NYNKEDEJONG Europees pact moet zorgen voor minder plastic verpakkingen <Ü^kpn Gratis Galaxy Buds+ t.w.v.169,- 6 SAMSUNG Galaxy S20+1S20 Ultra Column Verder spreken de deelnemers af dat onnodig plasticgebruik en de toepassing van plastic gemaakt uit aardolie met ten minste 20 procent daalt, dat de capaciteit van inzameling, sortering en re cycling met ten minste een kwart stijgt en dat producenten min stens 30 procent gerecycled plas tic in nieuwe verpakkingen en producten gebruiken. Minister Van Veldhoven (Mi lieu) is samen met haar Franse en Deense collega trekker van het Europees Plastics Pact. In Neder land werden al eerder vergelijk bare afspraken gemaakt. Van Veldhoven: ,,Als we de kli maatdoelen van Parijs willen ha len, moeten we behalve naar schone energie ook naar schone grondstoffen kijken. Ik vind dat we elk beetje plastic in de toe- komst opnieuw moeten kunnen gebruiken en zo uit onze oceanen en milieu houden.'' Ondertekenen van het pact is vrijwillig voor landen en bedrij ven, maar niet vrijblijvend. Ieder jaar wordt gemonitord hoe ver deelnemers zijn. De Europese Commissie is betrokken als waar nemer van het pact, ook gezien de 'groene' ambities van Brussel. Onder meer Bonduelle, Fries- landCampina, Unilever en afval bedrijf Suez doen mee, net als zo'n vijftien Europese landen. i Over vijf jaar moet plastic 100 procent herbruikbaar zijn ,,Onze producten zijn in tiental len landen verkrijgbaar, maar de manier van recycling verschilt enorm per land'', vertelt een woordvoerder van FrieslandCam- pina. „Daarom kijken wij interna tionaal naar deze kwestie.'' Van alle verpakkingen van het zuivelbedrijf is al 87 procent recy clebaar, dat gaat naar 100 procent in 2025. Onlangs heeft het bedrijf een nieuwe kaasverpakking ge lanceerd. ,,Daardoor produceren we jaarlijks 300.000 kilo minder plastic.'' pubers, boeken waarvan ik had ge wild dat ik ze op die leeftijd had kunnen lezen. Geen truttige boek jes over paardrijles of babysitten, maar boeken over échte onder werpen: ziekte, dood, omgaan met je eigen gevoelens. Ik wou dat in mijn tijd Een weeffout in onze ster ren van John Green al had bestaan. Of Love, Simon van Becky Alber- talli. Boeken die tenminste ergens over gaan, en het gat opvullen tus sen je laatste kinderboek en je eer ste roman voor volwassenen. ingaan met een discussie over al dan niet elitaire Amsterdamse schrijvers, maar het lijkt me beter voor de literatuur als we eens de young adult-roman in het zonnetje zetten. Daar ga je de ontlezing misschien écht mee te lijf. Laatst haalde ik, in een nos talgische bui, met mijn vriendinnen herinneringen op aan de boeken die we vroeger lazen. Aan de genoemde titels kon je meteen zien wat voor bedeesde plattelandsmeisjes we destijds waren. Want wat lazen wij, in de laatste klassen van de basisschool? Boe ken met titels als De Babysitters- club, Balletclub de Zwaantjes stapt op het ijs en De Drieling gaat op kamp. Tuttige tie- nerboeken, over meisjes die hele dagen in de ma nege rondhingen, of te zamen op een tiener- bed zaten te dromen over die ene knappe jongen uit de klas. Weinig spanning, weinig actie, veel heimelijke gevoe lens voor oudere buurjongens. Laten we de young adult-roman eens in het zonnetje zetten diende. Toen werd er nog gelezen voor de leeslijst, maar dat was het dan ook wel. En sommigen van ons hebben het lezen nooit meer echt opgepakt. Ja, één boek in de zomervakantie. deze Boekenweek is het weer een thema, ook omdat mijn collega Özcan er in zijn Boekenweekessay over rept. Ergens op de middel bare school verliezen de le zers hun interesse. Maar hoe ga je dat tegen? Hoe hou je ze vast? Soms heb ik het gevoel dat we de young adult-li teratuur in ons land lang niet genoeg onder de aandacht brengen. Er zijn zoveel mooie boeken die speciaal ge schreven wor den voor die Ready vrijdag 6 maart 2020 GO ^0 @Nynke Ontlezina Al het plastic dat we dage lijks gebruiken, moet over vijf jaar recyclebaar of herbruik baar zijn. Dat is de doelstelling waar tientallen onderteke naars, landen en multinatio nals, van het Europees Plastics Pact vandaag hun handteke ning onder zetten in Brussel. Edwin van der Aa Den Haag We kunnen de boekenweek weer Het was zoet sappig en braaf, maar we lazen wel. Tot de pu berteit zich aan- Ontlezing noemt men dat, en ook Samsung Galaxy S20+ pre-order met tijdelijke Unlimited deal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6