De oordelen waren hardvochtig. 'Haalt niet eens het ni veau van GTST Van Royen, vaak alleen denigrerend aangeduid met haar voornaam, werd the woman we love to hate. De walging van de recensenten had geen enkel effect op de verkoop: de roman verscheen in elf landen en verkocht meer dan een half miljoen exemplaren. SMERIG Wij EMPATHIE Muidhond Elvis Peeters (2009) Maandagavond 18 mei 2009 was het Vlaamse au teursduo Elvis Pee ters, bestaande uit Jos Verlooy (1957) en zijn vrouw Nicole Van Bael (1963), te gast bij DWDD om te pra ten over de ophef die hun 'walgelijke, smerige en misse lijkmakende' roman Wij had veroorzaakt. In dat boek geven jongeren zich uit verveling over aan perverse seksspel- letjes. Zo blinddoe ken ze elkaar om voorwerpen in vagi na's of kontgaten te stoppen en tonen op het via duct van een snel weg passerende automobilisten hun geslachtsdelen, in de hoop op dode lijke ongelukken. Op de cover van het boek had de uitgever een leep stickertje geplakt met de tekst: Waarschuwing: expliciete roman!, bedoeld om op voorhand de dis cussie over deze roman te temperen (of misschien juist aan te wakkeren). Die discussie kwam er inderdaad. In de DWDD-studio kon Van Nieuwkerk zijn walging niet voor zich houden. Geër gerd zei hij dat hij het boek 'vier keer door zijn kamer' had gegooid uit af schuw. Er volgde een ongemakkelijk gesprek waarbij de auteurs publiekelijk ter verantwoording werden geroepen voor de perfide amorele gedragin gen van hun fictieve personages. 'Schrijven jullie dit met plezier?' vroeg Van Nieuwkerk ver wijtend. 'Kunnen jul lie je voorstellen dat mensen kotsmisse lijk van jullie boek worden?' Wij is inmiddels verfilmd en wordt door jongeren nog steeds gelezen. Inge Schilperoord (2015) MUIDHOND Pedofilie is niet een onderwerp waarmee je je als schrijver op voor hand populair maakt. In 2015 publiceerde foren sisch psycholoog Inge Schilperoord (1973) haar debuut roman, over een man die worstelt met pedoseksuele gevoelens. Naar alle waarschijnlijk heid heeft hij iets seksueels uitgespookt met een jong meisje bij hem in de buurt, maar het bewijs hiervoor werd vol gens de rechter niet afdoende ge leverd. Na zijn vrij spraak gaat hij wonen bij zijn alco holistische moeder. In hun afbraakwijk woont ook een al leenstaande moe der met haar dochter, een meisje voor wie de man warme gevoe lens koestert. Hij zit in een spagaat: aan de ene kant wil hij het goede doen en heeft hij het beste met zijn buurmeisje voor, maar aan de an dere kant heeft hij een stem in zijn hoofd die wil dat hij zich aan het meisje verlustigt. Het knappe aan Muidhond, recent verfilmd door Pa trice Troye, i s dat je als lezer enige empathie voelt voor de worsteling van een pedo met zijn seksualiteit. De kritiek roemde het boek om de indringende stijl en het beklemmende verhaal. Een recen sent noemde het 'bij tijd en wijle mooi en wreed te gelijk'. Het opzien barendst aan deze roman was niet de morele veront waardiging, maar het feit dat lezers sympathie konden opbrengen voor het geestesleven van een zeden delinquent. ROMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 108