II James Bond-avond in Terneuzen uitgesteld wegens coronavirus 7 BOSSEN AANGETAST KAP FIJNSPARREN Het is een enorme kaalslag achter de Molenstraat in Clinge. Duizenden fijnsparren zijn er in enkele dagen gekapt Clingenaar Luc Mangnus, die aan de bosrand woont, laat er geen traan om. ,,Ik heb nooit begrepen dat die bomen daar zo massaal zijn geplant." Via de achtertuin van de woning van Mangnus aan de Molenstraat loop je zo de Clingse bossen in. ,,Toen ik een hond had, een paar jaar gele den is hij gestorven, kwam ik er drie keer per dag." Mangnus is een natuurliefhebber. Hij spreekt er schande van dat er in de polder zo veel bomen verdwijnen. ,,Ze verle vendigen het landschap en zijn goed voor mensen en dieren." De kap van de fijnsparren achter zijn huis beziet hij heel anders. Hij weet als geboren en getogen Clin- genaar dat daar van oorsprong geen bomen stonden. ,,Het was heide. Voordat stadhouder Frede- rik Hendrik in 1645 Hulst ver overde, waren zijn troepen hier op de heide gelegerd." Zo'n veertig jaar geleden zijn de nu omgezaagde fijnsparren ge plant. Mangnus heeft ze zien op groeien. ,,Toen ik hier in 1984 kwam wonen, waren ze nog maar één meter hoog. Ik dacht dat zijn kerstbomen, die zullen wel snel weg zijn, maar ze bleven maar staan. Tot nu." De Watermaatschappij Zeeland (WMZ) was bij de aanplant nog beheerder van de Clingse bossen die als waterwingebied fungeren. „Indertijd had je veel mijnbouw in West-Europa", verklaart Alex Wieland van de huidige beheer der, Het Zeeuwse Landschap, de keuze voor fijnsparren. ,,Het hout van fijnsparren is heel goed te ge bruiken om mijnschachten te stutten, maar ja, de ondergrondse mijnbouw is in West-Europa vrij wel verdwenen." Niemand had last van de fijn- Zo eenzijdig als het was met die fijnsparren wordt het niet meer -Luc Mangnus sparren tot twee jaar geleden een kevertje, de letterzetter, ongena dig toesloeg. De door de droogte verzwakte bomen waren een ge makkelijke prooi. Er zat niet veel anders op dan alles te verwijderen, volgens Wieland. Het risico dat een boom op een wandelaar valt, was te groot geworden. De kaalslag over een lengte van vijfhonderd meter, is groot. Toch is er nog wel groen, spontaan op gekomen berken en grove dennen. Mangnus is daar blij mee. ,,Die ho ren hier thuis." Minder gelukkig is hij met de Amerikaanse vogelkers, een exotische woekeraar. ,,Ik hoop dat ze die ook nog aanpakken." Het Zeeuwse Landschap wil er mee aan de slag, maar de Ameri kaanse vogelkers uitroeien is niet te doen. Ze steken zo de kop weer op. Volgroeide vogelkersen fors snoeien, is de beste aanpak, aldus Wieland. Vogels kunnen de besjes dan niet verder verspreiden. ,,Als we dat niet doen, staat alles straks vol met Amerikaanse vogelkers." Terugkeer van een heideland schap zit er niet in. Waar bos ver dwijnt, geldt een wettelijke her plantplicht. Wieland noemt als mogelijke inheemse soorten de zomer- en wintereik, lijsterbessen, grove dennen en beuken. ,,Zo een zijdig als het was, wordt het niet meer. Daarmee voorkom je ook dat alles in één keer kan worden aangetast en moet worden ge kapt." Beverwijkse bazaar za 7 maart&za 17 oktober €36,- Dagtocht Canterbury vr 27 maart do 23 juli €65,- Keukenhof vr3&di 21 april, wo 6 mei €45,- Verzorgde dagtocht Brussel wo 22 april €77,50 Musical Anastasia Designer Outlet Roermond Weekendje Londen v. za 25 april v.a. 129,- 2-daagse voorjaarsreis Parijs v. za 23 mei v.a. 129,- Zomerse dagtocht met buffetcruise 2-dagen Downton Abbey Alexander van Waesberghe van Madalco Media in Terneuzen, dat samen met Cinecity tekent voor de organisatie van het gala, had woensdagavond heel even een baalmoment. ,,Maar al snel heb- ben we de knop omgezet. De we reldwijde première is uitgesteld tot november. Logisch. Als alle Aziatische bioscopen tijdelijk op slot gaan, dan gaat zo'n film voor miljoenen euro's het schip in", stelt hij. ,,Het is jammer, maar dit geeft ons nu wel een halfjaar ex tra om er een nog mooier evene ment van te maken.'' Goede doelen Gisterochtend had Van Waes- berghe contact met Cinecity. ,,We verschuiven de avond naar een nog nader te bepalen dag in november. De kaartverkoop ging al prima. Ik verwacht, vanwege het karakter van de avond, ook niet dat veel mensen en bedrijven hun kaarten nu zullen inleve ren.'' Met de gala-avond hoopt de or ganisatie zo'n tienduizend euro op te halen voor drie goede doe len in Zeeuws-Vlaanderen: Stichting 't Huus (opvang en dag besteding gehandicapten), Zorg- Saam en Commissie D'r Bie (ac tiviteiten voor kinderen met een beperking). ZorgSaam had al een bestem ming voor haar deel van de dona tie gevonden: de zorgorganisatie steekt het geld in virtual reality- brillen (voor mensen met prik- angst) en voelmuren (voor men sen met dementie). vrijdag 6 maart 2020 Kaalslag Clinge met applaus begroet Harmen van der Werf Clinge Luc Mangnus achter zijn woning aan de Molenstraat in Clinge waar in de bosrand duizenden, door de letterzetter aangetaste fijnsparren zijn gekapt. ,,Het kan alleen maar beter worden." foto anne hana Bezoek de grootste overdekte markt van Europa! Deze stad in Zuid-Engeland is de ideale mix van stedelijk, platteland en kust Het mooiste lentepark ter wereld! Met dit jaar als thema:'A world of colours' Verzorgde dagtocht naar Brussel met bezoek aan hetAtomium en centrum Romantische en spectaculaire musical over het mysterieuze leven van Tsarendochter Anastasia do 23 april 95,- Dagje winkelen in Designer Outlet Roermond met 120 winkels en meer dan 200 topmerken! za 25 april 36,- De temperaturen stijgen in Londen en dat maakt de stad een ideale outdoorbestemming Parijs staat in het voorjaar helemaal in bloei: optimaal genieten! Inclusief proeverij en dinerbuffet aan boord do 11 juni €79,- Met bezoek aan Highdeie Castle, het kasteel waar de Britse serie en film zijn opgenomen v. wo 26 augustus v.a. 229,- Tel. Meer informatie en (prijs)voorwaarden 0113-351551 vindt u op onze site: www.amz.nl AAAiTA&J Nu de wereldwijde première van de nieuwe James Bond film is uitgesteld in verband met het coronavirus, valt logi scherwijs ook de Zeeuwse vuurdoop in Cinecity in Terneu zen op 3 april in het water. Jammer, vindt de organisatie, maar het biedt ook voordelen. Raymond de Frel Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 55