CORONAVIRUS 4 Update Aantal besmettingen wereldwijd: 95.072 Aantal doden wereldwijd: 3252 Aantal besmettingen in Nederland: 38 De crisiscommunicatie van het kabinet over het coronavirus lijkt effectief. Het vertrouwen in de maatregelen van Rutte en het RIVM is groot. Premier Mark Rutte kiest zijn woorden zorgvuldig als het gaat om het coronavirus. ,,We kunnen geen garanties geven'', zei hij deze week na een crisisvergadering. Het kabi net doet er alles aan om het virus in te dammen, sprak hij. Er wordt ge werkt aan 'scenario's' voor het geval dat de uitbraak groter wordt. Punt. De communicatieadviseurs van het kabinet hebben de bewinds personen ingeprent niet openlijk te speculeren over maatregelen waar van niet vaststaat of die wel nodig zijn. Tijdens het crisisoverleg zijn noodscenario's wel degelijk tot in detail besproken, vertelt een aan wezige. ,,Maar dat wordt niet ge deeld met het publiek om paniek te voorkomen. We willen in samen spraak met de experts steeds d^e maatregelen kunnen nemen die op dit moment passend zijn. En niet omdat bange burgers daarom schreeuwen.'' Het gezicht naar buiten in de cri sis is zorgminister Bruno Bruins. ,,Bruins' taak is: rustig blijven, de adviezen van het RIVM volgen en verder open zijn over wat er aan de hand is'', zegt een communicatie strateeg van de coalitie. ,,Geen grote dingen beloven. Eerlijk zeggen dat het virus niet onder controle is. En daarna uitleggen wat we doen om te proberen de uitbraak in te dam men.'' De manier waarop de bewinds lieden communiceren, verschilt nogal met die van bijvoorbeeld de Amerikaanse regering. President Trump zegt gewoon dat alles onder controle is in een poging eventuele paniek te bezweren. Maar zo'n aanpak werkt hier niet. Nederlanders hebben doorgaans meer vertrouwen in een politicus die geen grote beloftes doet maar wel laat zien dat hij of zij zijn best doet. Iemand die te veel belooft, kan achterdocht verwachten. Er wordt in Den Haag met enige regelmaat geoefend op crisiscom municatie. Daarbij hoort: laat zien dat je erbovenop zit. Maandag wer den journalisten getipt dat de vol gende dag de zogeheten Ministe riële Commissie Crisisbeheersing (MCCb) bijeen zou komen. Zo'n bijeenkomst vindt alleen plaats als er maatregelen genomen moeten worden 'in een situatie waarbij de nationale veiligheid in het geding kan zijn, of in een andere situatie die een grote uitwerking op de maatschappij kan hebben', aldus het handboek crisisbestrijding. We willen geen maatregelen nemen omdat bange burgers daarom schreeuwen De situatie rond Covid-19 is (nog) geen nationale crisis, maar het kabinet laat wel zien dat het is voor bereid op wat eventueel komen gaat. Een tweede les die in de praktijk wordt gebracht, is dat de politiek Europese steden willen Airbnb aanpakken 22 grote Europese steden, waar onder Amsterdam en Utrecht, vragen de Europese Commissie om hulp om illegale vakantiever- huur aan te pakken. In een geza menlijke brief vragen ze om re gels op te nemen in de nieuwe wetgeving over de digitale markt, zodat verhuurplatforms als Airbnb worden gedwongen gege vens te delen met de steden. ,,De huidige Europese regelgeving maakt ons machteloos'', schrijven ze. Regulering kan zorgen voor een evenwichtige groei in toe risme die niet ten koste gaat van de huizenmarkt en de kwaliteit van leven, betogen de steden. Steekpartij minderjarigen Rapper Frenna bedreigd Meer drop-outs op scholen donderdag 5 maart 2020 De Nederlanders die vastzitten op Tenerife omdat andere gasten in hun hotel besmet waren met het coronavirus, komen mogelijk vandaag naar huis. Na Amerika, Australië en Maleisië verlaagt nu ook de Canadese centrale bank de rente in de hoop de impact van het virus op de economie zoveel mo gelijk te beperken. Saoedi-Arabië roept de pelgrimage naar Mekka een halt toe. Het gaat niet om de grote bedevaart, de hadj die eind juli plaats vindt, maar om de oemrah, een kleine variant die moslims op elk moment mogen uitvoeren. De première van de nieuwe Bondfilm No Time To Die is maar liefst zeven maanden uitgesteld. Fans hadden daarop aange drongen. In Hongkong is voor het eerst een besmetting bij een hond vastgesteld. De keeshond liep het virus op via zijn zieke baasje. Het dier is in quarantaine. In Hongarije zijn de eer ste twee ziektegevallen vastgesteld. Het gaat om twee Iraanse studenten. Kijk op de site bij /video Overzicht van het laatste nieuws over het virus. Crisishandboek: vooral Hans van Soest Den Haag —Communicatieadviseur SPITTING IMAGE BRUSSEL DIEMEN Een minderjarige in Diemen is woens dagavond op de Rode Kruislaan ge stoken met een ma chete, zegt een woordvoerster van de politie. Het slachtoffer raakte gewond en is over gebracht naar het ziekenhuis. Bij de steekpartij waren nog twee andere minderjarigen be trokken. Een van hen had zich ver stopt in de bosjes. AMSTERDAM De Nederlandse rapper Frenna heeft een show in Para maribo afgezegd op advies van de auto riteiten. Er zou in de Surinaamse hoofd stad een moord aanslag op hem beraamd zijn. DEN HAAG Het aantal jongeren dat zonder diploma van school gaat, is opnieuw gestegen. In het schooljaar 2018-2019 waren er 26.894 schoolverla ters, een toename van ruim duizend ten opzichte van een jaar eerder. Mi nister Van Engels hoven (Onderwijs) noemt de trend zeer zorgelijk. Het aantal drop-outs neemt nu al drie jaar op rij toe. De legendarische Britse tv-show Spitting Image zal deze herfst opnieuw te zien zijn op streamingdienst BritBox UK, 23 jaar na de laatste uitzending. In het satirische programma verbeelden kari katurale poppen politici en beroemdheden. Meghan en Harry ont breken niet, evenmin als Trump, Kanye West en Poetin. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4