J 10 NIEUWS ii.-' V-* '•J m^pna We willen de doorgeven aan In een nog speciaal ervoor te bouwen ijshal in Leeuwarden kan de Elfstedentocht vanaf oktober 2021 beleefd worden in musical spektakelstuk De Tocht, een productie a la Soldaat van Oranje. De tocht der tochten is dan voor jong en oud (opnieuw) te zien, waarbij het publiek letterlijk op het ijs zit en door 'weer en wind' de musical ervaart. In het zwartste donker van de nacht, door een snijdende wind en oneindig lijkende sneeuwbuien vechten vijf figuren zich op hun noren over het ijs, om in bewoond ge bied zich weer door de opzwepende juich kreten van het publiek vooruit te laten zwiepen over 200 kilometer ijs langs elf steden. De tocht der tochten. Gaan ze het, samen, redden? Het is een bijna megalomaan plan, dat zijn oor sprong kent in de zoveelste teleurstelling dat de Elfstedentocht wéér niet door kon gaan en die on telbare herinneringen aan dat ongeëvenaarde schaatsevenement. Initiatiefnemers Foppe van der Veen en Madelène van Beuzekom vonden elkaar in die gekoesterde herinneringen en kwamen tot een gedurfd plan: een theaterstuk, een musical, op ijs. Vier jaar werkten ze eraan, woensdag presenteer den ze de eerste plannen in de Elfstedenhal in Leeuwarden, het startpunt van alle tochten ooit gereden. ,,We willen de magie laten voortleven", aldus Van der Veen. ,,Maar als we die eer willen aandoen, dan móét het wel groots", zegt Van Beuzekom. ,,Een openeindevoorstelling die op 2 oktober 2021 in première moet gaan en acht keer per week opge voerd wordt, hopelijk tot in de eeuwigheid." Ze mikken op 300.000 bezoekers per jaar. ,,Of we dat net zo lang kunnen volhouden als Soldaat van Oranje is nog maar te bezien. Maar we wilden de lat meteen hoog leggen." IJsvloer Een ijsvloer van 2500 vierkante meter, vier bewe gende tribunes met 1460 stoelen voor het publiek - bovenop dat ijs - die ook nog eens afzonderlijk of gezamenlijk 360 graden kunnen draaien. Inclusief vloerprojectie en weersimulatie, zodat de toe schouwer onderdeel wordt van die tocht in de snij dende wind en sneeuwbuien. Maar dan moet eerst die ijshal nog gebouwd worden. ,,Ergens in Leeuwarden", zegt zakelijk di recteur Hans Staal, eerder betrokken bij Ice Age on Henk Angenent en Klasina Seinstra, win naars van de laatste Elfstedentocht. herinnering graag jonge generaties Tour en andere Holiday on Ice-producties. ,,We hadden vijf locaties, dat wordt nu langzaam ge- trechterd, maar een definitieve plek is er nog niet." Kosten van de productie, inclusief ijshal: 7,8 mil joen. ,,En dat bedrag is gegarandeerd", zegt Staal. ,,Mede door een groot aantal zeer betrokken Friese ondernemers." Vergelijken met Holiday on Ice kan niet, zegt Staal. ,,Dat is variété, dit is theater." Schaatsliefhebbers, Elfstedenschaatsers en an deren kunnen vanaf nu een 'startbewijs' kopen a 50 euro. ,,Er zijn er 16.868, net zoveel als er in 1997 zijn gestart." De eerste vier werden 'weggegeven'. Aan de laatste twee winnaars van 1997, Henk An- genent en Klasina Seinstra, en de nieuwe genera tie die de tocht alleen uit hun verhalen kent: de 13- jarige Bhodi Angenent (dochter van) en de 10-ja- rige Sara van den Berg. ,,Als-ie weer gereden wordt, zullen wij hem dan ook samen gaan schaatsen?" vraagt Sara aan haar vriendin in een korte theatermonoloog bij de presentatie van het musicalplan. ,,Als dat ooit nog gebeurt, zijn wij waarschijnlijk 80", verzucht Bhodi. ,,Dan gaan we met een rollator!" Van Beuzekom realiseert zich goed dat de hui dige generatie misschien alleen eens gehoord heeft van de tocht en dat gevoel erbij, die nationale op winding bij het eerste laagje natuurijs, niet kent. ,,Maar we willen die herinnering, dit Nederlandse cultuurgoed, wel graag doorgeven aan nieuwe ge neraties", zegt ze. ,,Ik blijf overigens nog hopen op een echte tocht. Maar straks kun je hem in dit theaterstuk in elk geval wel enigszins beleven." Elfstedenkoorts Dit spektakelstuk moet dat gevoel, die massale Elf stedenkoorts, ademen, vindt regisseur Eddy Hab- bema (bekend van onder meer de musicals Ja zus ter, nee zuster, Elisabeth en Cyrano de Bergerac). ,,Die tocht van lijden en doorgaan, van al die mensen op het ijs die alleen of samen vooruit willen, nee, moeten. Het is net een Griekse tragedie", zegt hij. ,,Maar dan ook nog met wat humor." Dat wordt in tekst gevat door scriptschrijver Allard Blom (van onder meer de musicals 40-45, Dik Trom en Shrek). ,,Dat traject is halverwege en we zijn momenteel aan het auditeren." Dus wie die rollen gaan vertol ken en uit welke musicalsterren de cast gaat be staan, is nog niet bekend. ,,Ja, ze moeten wel kunnen schaatsen", lacht Van Beuzekom. ,,Maar als ze het niet 'van nature' kun nen, leren we ze het. Er is niet echt zoiets als 'de nonnetjes van Vught' op schaatsgebied, maar we hebben dan weer wel zeventien ijsbanen in Neder land en heel veel schaatstalent dat het ze kan le ren." vrijdag 6 maart 2020 •Wi i wi ny i MSfrak spektakelmusical op het ijs Janske Mollen Tijdens de musi cal beleeft het publiek de Elfstedentocht. FOTO'S ROYAL PROMOTIONS FOTO'S DANIEL KROLL —Madelène van Beuze kom, initiatiefnemer De Tocht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10