Ellebooggroet CORONAVIRUS 4 Update Volgens virologen is snel duidelijkheid nodig over de dertien patiënten van wie niet vaststaat waar zij het virus opliepen. Het aantal besmettingen verdubbelde gisteren. J Aantal besmettingen wereldwijd: 97.873 Aantal doden wereldwijd: 3347 Aantal besmettingen in Nederland: 82 Nederland telt nu 82 besmettingen. Een dag eerder waren dat er nog 38. De grootste toename van coronapa tiënten zit in de provincie Utrecht. Daar ging het aantal bekende pa tiënten gisteren van drie naar 25. Met negen patiënten heeft Houten, vlakbij Utrecht, de meeste besmet tingen van Nederland. In Houten zijn nu binnen drie gezinnen in to taal negen mensen besmet. De meerderheid van de besmette per- sonen uit de provincie Utrecht is op vakantie geweest in Italië. In totaal staat nu van 69 patiënten vast dat zij het virus hebben opge lopen op vakantie in een risicoge bied, zoals Noord-Italië, of via iemand die al besmet was. Bij de overige dertien personen wordt nog onderzocht hoe zij het virus opliepen. Wanneer dit voor het grootste deel toch vakantiegangers uit Italië blijken, valt de stijging alleszins mee, zegt Marc Bonten van het UMC Utrecht. Maar zorgwekkend is het als de dertien personen toch besmet zijn geraakt in Nederland, bijvoorbeeld tijdens carnaval, werk of in het openbaar vervoer. ,,In dat geval wordt de uitbraak minder goed te beteugelen", waarschuwt de Utrechtse arts-microbioloog. Dit scenario is volgens hem niet on waarschijnlijk. Kinderen In Azië zijn al voorbeelden van mensen die elkaar hebben besmet voordat zij ziekteverschijnselen zo als koorts en hoesten hadden. ,,We weten niet hoe relevant dit gegeven is. Zorgt dit voor 1, 20 of 50 procent van de besmettingen? We weten het niet, maar krijgen steeds meer het gevoel dat de fase waarin je niets merkt aan mensen niet onbe langrijk is." Ook zijn er steeds meer signalen dat kinderen het virus kunnen overdragen, zonder zelf ziek te zijn. ,,We hebben nog te weinig informatie om ons echt zor gen te maken. Alle data zijn kakel vers en wisselen per dag." Hij krijgt bijval van viroloog Ab Osterhaus. ,,In de bestrijdingscam- pagne gaat men er tot nu toe van uit dat je het virus pas verspreidt als je echt ziek bent. Er zijn wat aanwij zingen uit China dat het voor die tijd óók al mogelijk is, maar die ge gevens zijn lastig te verifiëren. Daar moet verder onderzoek meer dui delijkheid over bieden.'' Ook oud- RIVM'er Osterhaus, die tegenwoor dig in het Duitse Hannover werkt, vrijdag 6 maart 2020 i Zeker dertien Nederlan ders die vastzaten in een hotel op Tenerife waar corona was vastgesteld, vliegen met een speciale vlucht van TUI naar België. Een man in Litouwen heeft zijn echtgenote opgesloten in de badka mer, omdat zij contact had gehad met iemand die in het buitenland was ge weest. Italië heeft de EU toe stemming gevraagd om het begrotingstekort te laten oplopen vanwege de coronacrisis. Het land heeft 7,5 miljard euro uit getrokken om de econo mie te steunen. Minister Bruno Bruins (Medische Zorg) wil men sen aanpakken die een slaatje proberen te slaan uit de schaarste aan bij voorbeeld mondkapjes. Het aantal laboratoria in Nederland dat onderzoek doet naar besmettingen met het coronavirus stijgt de komende dagen van 14 naar 29, zegt viroloog Chantal Reusken van het RIVM. In Australië zijn vanwege angst voor corona grote tekorten aan wc-papier. Bij een ruzie in een super markt moest de politie een stroomstootwapen gebrui ken bij een arrestatie. Italianen proberen het virus ook met humor het hoofd te bieden. Banket bakkers maken er koekjes, cakes en ijstaarten in 'de vorm' van het virus. Wielerploeg Jumbo- Visma laat de rittenkoers Tirreno-Adriatico en voor jaarsklassieker Milaan- Sanremo schieten. Kijk op de site bij /video voor de laatste stand van zaken rond het coronavirus. Grote vraag: waar liepen patiënten het virus op? Hanneke van Houwelingen Marcia Nieuwenhuis Bilthoven Politici in verschillende landen doen het, sporters doen het en ook toeristen doen het: elkaar zo virusveilig mogelijk begroe ten. Dat betekent dus geen handen schud den, maar bijvoorbeeld een duwtje tegen de elleboog. Ook elkaar kussen met een mondkapje op helpt vast iets tegen ver spreiding van het virus, maar is toch min der wijdverbreid. fotos afp ap, epa, getty images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4