BLASFEMIE Nader tot U PORNO De schaamte voorbij GRUWELIJK Montyn Gerard Reve (1966) NADER TOT U In 1966 publi ceerde Gerard Reve (1923-2006) de geruchtmakende roman Nader tot U, een boek dat be staat uit vijf brieven en wat gedichten. De hoofdstukken bestaan uit ellen lange 'Reviaanse' zinnen die meande ren van de ene anekdote naar de andere geestige omschrijving. De gedichten horen tot het mooiste wat Reve ooit heeft geschreven. In een paar passa ges beschrijft hij hoe zijn hoofdper soon seks heeft met de op aarde wedergekeerde God, die als een eenjarige muisgrijze ezel is gereïncar neerd. 'Ik zal hem begrijpen en met een met hem naar bed gaan, maar ik doe zwachtels om zijn hoefjes, zodat ik niet te veel schram metjes krijg, als hij spartelt bij het klaarkomen. Na een geweldige klau- terpartij om de trap naar het slaapka mertje op te komen, zou ik Hem drie keer achter elkaar langdurig in Zijn Geheime Opening bezitten.' Dit was veel gezagsdragers te veel. Reve werd aangeklaagd we gens blasfemie, godslastering, in een rechtszaak die de geschiedenis is ingegaan als 'het Ezelsproces'. De rechter oordeelde dat passages uit de brieven van Reve inderdaad godslas terlijk waren, zonder dat ze een smalend karakter hadden. Daarom kreeg hij geen straf. Reve was het hier niet mee eens en ging in hoger beroep, waarbij hij zelf op indrukwekkende wijze zijn verdedi ging voerde. Hij won het beroep. Ook de Hoge Raad gaf hem iets daarna gelijk. Anja Meulenbelt (1976) De schaamte voorbij een persoonlijke geschiedenis anja meulenbelt Halverwege de jaren 70 publiceer de Anja Meulenbelt (1945) haar eerste roman, getiteld De schaamte voor bij. Daarin deed ze openhartig verslag van haar liefdes leven en de moei zame strijd om zich als (ongelukkig) ge- trouwde en later gescheiden vrouw staande te houden in een door mannen gedomineerde we reld. Haar boek ging over een tie nerhuwelijk, een gewelddadige man, haar studie aan de sociale academie, seksuele relaties met zowel mannen als vrouwen, maar ook over politieke onderwerpen als het recht op abor tus. Voor veel vrouwen voelde de omstre den autobiografi sche roman als een bevrijding. Het werd een boegbeeld voor de opleving van het feminisme. Er kwam ook veel kritiek. Vanuit streng-feministi- sche hoek vond men het boek 'por nografisch' van wege de expliciete seksscènes. Dat Meulenbelt zich ver rijkte met haar per- soonlijke beken tenissen, was radi caal-linkse actie voerders ook een gruwel. In conserva tieve kringen vond men de schrijfster het prototype van een neurotische mannen- haatster, een vrouw die mee- surfte op de golf van moraliserende progressiviteit. Schrijvers als Annie Romein-Verschoor en Maarten 't Hart noemden Meulen- belts poging tot zelfontplooiing vul gair en banaal. Hoe het ook zij: het boek ging een half mil joen keer over de toonbank. Dirk Ayelt Kooiman (1982) 18

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 106