Sluis wil extra geld voor afvalplan Historische vondst in kerktuin van Oostburg 7 DUIZENDEN TITELS BOEKENMARKT Boekenfanaten kunnen zaterdag hun slag slaan in Hulst. Want in de voormalige school aan de Tabakstraat liggen duizenden tweedehands boeken te wachten op nieuwe lezers. Leesfanaten uit allerlei windstreken bezoeken de grote boekenmarkt die stichting Madocke twee keer per jaar in het schoolgebouwtje houdt. Als de deur om 09.00 uur opengaat, staan er al boekenwurmen in de rij. Niet zo gek als je de voorraad ziet. Volle bananendozen staan opgestapeld tot bijna tegen het plafond. Twee opslagruimten heeft Stichting Ma- docke in de voormalige school aan Tabakstraat in Hulst. Albert Stal- laart van de stichting kan er zelf nog nét bij. Er worden er zesdui zend te koop aangeboden. ,,Maar er staat hier het dubbele. Min stens", zegt Albert Stallaart. Alle boeken worden bekeken en uitgezocht. Tijdens de markt wor den ze netjes uitgestald, met hulp van tien vrijwilligers. „Sommige boeken zijn zo goed als nieuw of zitten zelfs nog in het plastic." Het aanbod varieert van thril lers, romans, literatuur en kinder boeken tot informatieve boeken. Wat kapot is, gaat weg en som mige boeken biedt Stallaart online te koop aan: ,,Zo had ik eens een aantal boeken uit een reeks met alle uitslagen van Belgische wie lerkoersen. Via eBay verkocht ik er zo een aantal aan iemand in Po len." De activiteiten brengen jaarlijks zo'n vijfduizend euro op. Het geld gaat naar kleinschalige goede doe len die enorm variëren; van Zo- merfilm Hulst tot een voorschools project in Bulgarije. Dit keer gaat de opbrengst naar het Tanka Tanka Pyschiatric Hospital in Gambia. ,,We steunen van alles, als het maar met betrokkenheid gebeurt." Quizavond Naast de boekenmarkt houdt Ma- docke sinds november ook een jaarlijkse quizavond en er wordt gedacht aan meer activiteiten. Maar een tweede leven geven aan Sommige boeken zijn zo goed als nieuw of zitten zelfs nog in het plastic boeken, blijft sowieso. ,,Het is jam mer om ze weg te doen", zegt Stal- laart. ,.En ik hou zelf ook enorm van boeken." Stallaart vormt het bestuur van de stichting, samen met Trees Mangnus, Ellen van Troost, Anne- miek Stallaart en Joelle Cenin. De stichting die goede doelen steunt, bestaat sinds vorig jaar. Hulp aan kinderen Stallaart heeft echter al jaren erva ring met boekenmarkten. Hij maakte deel uit van Stichting Hulp Aan Kinderen (SHAKI), die eveneens jarenlang boekenmark ten in de school hield voor goede doelen. Toen de stichting ophield te bestaan, werd Madocke opge richt. ,,Mensen weten me te vin- den; soms staat er een doos bij mij voor de deur. Ik ga ook boeken ha len als ze me bellen." Sommige mensen leveren hun oude boeken in vlak vóór de boe kenmarkt, vertelt hij. ,,En dan ko men ze hier weer 'nieuwe' kopen. Dat zijn de echte liefhebbers. Er wordt hier wel eens voor twee honderd euro aan boeken meege nomen." Inwoners moeten volgend jaar fors minder restafval produceren, van 370 naar 120 kilo per inwoner. Daarvoor wordt het afvalbeleid vanaf 2021 drastisch aangepast. Restafval wordt dan maandelijks opgehaald, in plaats van tweewe kelijks. Plastic afval wordt elke twee weken opgehaald. Het college van burgemeester en wethouders vraagt de gemeente raad om een investeringskrediet van 1.780.000 euro. Met dat bedrag koopt Sluis onder meer 12.000 nieuwe containers voor restafval en oud papier en tientallen onder grondse containers voor langs de kust. De jaarlijkse lasten van 153.000 euro komen ten laste van de afval stoffenheffing, maar inwoners hoeven volgens de gemeente geen stijging van die kosten te verwach ten. Oud papier De gemeenteraad buigt zich op 26 maart ook over een nieuw voorstel voor het inzamelen van oud pa pier. Dat bleek maandenlang een heikel punt. Verenigingen die oud papier ophalen, vreesden voor grotere hoeveelheden als het afval beter zou worden gescheiden. Sluis stelt daarom speciale papier containers voor. ,,Zonder die containers zouden de verenigingen al dat papier nooit kunnen ophalen", zegt Jan Ruesen van de Aardenburgse fanfare. ,,Het enige addertje onder het gras is of de gemeenteraad de kosten voor de containers goedkeurt." De kos ten voor de aanschaf daarvan be dragen 330.000 euro. De financiering en het voorstel voor het oud papier staan ook op de agenda van de commissie Ruimte/Algemeen Bestuur ko mende dinsdag. Sluis start in het najaar een com municatiecampagne om inwoners te informeren. Bij het herinrichten van de tuin werd het stukje grafsteen begin vo rig jaar gevonden. Het bleek de rechteronderhoek van een zerk uit de zestiende eeuw. Er zijn een tekstlint en een vier- pas (een motief dat uit vier overlap pende cirkels bestaat) op te zien. In de vierpas bevindt zich een stier, die de evangelist Lucas symboli seert. Zo'n historische vondst is in Oostburg extra bijzonder. Tijdens de Tweede Wereldoorlog lag de stad flink onder vuur. Alles wat er bewaard is gebleven, al zijn het fragmenten, wordt daarom gekoes terd. Het gedeelte van de zerk is schoongemaakt en behandeld door restaurator Luc Ingels. De vondst is voortaan te zien in de hal van de kerk Open Haven. Zaterdag wordt de steen onthuld om 14.00 uur. Ingels vertelt over de behandeling van de steen en histo ricus Sandra Hendrikse over het ui terlijk en de betekenis. Aanmelden via jwboone@zeelandnet.nl. donderdag 5 maart 2020 VL Boeken walhalla voor leesliefhebbers Sophie Stockman Hulst - Albert Stallaart, van Stichting Madocke Boekenmarkt: zaterdag 8 maart van 09.00 tot 12.00 uur. Het eer ste boek kost 2 euro en daarna kosten alle boeken 1 euro. Infor matie via stichtingmadocke.nl. Sluis heeft voor het nieuwe af valplan eenmalig 1.780.000 euro nodig voor de aanschaf van nieuwe containers. Daar naast kost het plan jaarlijks 153.000 euro. Inwoners van de gemeente hoeven naar ver wachting niet meer afvalstof fenheffing te betalen. Bas Bareman Sluis Protestantse gemeente De Brug in Oostburg is een historische vondst rijker: in de tuin van het kerkgebouw is een gedeelte van een grafzerk uit de zestiende eeuw gevonden. Sophie Stockman Oostburg Albert Stallaart tussen de bananendozen: „Mensen weten me te vinden; soms staat er een doos met boeken voor de deur." foto anna hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 63