16 ZEELAND BOEK ZEDENDELINQUENTEN Zedenmisdrijven roepen doorgaans heftige emoties op, zeker als kinderen het slachtoffer zijn. De Bossche psychiater Wim Canton pleit voor een meer nuchtere kijk op de daders. „Meestal gaat het om normale mensen." René van der Lee Den Bosch Wie is de grootste cri mineel: de tot le venslang veroor deelde Willem Hol leeder of Benno L., de Bossche zwemleraar die ontucht pleegde met tientallen minderjarige meisjes? Psychiater Wim Canton vermoedt dat nogal wat mensen het gedrag van Benno L. verwerpelijker vinden dan dat van Willem Hollee der, de man die opdracht gaf voor vijf liquidaties. „Vreemd toch?" Canton ziet al zeker 25 jaar dat grote groepen burgers 'hysterisch reageren' als een nieuwsbericht op duikt over een zedendelict, zeker als kinderen het slachtoffer zijn. ,,Dat had je vroeger niet, de tijdgeest is he lemaal omgeslagen. Ik denk dat de zaak van Marc Dutroux bepalend is geweest, die heeft de ommekeer ge bracht." Voor de goede orde: Canton is er niet op uit om zedenmisdrijven met kinderen onder het tapijt te vegen of te bagatelliseren. Maar de heftige emoties die op zulke momenten de kop opsteken, vertroebelen volgens hem het zicht op de werkelijkheid. Met als gevolg dat alle zedenplegers 'gedemoniseerd' worden. In een po ging om wat nuance in het debat te brengen, schreef hij samen met drie collega's een boek: Zicht op zedende linquenten. Vandaag wordt dat gepre senteerd op een congres in Rosma len. Boodschap De belangrijkste boodschap van het boek is deze: 'Zedenplegers bestaan in alle soorten en maten, evenals ze dendelicten'. ,,Meestal gaat het om normale mensen die één keer in de fout zijn gegaan en daarna tot de con clusie zijn gekomen dat het toch niet zo'n heel goed idee was. Het gaat zel den om mensen met een ernstige psychische stoornis", zegt Canton. De Bossche psychiater is ook actief als Pro Justitia-rapporteur, die in op dracht van de rechtbank onderzoek doet naar de geestelijke gesteldheid van een verdachte. Daders van seksueel geweld krij- gen behalve een straf vaak ook een behandeling opgelegd. En jazeker, zo zegt Canton, zo'n behandeling kan wel degelijk verschil maken. Althans: soms. ,,Een goede behandeling ver mindert de kans op recidive met 30 tot 40 procent. Het is een illusie om te denken dat je alle recidive kunt voorkomen. We zijn nog maar enkele tientallen jaren bezig met het behandelen van seksuele delinquen ten, veel zaken zijn nog niet duide lijk. Maar we krijgen wel beter in de gaten hoe je mensen moet aanpak ken. Van pedoseksuele daders weten we nu dat eenzaamheid een risico factor is. De eerste reflex die de sa menleving heeft als het gaat om pe dofielen is: weg er mee, zet ze ergens op de hei. Maar we weten nu dat het juist beter is om zo iemand te bege leiden, bijvoorbeeld door een kring van mensen om hem heen te bou wen." Anne Faber In het boek gaat het ook over de moord op Anne Faber, de Utrechtse vrouw die in 2017 werd verkracht en vermoord door Michael P. Die was in 2010 eerder veroordeeld voor de brute verkrachting van twee tiener meisjes. Tijdens zijn detentie (gro tendeels in de PI Vught) werd het ge vaar dat P. nogmaals in de fout zou gaan meerdere keren verkeerd inge schat, zo concludeerde de Onder zoeksraad voor Veiligheid later. Canton ziet dat anders: ,,Ik durf te beweren dat er geen evidente fouten gemaakt zijn bij zijn behandeling. Het was geen vreemde gedachte om Michael P. aan het einde van zijn ge vangenisstraf nog forensische zorg te geven in Den Dolder. Ja, het is gru welijk misgegaan. Bij de overdracht van een gedetineerde wordt altijd een risico-analyse gemaakt. Als blijkt dat er sprake was van een hoog risico, is het niet onlogisch om te kijken of je daar met een behandeling iets aan kunt doen." Canton verwijst naar Noorwegen, waar veroordeelde zedenplegers al tijdens hun detentie geobserveerd en behandeld worden. ,,Bij ons krijgen mensen eerst een straf en daarna pas een behandeling. Dat onderscheid is te rigide. In Noorwegen word je in de Dezaak van Marc Dutroux brachtde ommekeer gevangenis al behandeld en komen gedetineerden met een hoog risico pas vrij als de kans op recidive vol doende is afgenomen. Het is een rati oneel en wetenschappelijk onder bouwd systeem, dat ondersteund wordt door bestuurders en politici die zich niet laten leiden door emo ties. Het streven naar een meer nuch tere kijk op zedendelinquenten was ook één van de drijfveren om dit boek te schrijven." MeToo Ondertussen hoopt Canton dat de wereldwijde MeToo-beweging een vermindering van seksueel misbruik kan bewerkstelligen. ,,De MeToo-dis- cussie heeft voor mannen en vrou wen duidelijker gemaakt dat er gren zen zijn. Vrouwen durven nu eerder nee te zeggen tegen onvrijwillige seks. En nu filmproducent Harvey Weinstein veroordeeld is, gaan vrou wen misschien ook sneller aangifte te doen van seksueel geweld." In de Nederlandse praktijk gebeurt dat nog maar weinig, schrijft Canton. ,,De politie adviseert soms om dat niet te doen, meestal omdat ze in schat dat er te weinig bewijs is om tot een veroordeling te komen. Dat snap ik. Er is sprake van een grijs gebied. Het kabinet werkt aan een wet die alle onvrijwillige seks strafbaar stelt, maar vaak is er alcohol of drugs in het spel, dan wordt het al snel ingewik keld." Het aantal zedendelicten in Neder land neemt overigens gestaag af, be nadrukt Canton. ,,Dat zie je ook in andere westerse landen, het is een kwestie van evolutie, van beschaving. Verkrachting binnen het huwelijk bijvoorbeeld was ook in Nederland tot 1991 niet strafbaar. En een direc teur die een vrouwelijke onderge schikte tot seks dwong, hoefde zich vroeger ook niet te verantwoorden. In landen als India zijn vrouwen en kinderen nauwelijks beschermd te gen seksueel geweld." vrijdag 6 maart 2020 GO 'Pedo's op de hei zetten? Juist niet' Psychiater Wim Canton: „Zedenple gers zijn meestal nor male mensen die één keer in de fout zijn ge gaan." FOTO MARC BOLSIUS -Wim Canton

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 44