II Vlissingen wil flink deel compensatiepot NIEUWS 3 MARINIERSKAZERNE EXCUSES VAN PREMIER De Zeeuwen die de hoop hadden dat er ook maar een minieme kans is dat de mariniers kazerne toch nog naar Vlissingen zou komen werden gisteravond snel uit de droom geholpen door premier Mark Rutte. Precies om kwart over acht betrad hij de arena in het Arsenaaltheater in Vlissingen. De pre mier stond midden in de zaal in een soort denkbeeldige boksring. Omringd door een paar honderd diep ontevreden Zeeu wen maakte hij klip en klaar dat wat hem betreft het kabinet maar één fout heeft gemaakt. De Zeeu wen zijn te laat geïnformeerd over de twijfels die er leefden over de verhuizing van het Korps Mari niers van Doorn naar Vlissingen. Net als zijn partijgenote staats secretaris Barbara Visser eerder in de Tweede Kamer had gedaan, maakte Rutte hiervoor zijn excu ses. Maar hij nam ook geen milli meter afstand van het optreden van Visser. ,,Haar excuses, zijn mijn excuses." Maar beter ten halve gekeerd richting Apeldoorn, dan ten hele gedwaald naar Vlis- singen, is de onderbouwing van het kabinetsbesluit. Als vanuit de zaal Visser als onbetrouwbaar wordt neergezet, wordt hij even fel: ,,Ik hoop dat jij nooit fouten maakt. Zij is een van de betrouw- Mark Rutte spreekt de bezoekers in het Arsenaaltheater toe. foto lex de meester baarste mensen die ik ken." Hij ontkent dat Visser tegen Zeeuwse bestuurders gelogen heeft en dat Zeeland niet serieus is genomen. Ontpoldering ,,Maar wat is dan een handteke ning van de rijksoverheid waard? Toen wij tegen de ontpoldering van de Hedwigepolder protesteer den, zei Den Haag dat er nu een maal handtekeningen waren ge zet. Waarom geldt dan nu niet: een handtekening is een handteke ning?", klonk het uit de zaal. ,,Dat is natuurlijk de kernvraag", zei Rutte. Hij schetste nog eens de historie: van het besluit in 2012 tot het afschieten van het project in 2020. ,,De mariniers vormen de kern van onze krijgsmacht. Lang zaam begon de twijfel rond ver huizing van de mariniers te groeien. In 2018 kwam het project ook in de publiciteit steeds meer ter discussie te staan. In mei 2019 besloot de staatssecretaris te gaan onderzoeken of er alternatieven zijn. Toen hadden we als kabinet moeten zeggen: we gaan met jullie in Zeeland in gesprek. Nogmaals mijn excuses." Met het imago van Zeeland is vol gens Rutte niets mis. Zijn eigen broer verhuisde ooit van Doorn naar Middelburg. Rutte beloofde de Zeeuwen een pakket compensatiemaatregelen die vergelijkbaar effect moeten hebben als de komst van de 1800 gezinnen die met de mariniers zouden zijn meegekomen. Bij zijn aankomst stond al een groep van 35 Zeeuws-Vlamingen klaar. Zij zongen een lied waarin ze vroegen om een tolvrije Westerschelde- Wij gaan het niet eens worden vanavond tunnel. Ook in de zaal werden voorstellen gedaan voor compen serende maatregelen. Beter open baar vervoer zodat de grens tussen Randstad en Zeeland minder scherp wordt. De premier wilde niet ingaan op de kansen van dit soort wensen. ,,Alle suggesties worden genoteerd, maar ik ga er niets over zeggen. Ik wil Zeeland en de adviseur voor de compense rende maatregelen niet voor de voeten lopen." Vanmiddag zal ove rigens de naam van de adviseur bekend worden gemaakt in Den Haag. Tegen kwart voor tien be ginnen de eerste mensen de zaal te verlaten. In de zaal wordt met res pect naar Rutte geluisterd. Maar de boosheid over het kabinetsbesluit heeft hij niet kunnen wegnemen. Hij weet dat zelf ook: ,,Wij gaan het niet eens worden vanavond. Daar ben ik heel eerlijk over. Vlis- singen is boos, Zeeland is boos. Dat ga ik hier niet repareren." De Vlissingse raadsfracties haak ten gretig in op de eerste gelegen heid die zij kregen om nog eens fors te schelden op het onfatsoen lijke, denigrerende, onbehoorlijke, liegende en bedriegende handels wijze van het kabinet. In bloemrjike bewoordingen werd de woede geventileerd. Ook de Zeeuws-Vlaamse acties bij het op treden van Rutte donderdagavond in Vlissingen voor een tolvrije Westerscheldetunnel wekten wrevel. ,,Andere gemeenten loe ren al naar de compensatiepot", vond John Dooms (LPV). „Vlissin gen heeft meer aan een tunnel on der het Kanaal door Walcheren en aan afspraken met Middelburg", zei Pim Kraan (POV). Hij stelde dat Vlissingen de pro- vincie de leiding uit handen moet nemen. Liever trekt hij voortaan op met de vier Zeeuwse steden. De provincie heeft waterschap en de overige Zeeuwse gemeenten te laat betrokken bij de plannen voor de marinierskazerne en heeft daarmee onvoldoende voor draag- De belangen van Vlissingen en de provincie lopen nu niet meer parallel vlak gezorgd, vindt Kraan. Albert van der Giessen (VVD) verklaarde de komst van Rutte te boycotten omdat er in de visie van de Vlis- singse VVD geen enkel argument is om de kazerne niet naar Vlissin- gen te brengen. ,,Het verbaast me hoe Defensie en de staatsecretaris de oren laten hangen naar de wei gering van personeel om naar Zee land te gaan. Toen de rijksdiensten uit Zeeland vertrokken bleven die werknemers wel heel stil." PvdA en SGP bleven nog hangen op de term 'voorgenomen besluit'. Lilian Janse (SGP): ,,Kunnen wij de hakken nog in het zand zetten? Het lijkt erop dat gedeputeerde Dick van der Velde ook wil vast houden aan de kazerne. Of moe ten we vol inzetten op compensa tie?" De raad vindt dat die com pensatie in elk geval moet zorgen dat Vlissingen en Zeeland verze kerd zijn van een even grote in stroom van werkenden en jonge ren als bij de komst van de mari niers het geval zou zijn geweest. GroenLinks wilde bij monde van Jeroen Portier de eigen projec ten op de compensatiewensenlijst: de vorig jaar ingediende motie voor 'groene technologie aan zee', een bundeling van Zeeuwse en Vlaamse onderwijs- en kennisin stituten met bedrijven. vrijdag 6 maart 2020 'Boosheid kan ik niet repareren' Theo Giele en Ernst Jan Rozendaal Vlissingen - Premier Mark Rutte Vlissingen moet voorop staan als er gepraat wordt over com pensatie. Daarna is pas de ver sterking van de Zeeuwse eco nomie aan de beurt. Dat stellen de grote(re) partijen in de ge meenteraad van Vlissingen. ,,De belangen van de provincie en Vlissingen lopen vanaf nu niet meer parallel", zegt Pim Kraan (POV). Claudia Sondervan Vlissingen -Pim Kraan, POV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3