Al vanaf 12 maart langzamer rijden 7 Mysterie rond historische ontsnapping lijkt opgelost Kamerlid Diks deed niks fout Eindelijk! Na een paar eeuwen weten we nu met welke boekenkist de beroemdste ontsnapping ooit in onze vaderlandse geschiedenis werd uitgevoerd. Hoogstwaarschijnlijk... En Hugo de Groot paste er maar nét in. Het is als een spelletje Wie van de drie, zo beginnen onderzoekers van televisieprogramma Histo risch Bewijs gisteravond hun re laas. Voor hen staan drie grote, houten boekenkisten van drie verschillende musea. Zowel Slot Loevestein, het Rijksmuseum in Amsterdam als museum Prin senhof in Delft claimen dé boe kenkist in huis te hebben. De kist waarmee rechtsgeleerde Hugo de Groot zijn eeuwige ge vangenisstraf in Slot Loevestein wist te ontvluchten. Goed, eigenlijk zijn er maar twee echt in de race, weet ieder een die de afgelopen jaren een bezoek aan het slot heeft ge bracht. De gidsen daar verkondi gen al jaren niet meer dat het houten exemplaar in het kasteel in Poederoijen de echte kist is. De voormalige directeur gaf in 1981 zelf al toe dat het gewoon een houten kist van een rom melmarkt is - gekocht voor 700 gulden - om het verhaal van De Groot te vertellen. ,,Het volk wil bedrogen worden'', voegde hij daar doodleuk aan toe. Levenslang Want dat in Loevestein het over bekende verhaal levend gehou den moet worden, staat daar bui ten kijf. De rechtsgeleerde Hugo de Groot werd daar tot een le venslange celstraf veroordeeld, uit te zitten in het kasteel. De wetenschapper had het luxe voor een gevangene in die tijd. Hij mocht studeren en kreeg hij geregeld een kist met boeken. Op 22 maart 1621 stapte de schrijver in zijn ondergoed en op sokken in zo'n boekenkist, die door bewa kers naar buiten werd gedragen. Het was zo krap in die kist, dat er geen ruimte meer was voor een koffer of een paar schoenen, staat in de archieven. Pas uren later stapte hij in Gorinchem de kist weer uit en ontsnapte hij naar Parijs. De twee overgebleven kisten worden in het tv-programma van AvroTros uitgebreid onderzocht, van röntgenscans om de leeftijd te bepalen tot archiefonderzoek in alle stukken waarin de kist wordt ge noemd. Maar juist iets simpels als afmetingen brengen de program mamakers tot de conclusie dat de kist van het Rijksmuseum niet de juiste kan zijn. ,,Die kist is te groot gebleken. Dat, samen met de wan kele herkomst, maakt dat dit hem niet is.'' En dus kan de champagne wor den ontkurkt in Delft. De kist van museum Prinsenhof is klein, zo klein dat De Groot daar nauwelijks in moet hebben gepast. Wel is de kist ook van nazaten van De Groot geweest. En dus mag het museum in Delft zich vanaf vandaag het enige museum noemen dat een kist heeft die het zomaar eens zou kun nen zijn. Maar zeker? Dat is nog al tijd niks. ,,We zijn wel weer een stukje dichter bij de waarheid'', stelt direc teur Janelle Moerman van Prinsen hof. ,,Het is mooi dat we nu zeker weten dat het een 17de-eeuwse kist is. Voor een museum zijn dergelijke objecten met een verhaal van be lang. De kist is al één van onze top stukken. Die prominente plek blijft, maar dan met de nieuwe fei ten erbij.'' Waardevol Is Amsterdam teleurgesteld? Dat valt wel mee, zegt woordvoerder Casper van der Kruit van het Rijks museum aan. ,,We wisten waar we aan begonnen bij de start van dit programma, er kan nou eenmaal maar één kist de juiste zijn.'' De kist blijft dan ook gewoon midden in de museumzaal staan. ,,Het verhaal dat iemand bij de kist heeft be dacht, terwijl er een zoektocht be zig was naar de gezamenlijke ge schiedenis van ons land, maakt dat wij die nog altijd een waardevol ob ject vinden.'' De tekst bij de kist op de website is wel al aangepast. 'Lang is gedacht dat dit de kist was die bij dit beroemde verhaal hoorde', luidt voortaan de slotzin. Het lukt Rijkswaterstaat niet om van alle ruim vierduizend nieuwe snelheidsborden het plastic in één nacht te verwijderen. Donderdag avond 12 maart beginnen mede werkers al met het verwijderen van het zwarte plastic dat nu nog om de borden zit. De ochtend daarop geldt meteen het nieuwe maximum van 100 kilometer per uur. Vanaf 16 maart geldt die nieuwe limiet overal in Nederland, van 06.00 uur 's ochtends tot 19.00 uur 's avonds. Het is onduidelijk op welke we gen de eerste verkeersborden wor den 'onthuld'. De lagere snelheids limiet gaat in vanaf het moment dat zo'n bord te zien is. ,,Als wij daar met een mobiele radarcontrole staan, zullen we 100 aanhouden. Wat op het bord staat is leidend. Dat zal een rechter ook zeggen'', meldt een politiewoordvoerder. Navigatie Rijkswaterstaat benadrukt dat au tomobilisten niet zomaar moeten vertrouwen op snelheidsinformatie van navigatie. Alle providers, zoals TomTom en Google Maps, hebben updates doorgevoerd, maar niet ie dereen installeert die. Ook 'slimme auto's' die met een camera zelf de borden lezen en de maximumsnel heid weergeven, kunnen waar schijnlijk niet overweg met de nieuwe borden waaronder een tijd vak staat vermeld. ,,De verkeersbor den zijn leidend, niet de informatie in je auto'', waarschuwt Diederik Fleuren van Rijkswaterstaat. Aannemers zijn ook druk met het afplakken van de snelheidsaan duiding op vele duizenden hecto- meterpaaltjes. Die geheugensteun tjes staan om de kilometer, maar kloppen straks niet meer. DEN HAAG GroenLinks-Ka merlid Isabelle Diks heeft de wet waarin de verblijfskosten voor Kamerleden zijn vastge legd, niet geschonden. Die re gels zijn onduidelijk, conclu deert de adviseur integriteit van de Tweede Kamer. Diks was het leeuwendeel van de tijd in Den Haag, maar hield een woning in Leeuwarden aan omdat zij 'als Fries Ka merlid de band met de regio ook blijvend fysiek wilde vormgeven'. Diks stort om 'een gebaar te maken' een deel van het geld terug, hoe wel ze dat niet verplicht is. donderdag 5 maart 2020 GO De kist van Hugo staat in Bart Gotink Delft Officieel gaat de snelheidsverla ging naar 100 kilometer per uur pas in op maandag 16 maart, maar op een aantal snelwegen moet de automobilist al eerder gas terugnemen. Ton Voermans Utrecht Experts speuren naar sporen van Hugo de Groot in een van de drie boekenkisten. Welke is het nou toch... foto avrotros y Dit zou 'm kunnen zijn! De boekenkist waarin Hugo de Groot in 1621 ont snapte. foto prinsenhof y Een mooie kist bij een prachtig verhaal in het Rijksmuseum. Maar iets te mooi om waar te zijn. FOTO CAROLA VAN WIJK Hugo de Groot zat toch niet in deze kist, al staat die wel in het kasteel waar zijn cel Was. FOTO SLOT LOEVESTEIN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7