Heldendom wordt later Opnieuw een pittig thema in mooie animatieverpakking Elk beeld getuigt van liefde voor de meesterschilder 7 diepe haat RICHARD JEWELL Lof De vertolking van Jewell, die in 2007 op 44-jarige leeftijd overleed, leverde Hauser veel lof in de media op. Net als Kathy Bates, die de moeder speelt en daarvoor zelfs een Oscarnomina tie ontving. De acteur is zeer content met deze erkenning. ,,Ik denk dat Clint geen spijt heeft gehad van zijn beslissing om mij te kiezen. Op de set was hij heel effec tief. Hij vertrouwt enorm op de erva ring van zijn cast en crew. Daardoor wordt er geen tijd verspild. De be langrijkste regieaanwijzing die ik van hem kreeg, was om mijn teksten niet al te traag uit te spreken. Het was dui delijk zijn bedoeling om de film een behoorlijk tempo mee te geven.'' Richard Jewell is niet de eerste rol waarmee Hauser de aandacht op zich vestigde. Eerder was hij te zien in een memorabele bijrol in het kunst- schaatsdrama I, Tonya (2017), over de vete tussen de kunstrijdsters Tonya Harding en Nancy Kerrigan. Hauser speelde daarin een bij zijn ouders wonende fantast met grootheids waanzin die betrokken was bij de aanslag op Kerrigan. ,,Ik beschouw die rol inderdaad als mijn doorbraak, hoewel het geen hoofdrol was. Maar er zijn wel enige overeenkomsten omdat Jewell ook een dagdromer is, maar dan wel zonder valse intenties.'' Hauser, die onlangs ook een film met Spike Lee maakte voor Netflix (Da 5 Bloods) en ook opduikt in de Disneyfilm Cruella, beseft dat hij ge vaar loopt uitsluitend dit soort ver makelijke buitenbeentjes te moeten spelen. ,,Ik wil bewijzen dat ik meer in mijn mars heb. Komische vertol kingen kan ik aan, maar ik wil ook graag dramatische rollen spelen. Ik heb daarom zelf een script geschre ven waarvan ik hoop dat ik de hoofd rol kan vertolken. Dat is totaal iets anders dan wat ik tot nu toe heb laten zien. Maar ja, ik moet eerst een pro ducent zien te vinden die daar brood inziet.'' Onward Het blijft bewonderenswaardig hoe Pixar en Disney het telkens voor elkaar krijgen om een zwaar thema als een mooi cadeau te ver pakken. Ook de nieuwe productie Onward behandelt een pittig on derwerp. Hoofdpersoon is Ian Lightfoot (16) die op jonge leeftijd zijn vader verloor en zich vrijwel niets van hem herinnert. Alleen een cassettebandje met een half opgenomen gesprek tussen zijn vader en moeder geeft hem enig houvast. De tiener leeft in een bij zondere wereld, een combinatie van heden, verleden en fantasyga- mes. De mensen zien eruit als el fen, centaurs en cyclopen. Ian heeft blauw haar, evenals zijn ou dere broer, een fanatiek speler van bordspellen. Die kennis komt goed van pas als de broers een to verstaf in handen krijgen waar mee zij hun vader voor 24 uur kunnen terughalen. Het is een vergezocht gegeven dat in een wild avontuur met achtervolgin gen, draken en monsters wordt verteld. Origineel is Onward ze ker, hoewel niet alle puzzelstuk ken soepel passen. Maar de visu ele stunts tillen de film op tot een aangename kijkervaring. - A.Z. Mijn Rembrandt Uit bijna elk beeld en woord in de documentaire Mijn Rembrandt spreekt de liefde voor de Neder landse schilder. Gefortuneerde eigenaren die vol passie over het meesterwerk jubelen: het zijn be voorrechte mensen. Een van hen is de Franse baron Eric de Rothschild die - gedwongen door een forse belastingaanslag - de huwelijksportretten van Marten Soolmans en Oopjen Coppit op de markt brengt. Dat leidt tot een strijd tussen het Louvre en het Rijksmuseum, waar zelfs de Franse en Nederlandse regerin gen bij betrokken raken, voorna melijk om de portemonnee te trekken. Pikant is het segment over Jan Six die meent twee nieuwe Rem- brandts ontdekt te hebben. Al snel blijkt dat er afspraken zijn geschonden waardoor zijn repu tatie wordt aangetast. Hoogendijk stond erbij en gunt ons een blik in de wereld van de kunsthandel op het hoogste niveau. - A.Z. donderdag 5 maart 2020 DRAMA Regie: Clint Eastwood. Hoofdrol len: Paul Walter Hauser, Kathy Bates en Sam Rockwell. De laatste jaren maakt Clint East wood vooral films over Ameri kaanse helden, zoals een scherp schutter (American Sniper) en drie Amerikaanse toeristen die een treinaanslag voorkomen (The 15:17 to Paris). Maar hoe past Richard Je well in dit rijtje? Ook deze film is ge baseerd op feiten. Een bewaker ontdekt tijdens de Olympische Spe len van 1976 in Atlanta een verdacht pakketje bij een evenement en zorgt er door zijn ingrijpen voor dat veel mensen bij de aanslag onge deerd blijven. Later wordt de man in kwestie er in de media van verdacht dat hij zelf de bom heeft geplaatst zodat hij de heldenrol op zich kon nemen. Dat blijkt dus niet te kloppen. Eastwood maakt van zijn film vooral een karakterstudie van Jewell, voor treffelijk vertolkt door Paul Walter Hauser. Hij is het type van de sym pathieke sukkel die alles goed be doelt en droomt van een carrière bij de politie. Jewell past echter ook in het profiel van de Lone Wolf, de eenzame ter rorist die op eigen houtje aanslagen beraamt. De gezette dertiger woont nog bij zijn moeder (een schitte rende vertolking van Kathy Bates, die hiervoor een Oscarnominatie kreeg) en heeft weinig vrienden. Maar de goedaardige man is ook overijverig en naïef. Als hij onder vraagd wordt, zet hij zichzelf met zijn verklaringen in het verdachten bankje en wordt hij een doelwit van de media die door Eastwood als hongerige hyena's worden voorge steld. Als film is Richard Jewell een intri gerende karakterstudie van een goedzak. Eastwood toont haar scherp aan dat heldenverering ook heel snel kan omslaan in haat. Door die diepgang is dit zijn beste film sinds jaren. - Ab Zagt een engerd, een man die roem wilde vergaren, terwijl hij in werkelijkheid een doodgoede gozer was die nog bij zijn moeder woonde en geen vlieg kwaad zou doen.'' Scènes uit Richard Jewell met Paul Wal ter Hauser. FOTO'S WARNER BROS PICTURES ANIMATIE Regie: Dan Scanlon. Originele stemmen: Tom Holland en Chris Pratt. Ian, links in beeld, kan met een toverstaf zijn vader 24 uur terughalen. foto pixar DOCUMENTAIRE Regie: Oeke Hoogendijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51