Opec wil minder oppompen Salaris van nieuwe baas ING niet omhoog ECONOMIE 17 AMSTERDAM De opvolger of op volgster van ING-topman Ralph Hamers zal genoegen moeten ne men met een - voor bankdirecteu ren - bescheiden jaarsalaris van zo'n 2 miljoen euro. Dat blijkt uit het nieuwe jaarverslag van de grootbank, waarin het belonings beleid voor de top van het finan ciële concern uit de doeken wordt gedaan. ING laat daarin het streven vallen om beloningen van bestuurders te spiegelen aan de topsalarissen die worden betaald door andere grote Europese bedrijven. In plaats daar van worden de bestaande belonin gen als uitgangspunt genomen, en zullen er slechts gematigde loons verhogingen plaatsvinden. Twee jaar terug ontstond veel commotie toen de raad van com missarissen Hamers' salaris wilde verhogen naar zo'n 3 miljoen euro. Volgens ING was de maatregel be doeld om het salaris 'concurrerend en marktconform' te houden. Maar na felle reacties in politiek en sa menleving zag de bank hiervan af. Inmiddels is bekend dat Hamers op 30 juni opstapt bij ING. Hij gaat lei ding geven aan de Zwitserse bank UBS. Hamers streek afgelopen jaar een basissalaris op van 1,75 miljoen euro. Daarbovenop kwam een vari abele beloning van 266.000 euro. De spectaculairste reddingsactie kwam deze week van de Fed, het stelsel van Amerikaanse centrale banken. De Fed verlaagde de rente tussentijds met een half procent. De verwachting was dat het een kwart procent zou worden. Ook andere centrale banken voerden renteverlagingen door. De beurzen reageerden in eerste instantie opgelucht op de maatre gelen. Maar vrij snel ebde de posi tieve stemming alweer weg. Een wereldwijde gecoördineerde aan pak van het probleem kan een re cessie voorkomen is de gedachte, maar daar zou nu net geen sprake van zijn. Elk land neemt maatre gelen op eigen houtje. Ook aan het nut van de rentever lagingen wordt door een groeiend leger economen getwijfeld. ,,Ik zie niet in hoe een lagere rente men sen ertoe aanzet het vliegtuig te nemen'', vatte een analist de scep sis samen. Niet alleen het rentewapen werd van stal gehaald, ook gerichte steunmaatregelen kwamen om de hoek kijken. De Europese Centrale Bank (ECB) werkt naar verluidt aan een pakket voor noodleningen aan het midden- en kleinbedrijf (mkb). Deze gerichte kredieten - tegen gunstige voorwaarden - zouden faillissementen in het mkb moeten voorkomen. Bedrijven Andere financiële grootmachten als het IMF en de Wereldbank heb ben deze week al zo'n 150 miljard euro aan leningen beschikbaar ge steld voor landen die in de proble men raken door de uitbraak. Italië, waar een grote uitbraak van het co ronavirus is, heeft zelf ook al mil jarden beschikbaar gesteld om be drijven in de problemen te helpen. In bepaalde Italiaanse regio's zijn fabrieken al gesloten. Ook dreigt de uitvoer deels stil te vallen. Dat leidt elders in de wereld weer tot tekorten aan onderdelen en stilvallende productie. Rome heeft aangegeven dat het desnoods het begrotingstekort (verder) wil laten oplopen om extra geld te Ik zie niet in hoe een lagere rente mensen ertoe aanzet het vliegtuig te nemen kunnen uittrekken om de econo mie te stimuleren. In de globale economie spelen op dit moment twee problemen: enerzijds stagneert het goederen aanbod doordat fabrieken stillig gen wegens ziekte bij het perso neel, terwijl goederen die wel van de lopende band rollen op de kades blijven staan omdat er geen haven- personeel is. Anderzijds lopen ook aan de vraagkant zaken fout. Men sen reizen zo min mogelijk en op vakantie gaan, is ook een riskante onderneming geworden. Daar naast is de animo om te winkelen op veel plekken minder groot. Of omdat mensen de massa mijden, of omdat ze simpelweg al een tijdje gedwongen in isolatie zitten. Consumptie Extra geld in de economie pom pen, zal niet tot een grotere vraag leiden, is de kritiek. Zeker als con sumenten onzekerder worden door het virus zal de consumptie verder teruglopen. En bedrijven zullen in onzekere tijden minder investeren. Het ene na het andere instituut verlaagt daarom zijn ver wachtingen voor de economische groei. De kans op een milde reces sie wordt steeds groter geacht. Toch is er geen sprake van doemdenken. De meeste voor spellers gaan ervan uit dat het vi rus de komende maanden zal uit doven. Als dat inderdaad gebeurt, zal de schade uiteindelijk meeval len, is de verwachting. De ko mende maanden moeten duidelijk maken of de optimisten of pessi misten gelijk gaan krijgen. WENEN De landen van olie kartel Opec hebben gisteren in Wenen afgesproken dat ze de olieproductie met 1,5 mil joen vaten per dag terug schroeven. De olielanden ho pen hiermee de olieprijzen te 'redden'. Door de uitbraak van het coronavirus zijn deze serieus onder druk komen te staan. Of dit ooit gehaald gaat worden, is vers twee. Het niet-Opec-lid Rusland zou een derde van de productie beperking voor zijn rekening moeten nemen, aldus de Iraanse olieminister Bijan Namdar Zanganeh. Dat de Russische energiemi nister Alexander Novak giste ren bewust verstek liet gaan, doet volgens de Opec niet ter zake. De Russische president Vladimir Poetin zou zondag hebben laten doorschemeren dat hij niet tegen een produc tiebeperking is. Poetin voegde daar in één adem aan toe dat zijn land géén pro bleem heeft met de huidige prijzen die rond de 50 dollar per vat schommelen. De olie prijzen lieten vorige week nog de grootste daling zien sinds de financiële crisis. vrijdag 6 maart 2020 Vanaf linksboven met de klok mee: de beurs in New York, Sjanghai, Koeweit en Tokio. foto s reuters, afp, epa Economie krijgt klap door oprukkend virus Wereldwijd wordt actie onder nomen om te voorkomen dat de corona-uitbraak tot een econo mische recessie leidt. Experts betwijfelen of het veel nut heeft. Peet Vogels Rotterdam -Analist Grootmachten als het IMF en de Wereldbank gaven al 150 miljard euro aan leningen uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17