Bij de nooit slapende Twentse vulkaan ligt iedereen onder vuur door dramatische reeks II 21 eerste drie wedstrijden na de win terstop (Heerenveen thuis, Fortuna Sittard uit, Heracles uit) scoorde Feyenoord uit een dood spelmo ment. Zondag in Eindhoven was het wederom raak toen Eric Botteg- hin scoorde. NAC zag dus ook Senesi toeslaan uit een vrije trap en de bezoekers waren bij het eerstvolgende dode spelmoment zo bang voor een te gentreffer dat Finn Stokkers en vooral aanvoerder Ignacio Mon- salve aan Botteghin gingen hangen om een doelpunt te voorkomen. VAR Pol van Boekel sloeg alarm in Zeist en Jochem Kamphuis rende naar de stip. Steven Berghuis zette Feyenoord op 2-0, vijf minuten na de openingstreffer. Het bleek meteen de doodsteek voor NAC. Keeper Nick Olij ver slikte zich in Róbert Bozenik (3-0), Ridgeciano Haps verschalkte de keeper met een gevoelige boogbal- letje, maar dat was nog niets verge leken met de werkelijk sublieme stiftbal die Berghuis van zijn voet liet vertrekken om de 5-0 op het scorebord te zetten. Staande ovatie Toen Kamphuis voor het rustsig- naal floot, kregen de spelers een staande ovatie van de aanhang. Fey- enoord was al lang en breed zeker van het feit dat de ijzersterke reeks onder Advocaat zou worden uitge breid naar zeventien duels zonder nederlaag. De trainer en technisch directeur van FC Utrecht weten na gisteravond helemaal zeker dat ze op 19 april in de Kuip een lood zware klus te klaren hebben. Advocaat haalde halverwege Mar cos Senesi en Leroy Fer naar de kant. De twee steunpilaren stonden qua kaarten op scherp en zouden bij een eventuele gele kaart de eindstrijd tegen FC Utrecht moeten missen. Edgar Ié en Oguzhan Özyakup waren de vervangers. Jean-Paul van Hecke kopte 5-1 binnen. Een paar minuten later schoot Berghuis vanaf de strafschopstip de 6-1 bin nen. Nog maar eens onderstrepend dat hij op dit moment de speler op de Nederlandse velden is die het meeste invloed heeft op het spel van zijn ploeg. De Kuip klapte de handen stuk toen de speler, die eveneens op scherp stond, na een uur naar de kant mocht. Luciano Narsingh, die door de met zijn tweede gele kaart bestrafte Roger Riera werd neerge haald, bepaalde vanaf de stip de eindstand: 7-1. Het is dat FC Twente morgen avond een uitwedstrijd speelt (te gen Vitesse), anders zou er in het fanatiekste supportersgedeelte vak-P ongetwijfeld weer een spandoek te zien zijn geweest met een kritische boodschap aan het adres van iets of iemand. Vroeg of laat moet iedereen eraan geloven in De Grolsch Veste, waar de on vrede als een lavastroom over de club glijdt. Zo maakt de achterban zich momenteel grote zorgen over de degradatiestrijd en is er ontevre denheid over de nieuwe geza menlijke opleiding met de buren van Heracles. Trainer Gonzalo Garda? Ligt al tijden onder vuur. Technisch directeur Ted van Leeuwen? Is al via een spandoek gevraagd op te krassen. En alge meen directeur Paul van der Kraan? Verketterd op de werk vloer, vanwege zijn 'botte sane ren'. Weinig trainers en directeuren blijven in die Twentse krachtenvelden overeind Om het nog iets minder over zichtelijk te maken: Van Leeuwen en Van der Kraan communiceren nauwelijks met elkaar. Zijn we er dan met al het gedoe? Nee, in de tussentijd werd hoofd opleiding Eric Weghorst ook nog eens op een weinig tactvolle manier be dankt voor bewezen diensten. In dat strijdgewoel lijkt het al weer een eeuwigheid geleden dat we hoorden van de 'Brama-tapes': een rel op basis van een opgeno- men en uitgelekt gesprek tussen stafleden en supporters, waarbij de clubiconen Wout Brama en Sander Boschker recht tegenover elkaar stonden. Latijnse passie De beleving van de Twente-fans is voor Nederlandse begrippen zeer intens. Tukkers hebben de naam nuchter te zijn, maar als het om de FC gaat, heerst er een Latijns soort passie, met alle gevolgen van dien. De club heeft alleen al 29 suppor tersverenigingen. Dan heb je nog het overkoepelende supportersor gaan Twente Verenigt, het mach tige Vak-P, De Vriendenkring met zijn paar duizend leden, de finan ciële redders van de club die ver enigd zijn in 'de noabers', je hebt de ambassadeurs van FC Twente, de raad van Commissarissen, De Club van 10, het stichtingsbe stuur, de gemeente Enschede die een vinger in de pap heeft en elke thuiswedstrijd komen er meer dan 27.000 mensen over de vloer. Krachtvelden In dat weerbarstige klimaat met al die krachtenvelden blijven ook maar weinig directeuren en trai ners overeind. Sinds Michel Preud'homme in 2012 door de voordeur afscheid nam, is geen hoofdtrainer meer op een nor male manier vertrokken. En nu staat de beginnende trainer Garda dus onder zware druk om 'het grote FC Twente' in de eredivisie te houden. Probleem is alleen dat er niet alleen bij de fans, maar ook intern twijfels zijn over zijn func tioneren. Voor veel supporters is er maar één man die de club weer in rustig vaarwater kan brengen en dat is Fred Rutten. Rutten is dit seizoen adviseur van de raad van commis sarissen, maar de achterban zou graag zien dat hij een formele functie krijgt. Dat werd hem za terdag via een spandoek gevraagd. Niet vriendelijk, maar dringend en dwingend. Kortom: weer ge doe en onenigheid. tiator achter de tussentijdse komst van Ten Hag, met wie hij eerder sa menwerkte bij Go Ahead Eagles. Sinds januari 2018 vormen ze nu een technische twee-eenheid in Amsterdam. Het veelbesproken 'technisch hart' van Ajax, een gedrocht dat louter voor wrevel zorgde, ging en- Het zit goed in de groep, ook met de trainer. Ook onze manier van spelen kele jaren geleden op de schop. De lijnen werden weer korter en over zichtelijker. Onder aanvoering van Overmars en Ten Hag stippelde Ajax een nieuwe voetbalkoers uit. Of het nu inkomende of uitgaande transfers betreft, contractverlen gingen of voetbaltechnische de tails, het tweetal bepaalt samen welke kant de club op moet gaan. Dat maakt de situatie ook extra complex als in de komende periode geen verbetering optreedt. Ten Hag kan op veel krediet rekenen bij de achterban, die dankbaar is dat hij Ajax naar een sprookjesseizoen leidde. Ook tijdens en na de zeperd in Utrecht was vanuit het volle sup portersvak van Ajax geen wanklank richting de trainer te horen. Het ongenoegen richtte zich vooral op de spelers. Maar ook bij hen is de steun voor Ten Hag nog volop aanwezig. Blind was resoluut in zijn commentaar. ,,Of de positie van de trainer ter discussie staat? Daar heb ik nog geen seconde over nagedacht. Het is niet aan de orde. Het zit goed in de groep, ook met de trainer. Ook over onze manier van spelen. En laten we niet vergeten wat we met elkaar hebben gepres teerd.'' Morgen, op bezoek in het Abe Lenstra Stadion, hunkert de koplo per tegen Heerenveen naar de om mekeer. Een volgende strohalm, waar directie, trainer en spelers zich aan vast moeten klampen om nog groter leed te voorkomen. :ɧli vrijdag 6 maart 2020 Bij FC Twente broeit er altijd wel iets. Zeker nu de ploeg dicht boven de degradatie- streep bungelt, ligt iedereen onder vuur. Leon ten Voorde Enschede - Daley Blind (29) Het seizoen van Ajax hangt na de bekeruitschakeling aan een zij den draadje. Trainer Erik ten Hag staat niet ter discussie. foto bsr -t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21