mmu De beweging baart een nieuwe wereld m Van HZO tot de zoon van Toon 2 MOVING GUITARS J3 Toneel Een klassiek verhaal gebruiken als venster op de huidige tijd, in plaats van als museumstuk. Dat is de insteek van regisseuse Daria Bukvic met haar versie van Shakespeares Othello. Waarom koos Shakespeare voor een donkere hoofdrolspeler? Zit daar een racistisc kantje aan? Marike Jager is terug, met een volle, grote band Uitgelicht oving Guitars is een voorstelling waarin muziek, dans en beeld in dia loog gaan. Stel je voor: twee gitaristen met een totaal andere muzikale achtergrond vinden elkaar binnen de muziek en zorgen voor een nieuwe beweging. en laat verfijnde oude dansen horen, die staan tegenover de ruige nieuwe klanken van de elek trische gitaar die door Florian Magnus Maier wordt bespeeld. En wat is dan het element dat deze twee werelden met elkaar kan verenigen? Juist: de beweging. god tussen de twee werelden. Hij verenigt de oude met de nieuwe muziek en zorgt zo voor een nieuwe balans. Terwijl de muziek zich ont wikkelt, groeit er iets op het podium. Een ma gisch kussen wordt gevuld met lucht. De vorm ademt, het is een kos misch lichaam tussen verleden en toe komst. De danser be weegt in dit decor, dat groeit en groeit. Op deze groteske vorm, die leeft op het ritme van de muziek, worden kleuren, beelden en vormen geprojecteerd. De vervreemdende vi deoprojecties van Paul en Menno de Nooijer op de golvende creatie roepen associaties met de muziek op. Uit het enorme decorkussen wordt danser Kenzo geboren. Een apotheose waarin alles verenigd wordt. Terwijl de muziek zich ontwikkelt, groeit er iets op het podium l MUZIEK TOP 3 Moving Guitars is een mix van muziek, dans en beeld. foto lindy balduk photography oneel gebruikt woor den en beelden. Maar beelden veranderen sneller van betekenis dan woorden. Wat Shakespeare in beel den zei, kan voor ons nü een heel andere betekenis hebben dan voor hem tóen. Shakespeare wordt wel eens ver dacht van 'foute' opvattingen. Was hij een antisemiet omdat hij in De koopman van Venetië een jood de rol van grote boosdoener geeft? En als hij in Othello een zwarte hoofdrolspeler opvoert om een destructief verhaal van jaloezie te vertellen, zit daar dan een racistisch kantje aan? Regisseuse Daria Bukvic heeft dat thema in de nieuwste vertolking van Othello door Het Nationale Theater bewust wat Traditioneel wordt Othello gezien als een tragedie van de jaloezie meer naar voren gehaald. Onder meer door de keuze voor een ge kleurde hoofdrolspeler. Shakespeare kende het verhaal van Othello uit een Italiaanse bron (Un Capitano Moro van Cinzio). Het thema komt al voor in Het verhaal van de drie appels uit Duizend-en-een nacht. Een Arabisch oftewel een 'moors' verhaal. Net als in zijn voor beeld geeft Shakespeare in Othello de hoofdrol aan 'de Moor van Venetië'. Hij heeft dus in ieder geval niet al te bewust en uit zichzelf gekozen voor een niet-blanke held. Dat beeld was toen waarschijnlijk veel minder beladen dan nu het geval is. Zestig maal komt het woord 'moor' in Shakespeares tekst voor. Termen als neger of zwarte worden helemaal niet gebruikt. En uit de mond van (vijand) Jago klinkt dat woord dan wel niet zo vriendelijk, 4 REDENEN OM UIT TE GAAN... Pop donderdag 5 maart 2020 Jeanette Vergouwen houdt van cultuur en vooral van klassieke muziek. Zij is muziekrecensente. Wat: Moving Guitars Waar: 't Beest in Goes Wanneer: vandaag, 21.00 uur De voorstelling speelt zich af in een bewe gend decor en Paul en Menno de Nooijer ver rassen de toeschouwer met beelden van foto's die snel na elkaar gemonteerd zijn. Met deze speciale stop-motion filmtechniek creëren zij een wonderlijke wereld. Izhar Elias speelt barok (en klassieke) gitaar Danser Kenzo Kusuda beweegt zich als een Kenzo Kusuda betovert het publiek met zijn fijnzinnige bewegingen. Het bewegende decor is van Cocky Eek. De beelden van Paul en Menno de Nooijer passen er naadloos in. Een onvergetelijke mix van stijlen, echt bijzonder. De keuze van onze redactie: Ntjam Rosie - Family Friends Wereldmuziek. En werelds. De Kameroens-Ne- derlandse zange res brengt met haar fantastische stem een warme mix van soul, jazz, pop en Afri kaanse invloe den. Marcus King - El Dorado Vet en gevoelig, de blues van de 23-jarige Ameri kaan scoort op alle punten. Een waar El Dorado dus, een muzikaal goudland. X X Daniel Lohues - Sowieso Met Bl0f gingen we Dansen aan zee; Daniel laat ons Dansen in de modder. De kwa liteit spat er weer vanaf. Prachtige teksten en com posities. GO B Moderne kijk op klassiek Willem Nijssen 44 Tijd om eropuit te gaan! De redactie heeft uit het aanbod van muziek, theater en meer voor komende week een selectie gemaakt. Hiernaast vier tips, op de volgende pagina's nog eens vier. Na een adempauze van vijf jaar staat Marike Jager weer 'helemaal aan'. De nieuwe plaat Hey are you OK is een half jaar uit en de tournee wordt warm ontvangen. Zaterdag speelt de zan geres in De Spot in Middelburg. Marike Jager liet haar fans in 2014 akoestisch achter en keert terug met een volle, grote band. De muziek is meer dan ooit 'vrolijk, energiek en up tempo'. Inspiratie vond ze muzikaal bij de rauwe rock van The Raconteurs, de puntige pla ten van Beck en de 'kneiters van intro's van Ma donna'. ,,Dat hoor je allemaal terug, maar wel op mijn manier." In De Spot vormt de Middelburgse singer-song writer YSA haar voorprogramma. Zaterdag, De Spot Middelburg, aanvang 20.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 46