'Vriendinnen gaven Anna het advies haar tas te verstoppen als ze met mij ging daten' Turk. Ik moet altijd weer oprotten naar mijn eigen land als mijn mening iemand niet aanstaat. Dan ben ik toch weer de an der, een voorwaardelijk mensch, b-garni tuur. Heel frustrerend." ,,Ja, echt. Je moet je inprenten bepaalde stukken niet meer te lezen, al dat tuig op social media. Mijn belangrijkste les is ge weest: negativiteit is geen brandstof waarop je kunt lopen. Ik heb vaak aangifte moeten doen van bedreigingen van mensen die mij dood wensen. Die mijn kinderen iets wil len aandoen. Ik kan daar heel lang in blijven hangen. Maar je kunt ook zeggen: het is een fact of life. En er zijn wél duizenden mensen die me leuk vinden, die de moeite nemen een boek te kopen of mijn programma's te bekijken. Uiteindelijk brengt dat me verder.'' Zijn dochtertje Mia is klaar met haar mid dagslaapje en komt de woonkamer binnen. Akyols ogen beginnen te stralen. Dit is niet de balsturige, nukkige Eus, dit is papa Eus. Thuis is hij zo gelukkig dat hij er weleens bang van wordt, zegt hij, met zijn gezin, met zijn vriendin Anna, journalist en schrijver. Het was meteen raak toen hij haar in de ogen keek, hoe verschillend ze ook waren - ze had een zorgeloze jeugd en ging naar een internationale school. Vriendin nen gaven haar het advies haar tas te ver stoppen als ze gingen daten, want hij was 'bad news'. Het deerde niet. ,,Er was totale wederzijdse verslaving, het meest intense liefdesgevoel wat ik ooit had gehad.'' Hij be wonderde haar stoïcijnsheid, haar controle. Haar uitstraling. Zij bewonderde zijn onge naakbaarheid, arbeidsethos, altijd maar gaan. ,,Anna leert mij dat ik soms opener moet staan, minder direct in mijn commu nicatie, positiever. Ik leer haar dat zij niet over zich heen moet laten lopen, meer bra nie te hebben. Wij vullen elkaar helemaal aan.'' Hij denkt vaker na over zijn eigen jeugd, nu hij zelf kinderen heeft. ,,God, hoe kon den twee ouders hun kinderen zo liefdeloos opvoeden. Wij waren vroeger niks, we de den nergens aan mee, mijn vader was een nihilist, mijn moeder was cultuurarm en taalarm. We waren geen lid van een om roep of politieke partij. Ik heb die enorme achterstand ingehaald dankzij tv-kijken, en veel boeken lezen. Op die manier heb ik mijn eigen morele kompas gecreëerd. Ik denk dat ik daardoor misschien ongrijpbaar ben voor sommige mensen.'' Maar het besef dringt ook door dat op groeien in een achterstandswijk niet alleen maar ballast is. ,,Ik ben de puurheid van de straat meer gaan waarderen. What you see is what you get, dat waren wij. De mensen zijn er misschien niet helemaal sociaal aange past en ze gedragen zich misschien niet helemaal zoals het moet, maar ze zijn wel eerlijk. Anders dan die lui uit de boeken- en televisiewereld.'' ,,Dat is het helemaal. Minder achterbaks en minder opportunistisch. Nu moet ik steeds laveren en opletten, wie is hier degene die ergens een slaatje uit probeert te slaan? Zulke dingen hebben me cynisch gemaakt over de mediawereld en veel positiever over de wereld die beschreven staat in Eus.'' ,,Ik denk wel dat ik meer in touch ben met de echte wereld dan veel andere mensen die ook een mening formuleren. Met jon gens en meisjes die, weet ik veel, Zwarte Piet verdedigen of PVV stemmen. Met boe ren die van de ene op de andere dag te ho ren krijgen dat hun veestapel gehalveerd moet worden. Ik begrijp ook wel dat Zwarte Piet anders moet. Maar je kunt niet van de ene op de andere dag zeggen: hij moet weg en by the way, je bent een racist. Als je los gezongen bent van deze mensen, dan is het makkelijk om te roepen dat boeren moeten inpakken en dan krijg je applaus van je soortgenoten in de millenniumbubbel. Maar als je werkelijk kijkt naar een situatie, moet je realistisch zijn. Hoe krijg je ieder een mee. Dat is ook de reden niet uit De venter weg te gaan, ik wil niet worden ver pest door een schijnwerkelijkheid. In mil- lennial-media-kringen wordt een beeld ge cultiveerd dat totaal niet strookt met het land buiten de Randstad. En veel lezers her kennen mijn beeld van de werkelijkheid.'' Lacht. ,,Ik voetbal met een aantal van hen. Ze doen nog hetzelfde als vroeger, dingen die niet helemaal maatschappelijk geaccep teerd zijn, om het zo te zeggen. Wat mij soms in een lastige positie brengt. Soms denk ik: jongens, het is beter voor mij dat ik er niet bij ben als jullie bepaalde dingen bespreken. Criminele zaken, ja. Dan loop ik even de kleedkamer uit.'' ,,Nee! Dat zou hypocriet zijn, want ik weet waar zij vandaan komen en hoe zij gevormd zijn. Zij hadden diezelfde zwakkere positie. D e helft van mijn team stemt PVV. Moet ik daar ook over oordelen? Hier begon dit ge sprek over: als ik aan één ding een hekel heb, dan is het conformisme. Moet ik op eens bij een deftige club gaan voetballen omdat mijn jeugdvrienden nog steeds doen wat ze altijd hebben gedaan? Ben ik beter geworden dan zij? Moet ik me moreel supe rieur voelen? Als ik dat zou doen, zou ik precies zo zijn geworden als de mensen die ik verafschuw." Zit je toch weer te mopperen. Met dit soort aantijgingen is het moeilijk posi tief te blijven. Minder achterbaks. Jouw hart ligt bij de underdog. Begrijp je waarom sommige mensen op het slechte pad raken? Hoe is het met de mensen in je boek afgelopen, je vrienden van vroeger? Zeg je daar dan wat van? ZATERDAG 7 MAART 2020 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 101