Italië gaat op slot. 'Waar moet ik nu met mijn kinderen heen?' effeweg.nl CORONAVIRUS 5 Coronapatiënt in container 'voelt zich goed' effeweg.nl oF bel 08810 30 800 ANVR Boek zonder aanbetaling niet op eigen houtje maatregelen moet afkondigen, maar af moet gaan op de deskundigen van het RIVM. Zo kondigde het kabinet deze week pas een negatief reisadvies aan voor Noord-Italië nadat de virologen dat hadden geadviseerd. Dat maakt het beleid wel makkelijk ontvanke lijk voor kritiek. Terwijl in Italië alle scholen dicht zijn en in Zwitserland de voetbalcompetitie werd stilge legd, leek het alsof ons kabinet op de handen zat. ,,Wij zijn helemaal klaar met het slappe beleid van dit kabi net'', fulmineerde PVV-Kamerlid Chris Jansen dinsdag nog. Maar de aanpak is vooralsnog wel succesvol. Althans, waar het gaat om het geruststellen van het publiek. Dat blijkt uit een peiling van onder zoeksbureau Markteffect in opdracht van deze krant. Ruim driekwart van de ondervraagden geeft aan vertrou wen te hebben in de aanpak van RIVM en kabinet. Uit een peiling van tv-programma EenVandaag blijkt zelfs dat dit ver trouwen de laatste week is gestegen. Toen er alleen in het buitenland be smettingen waren, maakte 44 pro cent van de ondervraagden zich zor gen. Afgelopen maandag was dat nog maar 30 procent. Het verschil? Bruins is sinds ruim een week niet weg te slaan uit de me dia. Gaf vorige week 57 procent van de Nederlanders aan vertrouwen te hebben in de overheid, deze week was dat gestegen naar 62 procent. ,,Mensen die we ondervragen, ge ven aan dat ze vooral behoefte heb ben aan informatie", zegt opiniepei ler Gijs Rademaker. ,,Het virus kwam steeds dichterbij en mensen vroegen zich af: wat moeten we doen als het hier is? Nadat RIVM en Bruins actiever begonnen te communiceren over waar ze mee bezig waren en welke maatregelen waarom werden genomen, gaf dat rust.'' Mijn vrouw belt. ,,Wat doen we met de kinderen?'' Het nieuws is pas een minuut oud, maar we beseffen dat we een probleem hebben. De Italiaanse minister van Onderwijs heeft net bekend gemaakt dat per direct alle scho len in het land de deuren sluiten vanwege het coronavirus. En omdat ik net een bezoek aan Ne derland breng, zit er niks anders op: mijn vrouw in Rome moet twee dagen vrij nemen om onze zoontjes op te vangen. Wat we daarna doen, weten we nog niet. Vanaf morgen zitten miljoe nen Italiaanse ouders met hun handen in het haar: alle scholen zijn, net als de universiteiten, twee weken dicht. Ook peuters op Sicilië of pubers in Apulië, die op ruim 1200 kilometer van de infectiehaard in Lombardije wo nen, mogen niet naar school. Hun ouders zullen hen ergens moeten onderbrengen of thuis moeten gaan werken. Zoenen en omhelzen Dat laatste is ook onderdeel van het decreet dat de Italiaanse re gering uitvaardigde om het coro navirus te beteugelen. Want het sluiten van de scholen is niet de enige maatregel om het virus in te dammen. Bedrijven moeten smart working' stimuleren. Vooral overheidsinstellingen worden aangespoord het perso neel op afstand te laten werken. Maar er is meer. De overheid adviseert oudere mensen alleen de deur uit te gaan als dat strikt noodzakelijk is. Italianen moe- ten zoenen en omhelzen voorlo pig achterwege laten. Lastig voor een volk dat elkaar bij elke ont moeting een hand geeft en het liefst ook twee zoenen. De maatregelen zijn niet voor niets. Nergens in Europa ver spreidt het virus zich zo snel. Het aantal doden ligt in Italië in middels op 107. t Mijn vrouw appt foto's van een geheel verlaten metrostation De angst is groot - en niet alleen in Italië, zo merkt een Italiaanse collega. Hij vertelt hoe het Griekse hotel waar hij binnen kort zou logeren hem heeft ver zocht niet te komen. 'Uw boe king is gecanceld, het spijt ons.' Ook in Nederland, waar ik nu even ben, voel ik de angst. Een vriend met wie ik een hapje zou eten, stuurt een appje: ,,Mijn ou ders zijn nogal paniekerig over dat virus en hebben liever niet dat wij afspreken. Sorry.'' De gevolgen voor de Italiaanse economie zijn groot, nu al. Veel toeristen overwegen hun vakan tie af te zeggen of hebben dat al gedaan. In Rome regent het af zeggingen. ,,Dit is de ergste crisis sinds de Tweede Wereldoorlog'', klaagt de voorzitter van de be langenvereniging van hoteliers in de hoofdstad, Barnabo Bocca, in de Italiaanse pers. ,,Er is een totale stop van Amerikaanse toe risten en de Chinezen waren eind januari al verdwenen.'' Vol gens Bocca zijn er ruim 60 pro cent minder reserveringen. Een bevriende toeristengids in Rome stuurt me een filmpje vanuit een compleet verlaten Sixtijnse kapel. Mijn vrouw appt foto's van een verlaten metrosta tion tijdens de spits. De gemeente Milaan is al de campagne 'Milano non siferma' (Milaan staat niet stil) gestart om bezoekers weer de stad in te krij gen. Tegelijkertijd is de Salone del Mobile, 's werelds belang rijkste meubelbeurs die jaarlijks in Milaan wordt gehouden, uit gesteld. Voetbalclubs AC Milan en Inter spelen hun wedstrijden in een leeg stadion. Het Italiaanse openbare leven komt tot stilstand. Maar mijn grootste zorg: wat doen we met de kinderen de komende weken? Rondreis Roemenië Schotland met bus en trein Wild Atlantic Way Rondreis Spanje en Andalusië Rondreis Griekenland donderdag 5 maart 2020 géén paniek HOOFDDORP In een contai ner bij de brandweerkazerne in Hoofddorp zit een man die besmet is met het corona virus. De man, over wie verder weinig bekend is gemaakt, heeft geen huis in Nederland en wordt daarom sinds maan dag op deze plek in quaran taine gehouden. ,,Het is een noodsituatie", zegt de Veilig heidsregio. Hij kwam via Italië naar Schiphol. Op de kazerne staat een aantal containers voor noodsituaties als deze. ,,Je moet je de ruimte voor stellen als een soort kleine kamer'', zegt een woordvoer ster van de gemeente Haar lemmermeer. De tijdelijke bewoner wordt verzorgd door de GGD. Vol gens de woordvoerster gaat het goed met hem. Hij heeft weinig ziekteverschijnselen. Italië neemt draconische maatregelen om het corona virus te beteugelen. De angst regeert in het land - en daar buiten. Correspondent Angelo van Schaik maakt het van dichtbij mee. Angelo van Schaik Rome Een vrouw desinfecteert een trein in Milaan. Uit angst voor het coronavirus is het ov in Italië vrijwel uitgestorven. foto getty images Ontbijten diner Vertrek: mei.jun, juf aug, sep Ontbijt en diner Vertrek: apr, mei.jun, aug, sep, okt Ontbjjt en diner Vertrek: apr, mei ,jun,jul, aug, sep, okt Ontbjjt en diner Vertrek: apr, mei, aug, sep, okt Ontbijt en diner Vertrek: apr, mei.jun, aug, sep, okt Alle fouten voorbehouden. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5