LICHTVOETIG Het leven is vurrukkulluk Remco Campert Het leven is vurrukkulluk eerste zin in een opwelling geschre ven, op een zomer avond in de buurt van het Amster damse Vondelpark. Hij speelde met de spelling van het woord 'verrukkelijk' en zo ontstond het begin van zijn roman. Zonder vooropgezet plan begon hij te vertel len, in een vrolijke, lichtvoetige en zwarthumoristische stijl. In een paar weken schreef hij het boek dat hem beroemd maakte en zijn nijpende geldzorgen weg nam. Het verhaal gaat over twee gezwo ren artistieke vrien den genaamd Mees en Boelie, die op een mooie dag het bedwelmende, kortgerokte, agres- sief-weerbarstige meisje Panda te genkomen. We hebben het over Panda.' Dat is de beroemde ope ningszin van de bekendste roman van Remco Campert (1929), een boek dat inmiddels tot de canon van de Nederlandse literatuur behoort Campert had zijn de vooravond van de woelige jaren 60 en de drie tieners staan midden in het leven dat ze nog geheel voor zich hebben. Ze 'rok- kenrollen' en roken 'marry-you-anna', waardoor ze moe ten 'giegullun' om vervolgens tijdens het 'seksjuwelen verkeer' 'viesziek plezier' te beleven. Met Het leven is vurrukkulluk kwam - eindelijk, einde lijk - lichtheid en onverschrokken levenslust de literatuur binnen. BANDELOOS Ik, Jan Cremer Cremer was een autobiografische beschrijving van het leven van de rebelse schrijver en schilder Jan Cremer (1940), over zijn volkse jeugd, motorreizen en vele liefdesveroveringen. Na verschijning werd het boek door de literaire kritiek de grond in ge stampt, met name vanwege de vele poepverhalen en expliciete seksscè nes. 'In het begin naaide ik Brigitte vijf keer per nacht, en hoe, wild, wilder, wildst, na een paar weken schold ze me uit voor intellec tueel, omdat ik haar maar één keer naaide en dan nog met moeite.' Cremers verdorven bravouretaal en on besuisde seksuele escapades werden gezien als een mo reel gevaar voor de jeugd. 'Jan Cremer hoort in een kliniek thuis of in een tuchthuis', schreef een criticus in Trouw. Alleen W.F Hermans was posi tief. 'Zijn boek is een bandeloze ontploffing tussen autobiografie en mythomanie (zieke lijke fantasterij). Ik heb het in één ruk uitgelezen.' Door de felle reac ties kreeg Cremers schelmenroman al snel een cultstatus en ook daar sprak men schande van, want met Cremer was 'de reclame' de literatuur binnenge komen. De auteur wist perfect hoe hij de media moest be spelen. Pas jaren later kreeg het boek de lof die het ver diende en gaf men schoorvoetend toe dat de jaren 60 pas echt begonnen met deze roman. literatuur. Het hof was het daarmee eens en sprak Hermans vrij. Goed om te weten: kwetsende uitspra ken van personages kunnen schrijvers niet worden aan gerekend. Remco Campert (1961) Bij reeks 'Het leven is vur rukkulluk, zei Jan Cremer (1964) De 'onverbiddelijke bestseller' Ik, Jan ZATERDAG 7 MAART 2020 17

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 105