Laden pistool en slijpen mes was einde terreurplan 3 dagen Zeeland 8 NIEUWS LAYLA TALOO JEZIDI Drie jaar lang was Layla Taloo een gevangene van IS in het kalifaat. Nu vraagt de jezidi om vergelding en gerechtigheid. En voor het eerst linkt ze een Nederlandse Syriëgangster aan de gruwelen tegen haar volk. Het is in de nacht van 24 op 25 no vember 2019 als Shahram K. (34) te gen Sahand I. (21) zegt: ,,Dit is de laatste les, broeder, dit is de laatste.'' Tegelijk kijken de twee mannen in de flat van K. in Zoetermeer naar een instructievideo over het maken van explosieven. De video is ge maakt door IS en heet Je moet tegen ze vechten, oh strijder. Als later in de nacht dan ook ge luiden klinken die lijken op het slij pen van een mes en het laden van een pistool, besluit de politie de twee mannen de volgende dag met veel machtsvertoon op te pakken. Sahand I. wordt door een zwaarbe wapend arrestatieteam ingerekend in zijn ouderlijk huis, Shahram K. wordt klemgereden in Den Haag. Autobom Justitie verdenkt het tweetal ervan een aanslag te hebben willen ple gen in Nederland, ergens eind vorig jaar. Dat wilden ze doen met bom- vesten en een autobom, stelde het Openbaar Ministerie gisteren tij dens een eerste zitting in de rechts- zaak tegen de mannen. Bij de huis zoeking bij Shahram K. wordt, bo ven een plafondplaat, een USB- stick met de IS-instructievideo ge vonden. Ook liggen er een dolk en een bijl. Een pistool wordt niet ge vonden. De politie kon met de gesprekken tussen de twee meeluisteren omdat er afluisterapparatuur was geplaatst in de flat van K. Ook had een poli- tie-infiltrant contact met Sahand I. Die operatie was gestart nadat in lichtingendienst AIVD de politie over de twee Zoetermeerders had getipt. e Verstopt achter een plafondplaat liggen een dolk, pistool en IS-instructievideo De infiltrant ontmoette I. in Rotter dam. Daar spraken ze onder meer over hoe je explosieven moet ma ken waarmee je een auto kunt op blazen en over een bijhorende tijd klok. Shahand I. zou Shahram K. als zijn 'emir' (leider) zien. Volgens de AIVD organiseerde de oudste van de twee in zijn flat ook bijeenkomsten waar hij het jihadis- tische gedachtegoed verspreidde. Volgens de advocaat van Shah- ram K. gaat het daarbij alleen om 'een groep jongens die de Koran be studeerde'. ,,Ze bekeken ook vi deo's. Dat die niet bevallen bij het grote publiek wil niet zeggen dat ze aanzetten tot de jihad.'' De rechtszaak gaat op 20 mei ver der. Beide verdachten blijven tot die tijd vastzitten. www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 Het is begin 2017 als Layla Taloo denkt dat er einde lijk een einde aan haar el lende komt. Bijna drie jaar lang is ze in handen van terreurgroep IS geweest, gebruikt als slavin door strijders en hun vrou wen. Acht keer is ze doorverkocht op slavenmarkten, keer op keer een nieuwe eigenaar die haar steeds weer verkrachtte en haar twee jonge kin deren mishandelde, zo vertelt ze aan deze krant. Maar nu heeft de ont voerde jezidi-vrouw zichzelf met geld van haar familie vrij kunnen ko pen. Een sharia-rechtbank van Isla mitische Staat heeft het document opgemaakt: ze is geen slavin meer, maar een 'vrije' vrouw. Het papiertje kostte 7500 euro en ze moest ervoor doen alsof ze zich bekeerd had tot de islam. Maar niets is wat het lijkt onder de tirannie van Islamitische Staat. Om te voorkomen dat Layla weg vlucht uit het kalifaat, dwingt de rechtbank haar alsnog te trouwen met een strijder. De 'bruidsschat' wordt vastgesteld op 1 dinar. De man die haar wordt toegewezen blijkt een Deense IS'er, Basil Hassan. En, zo ontdekt Layla, hij heeft al een vrouw: de Nederlandse O. Layla mag dan officieel geen slavin meer zijn, ook Basil Hassan mis bruikt haar. ,,Ik had gevraagd om een man die me geen pijn meer zou doen. Maar hij dwong me om met hem te NAAM slapen, hij vond dat zijn recht als echtgenoot.'' En, stelt Layla in een te lefonisch interview met deze krant: zijn Nederlandse vrouw wist ervan. ,,Ze wist dat ik onder dwang was ge trouwd. Ze wist dat ik jezidi was en wist van mijn verleden.'' De twee vrouwen woonden niet in hetzelfde appartement in Raqqa, de Syrische hoofdstad van het kalifaat. Wel kwam de Nederlandse twee keer langs bij Layla en haar kinderen. ,,Niet om me te helpen, maar om te kijken wie ik was. Ze was onvriende lijk tegen mij, ze was jaloers dat haar man ook bij mij was. Daar maakte ze ruzie over met hem.'' Ook moet Layla koken voor de Ne derlandse O., die nu 24 jaar is. ,,Zij was zwanger van Basil. Ik moest ko ken en dan nam hij het eten mee naar haar. Ik voelde me een slavin van hen beiden. En zo zag zij mij ook.'' Gruwelijk De verklaring van Layla is van belang. Het is voor het eerst dat een Neder lander direct wordt gelinkt aan het gruwelijke lot van het jezidi-volk. In augustus 2014 valt IS de jezidi's, een etnische groep met een eigen religie die woont in Noord-Irak, aan. Tien duizenden jezidi's vluchten naar de berg Sinjar. Degenen die niet kunnen ontsnappen, wacht een tragisch lot. IS vermoordt duizenden mannen en neemt meer dan drieduizend vrou wen en kinderen gevangen en ge bruikt hen als slaven in het kalifaat. De jihadisten zien de jezidi's als on gelovigen, met wie je mag doen wat je wilt. De VN spreekt van genocide. 2 of 3 dagen 4*-hotel in Blankenberge incl. upgrade Incl. diner 5 dagen Veluwe Achterhoek diner donderdag 5 maart 2020 GO Een terreurverdachte uit Zoe- termeer sprak met een politie- infiltrant over het maken van au tobommen en tijdklokken voor een jihadistische aanslag. „Ne derland heeft geen reëel gevaar gelopen. Omdat ze contact had den met een politie-infiltrant en niet met anderen'', stelde justitie gisteren in de rechtbank Rotter dam. Cyril Rosman Zoetermeer Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting 'IS-vrouwen liegen als ze zeggen van niets te weten' Naz Taha Cyril Rosman Rotterdam Layla's verhaal komt overeen met talloze an dere verklarin gen van Jezidi- vrouwen. Ook zij werden ja renlang als sla vinnen verhan deld. Wat be treft de betrok kenheid van de Nederlandse vrouw O.: Layla kende haar bij haar Arabische naam die ze in het kalifaat ge bruikte. O. heeft aan buitenland se media be vestigd diezelf de Arabische naam te gebrui ken. Ze heeft daarin ook be vestigd gehuwd te zijn met de Deense IS-strij- der Hassan. Om veiligheids redenen heb ben we niet de hele naam van O. genoemd. Haar naam is bij de reactie be kend. Hotel Saint Sauveur by WP Hotels V 1 of 2 overnachtingen incl. ontbijtbuffet V Upgrade naar een Design kamer V Ontvangst met een glaasje Cava V Vrij gebruik wellnessfaciliteiten V Gelegen op 150 m.van het strand hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506 Voor maar: Wandel vanuit je hotelkamer de wellness in en bezoek hef strand op 300 meter. 4* Fletcher Wellness-Hotel Stadspark (8,2) O 2 nachten incl. uitgebreid ontbijtbuffet 1 keer een 3-gangen diner, gratis wifi en parkeren 1 dagkaart Blue Wellness Stadspark t.w.v. 17,50 p.p, 4* Fletcher Hotel Epe-Zwolle (8,0) 4* Hotel Frerikshof, Winterswijk (8,0) 4 nachten incl. ontbijtbu Incl. binnenzwembad Aankomsten t/m juni fet en wifi 2 nachten incl. ontbijtbuffet en wifi lx diner (hoofdgerecht) #q Incl. zwembad sauna O jt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8