De herrie werd je gek van, maar De Wieken is mooi verbouwd IN DE REGIO 6 Vrienden slaan vleugels uit MIJN DORP, MIJN STAD Marcel Modde Zierikzee De stichting heeft haar naam ver anderd in Vrienden Erfgoed Zierik zee. Onder die vlag worden de acti viteiten gebundeld en verder uitge bouwd, die door een groep enthou siaste vrijwilligers rond Baukje en haar man Luitzen Bijlsma de afge lopen tijd al in gang waren gezet. Het was na zes jaar een logische stap vooruit, aldus secretaris Peter Bracke. De organisatie richt zich op een zo breed mogelijke samenwer king met andere 'erfgoedgemeen schappen' op Schouwen-Duiveland en binnen Zeeland. Videoverhalen De organisatie heeft voor dit jaar al een aantal concrete plannen uitge werkt. Openstelling voor publiek van de stadspoorten tijdens de zo mermaanden blijft één van de voornaamste visitekaartjes; samen met een doorlopende expositie van authentiek nagemaakte historische kostuums en videoverhalen in de Dikke Toren. De erfgoedvrienden willen ook (led)verlichting aanbrengen aan het ophaalbruggetje naar de Oude Haven, voor een mooi sfeerbeeld in de avonduren. De bedoeling is dat er een logi sche wandelroute tot stand komt tussen de monumentale locaties in Zierikzee. ,,En dat je dan ook m die gebouwen een kijkje kunt nemen", benadrukt Bijlsma. ,,Alles onder het mom van benutten, behouden en beleven van het erfgoed." De stich ting bezit zelf zo'n veertig kos tuums die ze kunnen gebruiken om de historische omgeving verder aan te kleden. Na de verzelfstandiging van het Stadhuismuseum in 2016 is die band veranderd, verklaart de stich ting de stap in een nieuwsbrief aan de ruim tweehonderd 'Vrienden'. Burgemeester en wethouders zijn akkoord met de bredere opet. Ook de raad van toezicht van het mu seum ziet het als 'een goede rich ting' en noemt het 'een goed en wijs besluit'. Het Stadhuismuseum kan nog wel steeds een beroep doen op de inzet van de Vrienden, maar moet die mogelijke bijdrage voort aan delen met meerdere erfgoed houders. Het college juicht die ontwikke ling toe. ,,Het aantal initiatieven en projecten dat de stichting kan ont wikkelen door de bredere doelstel lingen, zal naar verwachting eerder toe- dan afnemen. Hierdoor ont staat een nog bruisender en cultu- reel-historisch aantrekkelijker Zie- rikzee. Dit is niet alleen een verrij king voor de inwoners en toeristen, maar zeker ook voor het Stadhuis museum." Zierikzee Als oudste bewoonster mocht de 101-jarige Nel van den Houten-van de Velde het verbouwde pand van Eilandzorg gisteren officieel ope nen. Haar kamer vindt ze prachtig, maar wel wat aan de kleine kant. Die ingreep was noodzakelijk om de badkamers groter te maken, licht Bommeljé toe. ,,Die waren zó klein. We konden mensen in een rolstoel niet eens helpen." Verder niets dan lof. Het is mooi, er hangt een fijn sfeertje en er is door ieder- Groot pluspunt van De Wieken is de ligging in de binnenstad een keihard gewerkt. ,,Petje af voor de mensen die hier wonen en het personeel. Die hebben heel wat te verduren gehad. Die herrie werd je helemaal gek van", kijkt Bouke van Leeuwen, dochter van Nel van den Houten, op de klus terug. Hoewel er op allerlei manieren geprobeerd is de overlast zo veel mogelijk te beperken, kon niemand om de ri goureuze renovatie heen. Ergens anders bouwen, was geen optie. Groot pluspunt van De Wieken is juist de ligging in de binnenstad. ,,Maar je wist al die tijd natuurlijk wel waar je het voor deed", aldus Bommeljé. Polsband met sensor Dat ervaart ze nu elke dag. ,,Het is echt een heel fijne plek om te wer ken en heel gezellig voor de bewo ners." En het wordt nóg beter. Be woners kunnen straks lekker rondlopen in plaats van alleen op hun eigen gangetje. Mensen krij gen een polsband met sensor om, die gekoppeld is aan een bepaalde 'leefcirkel'. Voor iedereen afzon derlijk wordt bekeken welke leef- cirkel veilig en prettig is. Zingen in Borrendamme Wandelen met volle maan Gestampte Meisjes vrijdag 6 maart 2020 Meer focus op erfgoed Zierikzee SD De Vrienden van het Stadhuis museum slaan hun vleugels uit en verlaten het oude nest. De stichting verbreedt de horizon en gaat z'n aandacht richten op al het cultureel erfgoed in Zierik zee en daarbuiten. ,,Met als doel nog meer bezoekers aan onze stad en het eiland te binden en hen te boeien", zegt bestuurslid Baukje Bijlsma. „Goed voor onze economie." Het was ontzettend stoffig en een ongelooflijke herrie. De verbouwing van De Wieken in Zierikzee ging niet zonder slag of stoot. Maar het is het alle maal dubbel en dwars waard, zegt verzorgende Marja Bom- meljé. De Wieken ziet er prach tig uit. ZIERIKZEE Poortambacht koor Maandag Wasdag zingt zaterdag van 15.00 tot 16.00 uur in de hal van Borrendamme. Het koor staat onder lei ding van Mar van der Veer. Iedereen is wel kom om mee te komen zingen. GREVELINGEN Liefhebbers kunnen maandag een wandeling over de Kabbelaarsbank maken bij volle maan. Een gids van Staatsbos- beheer neemt de deel nemers mee. De tocht van ongeveer vier kilometer duurt van 19.30 tot 21.30 uur. Ver- zamellocatie is de par keerplaats van Informa tiecentrum Grevelingen (navigatieadres: Kabbelaarsbank). De activiteit is niet ge schikt voor mindervali- den. Aanmelden kan via staatsbosbeheer.nl. RILLAND De Gestampte Meisjes staan morgen in Luctor et Emergo met de voor stelling F*KE IT. De Ge stampte Meisjes, Ymke De Gestampte Meisjes staan morgen met hun show in Rilland. foto salih kilic van Hoof, Thenera van der Pluijm en Esmée van Liere, lijken alles voor el kaar te hebben. Ze zijn jong, mooi, suc cesvol en de wereld ligt aan hun voeten, maar er schuilt iets achter de stralende gezichten. Wanneer er kleine bar sten lijken te ontstaan, proberen ze hun ware aard te verbergen, fake it till you make it dus. De voorstelling begint om 20.00 uur. BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 09.00-12.00 uur: Yoga Jacqueline Binnendijk; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis de Schutse, 16.00 uur: Herensociëteit; 19.30 uur: Klaverjasvereni- ging; ELLEMEET Dorpshuis, 19.00 20.00 uur: Biljartver eniging Onder Vrien den; MIDDELBURG ZB, 20.00 uur: Lezing Ankie Hettema over haar boek 'De Para dijsvogel en andere mythische dieren'; Schouwburg, 20.00 uur: Optreden Iris Hond; TERNEUZEN Scheldetheater, 20.00 uur: The Rod Stewart Story; ZIERIKZEE 4SD, 19.00 uur: Jon gerencentrum ge opend; Eilandzorg de Wie ken, 09.30-10.30 uur: Langer fit voor omwonenden; FiZi, 10.30 uur: Para site, 20.00 uur: Hors Normes; Galerie BuB-Art, 12.00-17.00 uur: Expositie vier kunstenaars; Gebouw de Driehoek, 08.45 en 10.00 uur: Fytaal Pilates; Stadhuismuseum, 11.00-17.00 uur: Kijk onder de Kap; Theater de Verdie ping, 20.00 uur: Theatergroep Zierik- zee speelt Familie; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 14.00 uur: Ouderensoos; 19.30 21.45 uur: Repetitie Harmonievereniging Nut Uitspanning. Oudste bewoonster Nel van den Houten (101) als sprankelend middelpunt, met bij zich (vlnr) mede werkster Anja de Jonge, zoon Rinus en zijn vrouw Corrie van den Houten, zoon Sjaak en zijn vrouw Lia van den Houten en rechts dochter Bouke van Leeuwen-van den Houten. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50