen werden ont wikkeld. 'Ons speeltje', werden de kern wapens toen nog liefkozend en enigszins opgewonden genoemd. De opwinding over de wetenschappelijke ontdekking stond in schril contrast met de dood en het verderf die zo'n bom zou zaaien. Paste het binnen de normen van de be schaafde wereld om zo'n bom, zo'n moord wapen, te ontwikkelen? Oppenheimer was een groot voorstander. Maar, vond hij, de kennis erover moest worden gedeeld. Als de wereld wist dat er zo'n vernietigend wapen zou komen, zou de menselijkheid zegevieren, en dat zou het einde van oorlogen betekenen. Zijn gezag nam allengs af, omdat hij altijd ietwat naïef voor openheid over atoombommen is blijven pleiten, terwijl de wapenwedloop met geheimzinnigheid was omgeven. Toen de bom daadwerkelijk door Amerika werd gebruikt, in Hiroshima en Nagasaki, was dat voor hem een deceptie. Hij werd gekweld door schuldgevoelens omdat hij aan de wieg van de atoombom had gestaan. Oppenheimer werd de ultieme rebel en dwarsdenker: iemand die in het laatste deel van zijn leven tegen zijn eigen, grootse uit vinding vocht. Wat dat betreft was het wereldbeeld van Ernst Jansz een stuk minder complex en getroebleerd, al was het óók niet bepaald vrolijk. Gijs Groenteman Volgende week buigt Pieter zich over domme dodo's. 'Little Boy' was de naam van de atoombom die op 6 augustus 1945 terecht kwam op Hiroshima. Drie dagen later wierpen de Amerikanen de bom 'Fat Man' op Nagasaki. De totale massa van Little Boy bedroeg 4400 kilo, die van Fat Man 4898. Ze maakten in één klap 250.000 dode lijke slachtoffers. Later zouden nog honderddui zenden mensen overlijden als gevolg van de straling. Buskruit is het oudste explo sieve meng sel dat bestaat. De eerste beschrij ving komt voor in een Chinese militaire ency clopedie uit de 11de eeuw. Sinds 2001 kent Neder land het NK Bommetje, waarbij deelnemers van een 3 meter hoge plank springen en een enorme waterzuil |JP produce ren. ZATERDAG 7 MAART 2020 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 109